Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1812493 пати)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6075 на: 16 Февруари 2019, 10:24:02 am »
Ако некој гаеше илузии дека овие имаат сила нешто повеќе да напраат:

https://ako.mk/%D1%81%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%B5%D0%B2-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%80%D1%88%D0%B8-%D0%BF%D1%83%D1%87-%D0%B2%D0%BE-%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B0/
Хакнат фб профилот на левица, можеш слободно да им пренесеш во штаб дека е лажна веста.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6076 на: 16 Февруари 2019, 10:37:49 am »
Ако некој гаеше илузии дека овие имаат сила нешто повеќе да напраат:

https://ako.mk/%D1%81%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%B5%D0%B2-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%80%D1%88%D0%B8-%D0%BF%D1%83%D1%87-%D0%B2%D0%BE-%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B0/
Хакнат фб профилот на левица, можеш слободно да им пренесеш во штаб дека е лажна веста.
Кажи ти само во кој точно штаб да пренесам. Повторно си надвор од поентата, и повторно те замолувам да ме прескокнеш во твоите дискусии, како и што си обеќа пред некое време. Ако имаш да кажеш нешто на темата, кажи си, ама не ми се обраќај мене лично.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6077 на: 16 Февруари 2019, 10:56:05 am »
Неќе да е лажна вест.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20070

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6079 на: 17 Февруари 2019, 09:50:24 am »
ќе се преладиш на -17, цел респираторен систем ќе ти се воспали. Е ако не ме веруваш здравје в година земи точак или трчај на -17 запоти се убаво и кажи како си поминал xD
Не мора да е пневмонија, така хипотетички реков, што сака нека е...
Едит: бронхит било, ете ко баш инсистираш :D али и тоа е врло заебано.

На ниту еден репутабилен извор не сум прочитал дека бронхитис се добива од дишење ладен воздух. Може линк?

Инциденцата на бронхитис е поголема во зима, но не од дишење ладен воздух, туку во појачано седење во затворени простории при што има одлични услови за пренесување вируси. Од истите причини има и настинки и грипови итн. повеќе во зима.

Врската помеѓу ладното време и разболувањето од разни инфекции е мит. Најдобар начин во зима да се спречат разни инфекции е што помалку да се поминува време во топли, затворени простории заедно со други луѓе.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchitis#Cause

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5233
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6080 на: 17 Февруари 2019, 10:25:09 am »
@Van
https://www.facebook.com/cuvarinademokratijata/videos/vb.422553684584062/296182144414536/?type=2&theater
Што да се каже? Таквите како Италијанот во тоа видео од линкот, таквите се „националисти, расисти, хомофоби, итн-фоби“. Плус се што кажуваат се „теории на заговор“, а Орвел и онака никој не го чита.

Треба да се игнорираат таквите. Несомнено исто како и за Пернар, така и за Италијанов само малку ако се потрудат форумскиве детективи веднаш ќе најдат некој нерелевантен пост на тема масони, кемтреилс, и слично (пригодно ископани или поставени од противниците)- што се разбира автоматски е изговор да се игнорира СЕ што кажува таква индивидуа.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6081 на: 17 Февруари 2019, 10:43:50 am »
И да е точно, ако се погледне во историјата, и Римската империја се соочувала со слични предизвици и не успеала да се справи.
Кај нас еден период го плашеа народот со станови, населби, работни места за имигранти. Од друга страна невработеност голема, а од трета страна компаниите изјавуваат дека мака мачат да најдат работници.

Се чини во оваа каша од информации најблиску до вистината е Graham Hancock ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33926
  • Таков е животот... јебига
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6082 на: 17 Февруари 2019, 13:30:51 pm »
Навистина сум среќен што детството го поминав без интернет, во дружење на улица, играјки фудбал, читајки политикин забавник, марвел, алан форд, загор, текс, блек, карабина слим, командант марк...разни книги од библиотека, партизански филмови, висејки пред бониани, џускање во турист, мусандра, естрада...локање во зизитоп, тиква зелена...


Мора да те знам од градов :D
Ti neli si Gjorceec?

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10008
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6083 на: 17 Февруари 2019, 15:01:54 pm »
ќе се преладиш на -17, цел респираторен систем ќе ти се воспали. Е ако не ме веруваш здравје в година земи точак или трчај на -17 запоти се убаво и кажи како си поминал xD
Не мора да е пневмонија, така хипотетички реков, што сака нека е...
Едит: бронхит било, ете ко баш инсистираш :D али и тоа е врло заебано.


На ниту еден репутабилен извор не сум прочитал дека бронхитис се добива од дишење ладен воздух. Може линк?

Инциденцата на бронхитис е поголема во зима, но не од дишење ладен воздух, туку во појачано седење во затворени простории при што има одлични услови за пренесување вируси. Од истите причини има и настинки и грипови итн. повеќе во зима.

