Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1928984 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9360 на: 09 Септември 2020, 17:48:18 pm »
Sum kazal i pak ke povtoram, u koja lopovska vukojebina ziveeme.
Probuvam da zakazam za pasos u regularna postapka, nema slobodni termini, mi iskaca nekojsi tel broj za zakazuvanje.
Na istite datumi i isto vreme, odn. koga saka covek da si odbere ( a probav poveke datumi ne e problem) za brza postapka nema problem.

Za 50 evra da zemat poveke u gz ke se ebat...

Вадење документи за лична идентификација и продолжување на важноста на истите (заедно со други административни потрепштини) е во топ 3 причините зошто луѓе кои потекнуваат од друго место на живеење а живеат активно во Скопје повеќе од 5-10 години не го менуваат местото на живеење по документација.

Барем за во Гостивар е така - ми треба сликање за пасош, одам во полиција, ќе сретнам некој свој, ќе ми нареди одма да се сликам. И да не сретнам некој свој, со муабет се разбираш со службеникот, седнуваш и се сликаш и си тераш со животот.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9362 на: 09 Септември 2020, 18:35:56 pm »
@Marakana не знам дали сфатив убаво од пораката ама ќе одиш во ноември во Германија? Можеш да ми кажеш како ќе одиш, туку или во пп сеедно? Планирав да ја посетам сестра ми есенва ама не знам дали смееме/можеме да излеземе од Македонија.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9363 на: 09 Септември 2020, 20:07:05 pm »
Sestra mi zivee i raboti vo avstrija, ne mozeme da se javime da zakazeme termin od tula nit ona od tamu, celo vreme zafateno... Seficata na rabota se sprema da i dade odmor za da moze da dojde so testovi i da si zavrsi rabota... imame ambasada vo viena i sestra mi se javuva da prasa za prodolzuvanje na pasos zasto dozvola za prestoj i rabota i e vrzana so pasos, od tamu vikaat ne mozeme mora do mkd da se ide.. Popizduva seficava, ona se javuva, i se javuva nekoja i vika ne moze, svabicava ne odstapuva i ja prasuva kalva e funkcijata na ambasadata ako ne griza za svoite gragani i administrativna, nasava i spusta slusalka, svabicava upprno zvoni i konecno se javuva nekoj sluzbenik, go pickara i bara odgovorno lice koe objasnuva deka ppstapkata ke trae 6 meseci, sto odgovara zasto vo mart i pominuva pasosot na sestra mi... Dno na dnoto, sramota i katastrofa koi luge glasame da ne brukaat vo svetot.. Koga ke se svestime veke... Za saku dolara gz ke daeme..

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9364 на: 09 Септември 2020, 20:14:05 pm »
За жал засега колку што сум информиран дебилните германци не дозволуваат посета/влез во Германија од МК, освем за посета на најблиското семејство со триста документи (за нив тоа е жена и деца), бидејки сите живееат сами како утки, во посебни станови/хотелски соби.

Исто така и јас при враќање од Мк во Германија ќе треба да седам во самоизолација 5-7 дена бидејќи доаѓам од високо ризична земја.

А од друга страна Мицковци и компанија протестираат во Скопје без дистанца и маски и исто така во Берлин преку 1 милион шваби протестираат против корона исто без маски.  Тоа ти е дупење во здрав памет.

п.с во Германија преку 1 година се чека за продолжување на пасош преку амбасада.

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9365 на: 09 Септември 2020, 20:16:31 pm »
...

@n1kola подобро да си пишам чавка во тој случај за годинава, ќе си го поместам шетањето на пролет. Ако отидам таму за да седам во изолација 7 дена дома и да ме проверуваат, подобро да не одам реално, можам да почекам, и за 6 месеци ќе биде истата Германија .. ебаго  ;D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9366 на: 09 Септември 2020, 20:25:13 pm »
Ако успееш да дојдиш до 1ви Октомври можиш со веќе направен негативен тест во МК не постар од 48 часа да избегнеш карантин или да се тестираш бесплатно во Германија и за 2 до 3 дена по добивање на резултатите  ако си негативен да си ослободен од карантин. После 1ви Октомври најверојатно ќе биди 5 дена задолжителна изолација па потоа тест.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9367 на: 09 Септември 2020, 20:32:23 pm »
Неверојатно е како кај нас институцииве може да те врзат во чвор. И секогаш кога ќе ми се појави некаква потреба од нив од старт ми се превртува желудникот.

