Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1929337 пати)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3525 на: 04 Јули 2018, 07:02:07 am »
Од една страна ти и татко ти треба да дте тешки хроници за да втерате 300 литри ракија годишно т.е. секој ден да сте камен, од друга страна за 200-500 литри ракија треба да платиш иста лиценца со пивара, или плиближно.  Т.е. за производство не сум баш најсигурен ама за продажба сигурно е така. Па во турско плаќале десетарина за алкохол да му се невиди.
Конкретно, дали ми се собира литар ракија на годишно ниво (дали и толку) да испијам. Татко ми, иста приказна. Плус, јас не продавам ракија, си стои во буриња. Како што кажа Симо, ракија си е асет. Ниту вода сака ниту леб. Може само подобра да биде со тек на време.

Конкретно, моментално има стариот дома околу два тона сливи што нит ги сака нашата индустрија, ниту има откуп за јадење, ниту ги сака алкохолната индустрија за да ги направи алкохол. Соберени во гајби, спакувани на темно. За три до пет дена ќе почнат да течат затоа што е благо овошје полно со вода. И најверојатно ќе ги прави ракија, затоа што ги орал, ги прскал, ги кроел, ги средувал, ги обрал, ги наредил во гајби, ги донел дома, и на крај да ги фрли.

Е па нема да ги фрли, ќе си ги свари ракија. Господ нека е на помош за 4-6 недели кога другите 20ина тони сливи ќе стасаат за берба.

...
Знам дека ми ја разбираш маката, ама не можеш да ми помогнеш.  :D
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3526 на: 04 Јули 2018, 14:13:46 pm »
dali znaete ili nekoe iskustvo vo vrska so zabranata za palenje na ogan na izletnicki mesto o tipot na MarkoFmanastir dali e vo tek i dali se sproveduva?
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3527 на: 04 Јули 2018, 16:43:54 pm »
И јас велам господ на помош и за ракијата и за се да ни е :)

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3989
  • MadaFunker
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3528 на: 04 Јули 2018, 17:00:32 pm »
dali znaete ili nekoe iskustvo vo vrska so zabranata za palenje na ogan na izletnicki mesto o tipot na MarkoFmanastir dali e vo tek i dali se sproveduva?

Да и да.
New blood of old school

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3529 на: 04 Јули 2018, 17:42:34 pm »
@Bicikle @DarthJe5us

Смешно, не смешно, тоа кажа инспекторот. Лиценца за производство на алкохол затоа што алкохолните пијалоци подлежат на акцизи. Како може туку така јас или татко ми да произведуваме ракија. А тој што крадел, имало многу затоа толку многу украл. Ако немало ракија, немало ни да ја краде.
Од една страна ти и татко ти треба да дте тешки хроници за да втерате 300 литри ракија годишно т.е. секој ден да сте камен, од друга страна за 200-500 литри ракија треба да платиш иста лиценца со пивара, или плиближно.  Т.е. за производство не сум баш најсигурен ама за продажба сигурно е така. Па во турско плаќале десетарина за алкохол да му се невиди.
300 литра се дури малку за јас и татко ми да се напиеме цела година како луѓе, да истераме слави, имендени и викенд седенки со ближни луѓе до доцни саати, во опсежни муабети и уз мераклиско мезе, кое патем не оди со ништо друго сем со ракија. Не противречете пошто ако одеше, немаше да ја барате и купувате нон стоп.


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3530 на: 04 Јули 2018, 17:52:09 pm »
море пијаничиште :D
Ене на комшијана само нему му се малку, ама се надевам не си како него :) Не велам дека некој нема да е втера ама мене 10л сосе слави сосе све ми се таман. Може дека поќе пиво пија затоа :)
Како и да е штета е да се фрлат 2 тони сливи.
Па тоа велам и јас да шитне Луки некое литро ... :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3531 на: 04 Јули 2018, 19:04:32 pm »
@Bicikle @DarthJe5us