Врската помеѓу ладното време и разболувањето од разни инфекции е мит. Најдобар начин во зима да се спречат разни инфекции е што помалку да се поминува време во топли, затворени простории заедно со други луѓе.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchitis#Cause
https://mk.wikipedia.org/wiki/Акутен_бронхитис


Како и да е на -17 100% ќе се преладиш, е ако не ме веруваш другата зима земи трчај, вози точак, капи се со вруќа вода,  било што, испотисе убаво и одма излези по куси на -17,надиши се ладен воздух ќе видиш. Мене многу негативно ми влијае студ, па и промаја, не зглобови, не мускули, за синусите да не правам муабет, така да не би правел такви експедиции.
Како мал го јадев еднаш стапот, од ништо друго ами од ладен воздух, на пулмологија лежев 2 месеца, нит најдоја нешто нити ми помогнаја, за на крајд а ми помине од надри лекарства за неверојатно 7-8саати ( буквално прекуноќ), така да не верувај многу многу во медицината, немаат баш лек за све или да знаат све или да лечат се‘. Самата област е многу малку истражена, плус бараат мито/треба да одиш на државно, па така да гледај да не се настиниш, остај некој што правел, ти гледај си го твоето здравје, не енкој што се глупширал на -17 за да биде фенци, кул или ини или пак да собира допаѓања. Не гледаш денес буквално се е*ат во га*от за да станат фаци, за слава...
Друга работа синусите си ги зезнав од излегување со не досушена коса, као ај пролет е, топло е не мора да ја сушам скроз и еве сега си се мачам си ги зрачам си турам капки, одам по доктури ама џабе...

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6084 на: 17 Февруари 2019, 20:11:27 pm »
https://mk.wikipedia.org/wiki/Акутен_бронхитис

Па ни тука не вика дека заради ладното се јавува бронхитис.

Лични анегдоти не докажуваат ништо. Башка што ако настанот А му претходи на настанот Б не значи дека А е причина за Б.

„Ладно -> болест“ е бабина деветина (освен ако болеста не е хипотермија или мрзнење) пренесувана од колено на колено и потврдувана преку селектирани анегдоти (confirmation bias).

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7001
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6085 на: 17 Февруари 2019, 21:05:53 pm »
Ја се слагам дека ладното не предизвикува болест исто колку што е и неопходно телото постепено да се аклиматизира.
Неможе спорт летно време, пауза есен, па удри во зима.

А шетање со мокра глава на ладно... кој е манга нека шета мислејќи дека се бабини деветини.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10008
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6086 на: 17 Февруари 2019, 23:23:07 pm »
"Лични анегдоти не докажуваат ништо. Башка што ако настанот А му претходи на настанот Б не значи дека А е причина за Б." можи да можи не, од топло никој не се настинал. Зошто тогаш се облекуваме зимно време, зошто ни студи ? оти летно време многу малце сум боледувал(кога се ширеле бактериите ради топлото), наспроти зиме кога би требало да се изумрени бакртериите/вирусите што сум бил почесто болен.
Ете вики што пишува: „Кашлицата понекогаш може да се јави во пароксизби – напади предизвикани со вдишување на ладен воздух, пушење, физички напор, зборување или смеење. Ако има гушење и свирење во градите значи има присуство на бронхоспазам.„
Зошто некоја информација би се пренесувала од колено на колено ако е неточна, непотребна излишна? Докажано е дека е штетно организмот да го изложуваш на нагли разлики на температури, а кога би возле бицикла на -17 баш тоа ќе ти се деси, ќе ти се загрее организмот внатре поради крвоток, циркулација, физички напор а ти му внесуваш -17 степани воздух што е скоро 60 степени разлика. Не е штетно да излезиш  да си се шеташ лабаво на ладно со шал што ја амортизира таа разлика, ама физички напор на толку ладно се сомневам дека е ок...
Оти ме болат синуси од ладно а не од топло кога нема врска ? Не велам дека од ладно сида се фаќа, ама можеш да се преладиш, да се здравиш, некој муслул на промаја да ти зезне итн ...
-
„А шетање со мокра глава на ладно... кој е манга нека шета мислејќи дека се бабини деветини.„ Слично е и кога ќе го изложиш нагло респиратониот систем на ладно, само едното е со поблаги ефекти.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6087 на: 17 Февруари 2019, 23:36:22 pm »
Јас се туширам насабајле пред да излезам од дома, дури и кога е минус 15 надвор, ете, жив сум...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10008
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6088 на: 17 Февруари 2019, 23:44:41 pm »
Па сами жив човек може да се настине и да биде болен. Медицината сеуште нема пронајдено дека многу болести влечат корени од настинки, студ, прелада. И на точак излагаш или во кола? Клиима пушташ или парно? На скеле работиш или на топло во загтворено. Ја се настинувам од ладно, па кој како сакатге... Сакате по социјалки шетајте зими, јачајте се, мене ми смета ладен воздух, покрај што ми ги возпалува синусите ме гребе. За разлика од топол со кој немам проблеми.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #6089 на: 17 Февруари 2019, 23:55:41 pm »
„Мене ми е ладно“ е ок.
„Децана од норвешка на точаци ќе фата бронхопнеумонија од ладното“ не е ок :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.