Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1798658 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1800 на: 25 Јануари 2018, 13:02:55 pm »

Нема, ама има цркви кои што лупаат звонци од 5 сабајле..и сега шо праиме?

Пет саат сабајле... пет отчукувања? пет секунди?
Или цело соло цепаат?

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1801 на: 25 Јануари 2018, 13:06:27 pm »
Толку мала земја, а толку безврска, скроз иста како нашава бе сполајсиму ја:)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1802 на: 25 Јануари 2018, 13:08:44 pm »
не ми глеа ко монтажа
https://www.youtube.com/watch?v=ZHW8zBe_ZOQ
Господ да ми простит....

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1803 на: 25 Јануари 2018, 13:11:02 pm »
Фотошоп!!!

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1804 на: 25 Јануари 2018, 13:11:57 pm »
Читам за галамава и пуштање во вода послe 22 ч во Швајцарија.
Ок.Убаво.

Него....има ли џамии на запад да ти пеат во ритмички несинхронизиран и атонален сараунд неколку пати дневно, а богами и во 4 саат сабајле?


Нема, ама има цркви кои што лупаат звонци од 5 сабајле..и сега шо праиме?
Признај сега дека не е така и намерно пиша контра зашто се спомнаа џамиите а ти ако не се лажам си муслиман.

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!
                   RRETH JETËS NË MAQEDONI!!!


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1805 на: 25 Јануари 2018, 13:12:31 pm »
не ми глеа ко монтажа
https://www.youtube.com/watch?v=ZHW8zBe_ZOQ
Господ да ми простит....


Ни мене ова..


Да ми прости Крис Мартин. ;D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1806 на: 25 Јануари 2018, 13:14:39 pm »
Фотошоп!!!
И фотошоп да е јако е...
п.с.Што зна некако објектон многу крстој има за дискотека, не мора да се баш продиџи ама внатре лудница е...

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1807 на: 25 Јануари 2018, 13:15:48 pm »
Пет саат сабајле... пет отчукувања? пет секунди?
Или цело соло цепаат? ;D

Чек, неможе на кратко у детали..Прво, немам ништо против ниедна религија. Исто немам ништо против ниедна традиција.
Имам проблем против реметење на луѓе во ниедно време. Тоа се дешава од сите религии преку цркви, џамии, храмови или што и да знам..Не сакам да одам у детали, дали 5 минути, 5 секунди..

Заклучокот е дека реметат. Кога студирав у Швајцарија, живеев покрај црква и знам дека ме будеше во ниедно време (БТВ, кај нас мислам христијанските цркви не реметат колку католичките)..Искрено, не ми беше битно дали ќе ми пее серенада после тоа или само еднаш ќе зврцне..Здравје ми зема, колку и да биде.
Факт е дека кај нас се градат се повеќе и повеќе религиозни објекти, при што нема потреба. Целта е само да се мери сила, што е мн погрешно..Се собираат стотици илјадници евра од дијаспора за да напраат џамии во Тетово. Еден од тие да седнеше и да направи една проста математика, ќе сватеше дека нема потреба од толку објекти, во град и во толкава густина. Место тоа, можеа да направат една зграда и да придомат сиромашни луѓе..ама не, ајде..

Лично и персонално мое мислење е дека треба да се поштува законот за јавен ред и мир, од страна на сите. Тоа значи нема гласни звуци у ниедно време и точка. Без разлика на објект. Ако сака некој да праи галама, нека се стационира надвор од населено место.
Зашто јас а и останати кој што верувааат у наука, се собираме и си идеме у паб на пивце и муабет, без да реметиме цело маало со програмирање, компјутери и.т.н...

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1808 на: 25 Јануари 2018, 13:18:14 pm »
Признај сега дека не е така и намерно пиша контра зашто се спомнаа џамиите а ти ако не се лажам си муслиман.

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!
                   RRETH JETËS NË MAQEDONI!!!



Друже, верувај што и да сум, кога идам на скијање на Попова Шапка не идам за да гледам или слушам Џамии или Цркви..

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1809 на: 25 Јануари 2018, 13:20:26 pm »
Се гледа дека оддамна си излезен од државата, да беа барем пола како тебе со ова размислување друго ќе беше...

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!
                   RRETH JETËS NË MAQEDONI!!!


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1810 на: 25 Јануари 2018, 13:21:15 pm »
Се слагам...али си пишав од што моето маало, а богами и град си пати..а далеку сум од било каква можност да се дислоцирам од истите.


Еве цитат од еден мој драг почитуван колега...

"- вие оттаде Вардар, најдите ми во кој дел од Куранот пише дека мујезинот треба да се пушта од УСБ да го пее езанот на лаптоп уклучен у "Lab Gruppen" појачало од 4 x 2500w и звучници кои можат да го издржат тоа? И тоа од 15 места одеднаш, сите различно и у различни интонации, неколку пати во денот?
Сфаќате ли дека недостоинствено звучи тоа, навредливо за Оној кому му пеете?
Настрана ние каурите, еве нас кој не ебе.
Дајте бе малку посериозно тоа, не е рели ова, па ај сеа која џамија ќе купи поголем разглас.
Сте биле некогаш или барем скоро во Сараево?
Таму човекот искача и пее во живо, на суво, колку што треба да го чуе кругот верници околу него, за да не се меша со другиот од кругот на другата џамија.
И многу природно, достоинствено и убаво звучи тоа.
А глупо би било да ме убедуете дека они таму се помали верници од вас овде и затоа си пеат тивко, нели?
Еве, ако решите да го регулирате ова, слободно побарајте ме да ви помогнам да се испроектира систем за синхронизирање, кога ќе почне - све и секаде да свири исто и одеднаш и стварно да звучи као глас од небото а не вака, како селски рингишпил.".


Инаку да..имам другар кој имаше стан карши цркавата кај старата меѓуградска автобуска..
Од кревет рипаше на секој гонг...;D

И на крстот во Ново Лисиче сите му се крстат...не дека се религиозни , него од што се чудат на паметот на тој што го натакна со државни пари.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1811 на: 25 Јануари 2018, 13:27:19 pm »
Srediv u taa kaj gradska bolnica fala na pomosta Bicikle i dart vo veles nema posle 22h

Супер штом си завршил работа, за во иднина да знаеш - секогаш има една аптека која работи од 22-07. Се менува на дневно ниво.

Листата на аптеки е овде:

http://www.fzo.org.mk/default.asp?ItemID=7BB59E2AEF1EE94092BCA76903D8444C

Исто така, секоја аптека која има склучено договор со ФЗО мора на предна врата да го има списокот на дежурни аптеки поставено.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1812 на: 25 Јануари 2018, 13:29:03 pm »
некојпат дур ги вртиш аптекиве ќе појдиш до ск :) али добро е вакво инфо...

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1813 на: 25 Јануари 2018, 13:37:53 pm »
некојпат дур ги вртиш аптекиве ќе појдиш до ск :) али добро е вакво инфо...

Факт е дека не секоја аптека може да го има конкретниот производ што ти треба - но за генерика е сосема во ред.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #1814 на: 25 Јануари 2018, 13:39:38 pm »
така де само дали работи. Ем членот чим пиша во ниедно време, предпоставувам на мака бил, а ете не знаел дека мора да има сежурна аптека... Ни јас не знаев...