Смешно, не смешно, тоа кажа инспекторот. Лиценца за производство на алкохол затоа што алкохолните пијалоци подлежат на акцизи. Како може туку така јас или татко ми да произведуваме ракија. А тој што крадел, имало многу затоа толку многу украл. Ако немало ракија, немало ни да ја краде.
Од една страна ти и татко ти треба да дте тешки хроници за да втерате 300 литри ракија годишно т.е. секој ден да сте камен, од друга страна за 200-500 литри ракија треба да платиш иста лиценца со пивара, или плиближно.  Т.е. за производство не сум баш најсигурен ама за продажба сигурно е така. Па во турско плаќале десетарина за алкохол да му се невиди.
300 литра се дури малку за јас и татко ми да се напиеме цела година како луѓе, да истераме слави, имендени и викенд седенки со ближни луѓе до доцни саати, во опсежни муабети и уз мераклиско мезе, кое патем не оди со ништо друго сем со ракија. Не противречете пошто ако одеше, немаше да ја барате и купувате нон стоп.



Па купи му ги сливите на Луки на напрај ги ракија,

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3532 на: 04 Јули 2018, 21:58:10 pm »
Наш фетиш е лозова. Шливова не сме правеле.

Не пијам толку многу колку што често седнувам со луѓе

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3533 на: 04 Јули 2018, 22:38:55 pm »
Драги родители, дали знаете дали 2 ипол годишно дете може да патува надвор од државава, со двајцата родители и со оригинал извод ? Нема време за вадење пасош, се работи за патување до Црна Гора. ;D :D

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3534 на: 04 Јули 2018, 22:44:38 pm »
Ако може без биометриски документ да го извадиш од државава тотално би било лудо.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3535 на: 04 Јули 2018, 23:25:42 pm »
Наш фетиш е лозова. Шливова не сме правеле.

Не пијам толку многу колку што често седнувам со луѓе
Силно грешиш, не си се навлекол на сливојца. Али чаша две, не полкило :)
Знам баџово ваѓаше пасош за внучево уште немаше 2 год. Дали мора? Не знам. Имаш брза постапка демек, ама не знам колку е брза. Мене за 2-3 недели ми беше готов.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3536 на: 04 Јули 2018, 23:51:49 pm »
dali znaete ili nekoe iskustvo vo vrska so zabranata za palenje na ogan na izletnicki mesto o tipot na MarkoFmanastir dali e vo tek i dali se sproveduva?

Да и да.
dali prajne skara e palenje ogan na otvoreno?? :D
« Последно менување: 05 Јули 2018, 01:13:04 am RedEco »
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3537 на: 05 Јули 2018, 00:03:12 am »
Ако е на сруја не е :)

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3538 на: 05 Јули 2018, 00:24:08 am »
Драги родители, дали знаете дали 2 ипол годишно дете може да патува надвор од државава, со двајцата родители и со оригинал извод ? Нема време за вадење пасош, се работи за патување до Црна Гора. ;D :D
kako be bez pasos? za deca na sekoi 2 godini se menuva pasos
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #3539 на: 05 Јули 2018, 01:49:17 am »
dali znaete ili nekoe iskustvo vo vrska so zabranata za palenje na ogan na izletnicki mesto o tipot na MarkoFmanastir dali e vo tek i dali se sproveduva?
законот не вели дека е забрането палење оган на излетнички места, туку на отворен и бришан простор, (запирка), шуми, ливади, планини, излетнички места, итн итн... со други зборови забрането е палење огин БИЛО КАДЕ ВО ПРИРОДА...

Од друга страна, случајно и јас сум сведок дека ако сакаат, можат тоа легално да го направат, ако имаат силен интерес да влечат туристи и/или посетители... на пример во село Белојште(тетовско), има една црква и манастир, а под неа убаво фино место со ливада итн итн... од црквата имаат направено како една настрешница, и неколку така поприлично големи избетонирани скари, во кои слободно можеш да ја туриш и запалиш и својата скара ако ти е гадливо да печеш кај што некој друг претходно печел... дури и чешма со вода имаат донесено... сосема легално... ;)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време