При последното менување работно место не можеа да ме пријават. Отидов да видам што е причината, не сум бил одјавен и тоа од првиот заснован работен однос.
Побарав шефица да дојде да ја отплетка работата бидејки не се излегуваше на крај со службеничката.
И таа исто, не ја интересираше дека кај нив е грешката, никако да и влезе во глава дека ако е така како што кажуваат не сум можел низ годините да се вработувам во наредните  3 фирми.
Да не спомнувам дека тоа што го бараа од мене беше невозможна мисија, односно да го најдам газдата/фирмата/печати/документи.

Среќа се појави пријателче кој работи таму со кое на времето се пијанчевме по Тикви Зелени, ме викна во канцеларија, се раштрака малку на компјутер и заврши работа.

Да не беше тој ќе бев заглавен во интергалактички простор.


Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9368 на: 09 Септември 2020, 21:10:04 pm »
@Mikius A значи можело да се направи, само да се сака? Да не може најнормално и коректно да се заврши таква некоја работа без да имаш џокер, му доаѓа работава.

Туку многу битно прашање, прееска и во другата тема за закажување на лични документи читав - дали има некоја институција / фирма / фонд / министерство / што и да е, каде што можеш беспрекорно и без маки и нервози и без праќање на катаљарда шалтери да си ја добиеш услугата и да си ја завршиш работата?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9369 на: 09 Септември 2020, 21:17:54 pm »
Џокерот :) не знаев дека се вработил таму, неверојатна среќа што се видовме.

 Тој што сака да работи ќе заврши работа.

Отсутен Marakana

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 886
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9370 на: 09 Септември 2020, 21:32:13 pm »
Mene mkd pasos mi e samo za pokazuvanje na nasa granica, da ne jadat nesto burek nasive posto taka nesto citav porano. Inace plan mi e da vlezam u germanija so negativen test (daj boze neli, posto doadjam od rizicna zemja)) i drug pasos ( ne e blg :) da ne gi rascepkam patriotive).
Se nadevam deka do noemvri nema da nastane nekoja katastrofa od bibliski razmeri.

Nevrzano so ova patuvanje, da se olabavi malku situacija planiram i srpski pasos da zemam. Neka ima :)
Коме је суђено да буде јебан, том гаће саме падају

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3351
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9371 на: 09 Септември 2020, 21:45:00 pm »
Mene mkd pasos mi e samo za pokazuvanje na nasa granica, da ne jadat nesto burek nasive posto taka nesto citav porano. Inace plan mi e da vlezam u germanija so negativen test (daj boze neli, posto doadjam od rizicna zemja)) i drug pasos ( ne e blg :) da ne gi rascepkam patriotive).
Se nadevam deka do noemvri nema da nastane nekoja katastrofa od bibliski razmeri.

Nevrzano so ova patuvanje, da se olabavi malku situacija planiram i srpski pasos da zemam. Neka ima :)
Нека има, што знаеш, може ќе треба за Кина да одиш  :P

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9372 на: 09 Септември 2020, 22:05:24 pm »
@Mikius A значи можело да се направи, само да се сака? Да не може најнормално и коректно да се заврши таква некоја работа без да имаш џокер, му доаѓа работава.

Туку многу битно прашање, прееска и во другата тема за закажување на лични документи читав - дали има некоја институција / фирма / фонд / министерство / што и да е, каде што можеш беспрекорно и без маки и нервози и без праќање на катаљарда шалтери да си ја добиеш услугата и да си ја завршиш работата?

У моментов мислам дека нема шанса да те пуштат да одиш во Германија, без да имаш на некаков начин регулиран престој, или ептен добра причина. За к**ташак и шетање, нема теорија.

Еве да бидам искрен, ние беспрекорно завршивме работа за вадење пасоши, без џокери, без познаници и слично.
Отидовме сабајлето кога имавме термин, ги сликаа децава, си отидовме, наредниот ден си ги земавме пасошите. Толку.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Schmitt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1815
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9373 на: 09 Септември 2020, 22:50:14 pm »
Дечки препорака низ Скопје за антибактериско чистење на клима уред?
Never drive faster than your Angels can fly.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #9374 на: 10 Септември 2020, 01:50:31 am »
Ako vi kazam deka 3 kolegi,koi nemaat nikakov reguliran prestoj vo Germanija,vozat na crno,celo leto se setaat Mk -De nema da vi se veruva.Eve sega dojdoa posledno pred 2 nedeli od Mk,nibtest nosea so niv nitu tula napracija test,nitu pak se prijavija vo nekoja institucija.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D