Автор Тема: Рекла Казала IV: Fury Road  (Прочитано 1927673 пати)

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1657
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17070 на: 01 Септември 2024, 13:57:39 pm »
Самиот факултет од човек прави лош пример што му ја зима снагата младоста од 18до24 години додека завршиш факултет кој за ништо не ти ни служи ,имаш опција да работиш заработиш низ  светот за тие години направиш пари и после со само 5 илјади евра ке се вратиш  купиш диплома каква сакаш ем пари имаш и факултет ,тој со завршен факултет на шалтер кога ке отидеш да купиш нова  кола викенд кар, па сувче или лимузина па станче ново а тој на шалтер е  со завршен факултетот е академик уште кај тато и мама дома е ама факултет има не е мерило материјалноста но ако не знаеш годините како да ги менаџираш готов си немора да учиш ке си платиш и исто имаш диплома или факултет ако толку ти значи и имаш факс , ајде школо иде дојди ми ама факс тешка дебилна кој го уништува младиот човек да биде роб при здрав прав човек во превод оперативен лизинг и ја имам факс😂 без ден да присуствувам

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17071 на: 01 Септември 2024, 14:00:09 pm »
Еднаш да се согласам со тебе.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1657
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17072 на: 01 Септември 2024, 14:05:01 pm »
Не знам запирики да користам ама имам факс та-ти сејфти при послу😂 ама хартија трпи сФЕ😂на бензинска не ме прашват кој факс имам него плати у ,таталиџе на каса плати те овам те онам ојдоше добро е што не учев школо, школо учеа за мене тие учени кои работат сега кај нас и плата зимат нешколувани,бидејки тие школовани знаат за тоа што се школовани само мада  - да видиш како брише лајна 19 еур у старечки во Сандхаузен со факс како пече компири се профи.Лизинг си е тоа добра работа сит гладен не веруе.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1657
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17073 на: 01 Септември 2024, 14:06:04 pm »
Еднаш да се согласам со тебе.
Љуби вујкино добро дете си ти несторче 🫂

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17074 на: 01 Септември 2024, 14:11:04 pm »
На Економски Факултет во Скопје едно време како лош пример го кажуваа земањето автомобил на лизинг за физичко лице.

Во книгата Економија исто така се дава дефиниција, па и графикони цртале за тоа како се формира цената на производите, понуда побарувачка итн.
Во реалноста шије ми га Ѓуро, врска тоа нема.
Да беше така цените на сите производи ќе паднеа, а во суштина се што ќе поскапи ништо не се враќа назад.

Отиде цената на нафтата и бензинот 120 денари, сите у хаос качија цени.
Сега се врати нафтата на 70 а бензинот 80 денари, ама претходно покачените цени на се останаа исти.

Економија и начин на функционирање ? Тоа би го фрлил во прва канта тој учебник, џабе замараат студенти да тупат мозок непотребно со тие дефиниции како функционира економијата.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17075 на: 01 Септември 2024, 14:18:10 pm »
Самиот факултет од човек прави лош пример што му ја зима снагата младоста од 18до24 години додека завршиш факултет кој за ништо не ти ни служи ,имаш опција да работиш заработиш низ  светот за тие години направиш пари и после со само 5 илјади евра ке се вратиш  купиш диплома каква сакаш ем пари имаш и факултет ,тој со завршен факултет на шалтер кога ке отидеш да купиш нова  кола викенд кар, па сувче или лимузина па станче ново а тој на шалтер е  со завршен факултетот е академик уште кај тато и мама дома е ама факултет има не е мерило материјалноста но ако не знаеш годините како да ги менаџираш готов си немора да учиш ке си платиш и исто имаш диплома или факултет ако толку ти значи и имаш факс , ајде школо иде дојди ми ама факс тешка дебилна кој го уништува младиот човек да биде роб при здрав прав човек во превод оперативен лизинг и ја имам факс😂 без ден да присуствувам


Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 768
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17076 на: 01 Септември 2024, 14:36:22 pm »
Самиот факултет од човек прави лош пример што му ја зима снагата младоста од 18до24 години додека завршиш факултет кој за ништо не ти ни служи ,имаш опција да работиш заработиш низ  светот за тие години направиш пари и после со само 5 илјади евра ке се вратиш  купиш диплома каква сакаш ем пари имаш и факултет ,тој со завршен факултет на шалтер кога ке отидеш да купиш нова  кола викенд кар, па сувче или лимузина па станче ново а тој на шалтер е  со завршен факултетот е академик уште кај тато и мама дома е ама факултет има не е мерило материјалноста но ако не знаеш годините како да ги менаџираш готов си немора да учиш ке си платиш и исто имаш диплома или факултет ако толку ти значи и имаш факс , ајде школо иде дојди ми ама факс тешка дебилна кој го уништува младиот човек да биде роб при здрав прав човек во превод оперативен лизинг и ја имам факс😂 без ден да присуствувам

Замина муабетов на друга страна ама да ме прашаш сега, 6 години од ко дипломирав дали би избрал пак да одам факултет, 10/10 пати одговорот е Да. :)

Дипломата ко диплома може не ми вреди толку, ама затоа знаењето, конекциите и можностите што сум ги добил за да напредувам кариерно во тоа време немаше теоретска шанса да ги добиеш на друг начин.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1657
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17077 на: 01 Септември 2024, 14:37:37 pm »
Самиот факултет од човек прави лош пример што му ја зима снагата младоста од 18до24 години додека завршиш факултет кој за ништо не ти ни служи ,имаш опција да работиш заработиш низ  светот за тие години направиш пари и после со само 5 илјади евра ке се вратиш  купиш диплома каква сакаш ем пари имаш и факултет ,тој со завршен факултет на шалтер кога ке отидеш да купиш нова  кола викенд кар, па сувче или лимузина па станче ново а тој на шалтер е  со завршен факултетот е академик уште кај тато и мама дома е ама факултет има не е мерило материјалноста но ако не знаеш годините како да ги менаџираш готов си немора да учиш ке си платиш и исто имаш диплома или факултет ако толку ти значи и имаш факс , ајде школо иде дојди ми ама факс тешка дебилна кој го уништува младиот човек да биде роб при здрав прав човек во превод оперативен лизинг и ја имам факс😂 без ден да присуствувам

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

VOLI
😂

😂

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17078 на: 01 Септември 2024, 14:40:09 pm »
Самиот факултет од човек прави лош пример што му ја зима снагата младоста од 18до24 години додека завршиш факултет кој за ништо не ти ни служи ,имаш опција да работиш заработиш низ  светот за тие години направиш пари и после со само 5 илјади евра ке се вратиш  купиш диплома каква сакаш ем пари имаш и факултет ,тој со завршен факултет на шалтер кога ке отидеш да купиш нова  кола викенд кар, па сувче или лимузина па станче ново а тој на шалтер е  со завршен факултетот е академик уште кај тато и мама дома е ама факултет има не е мерило материјалноста но ако не знаеш годините како да ги менаџираш готов си немора да учиш ке си платиш и исто имаш диплома или факултет ако толку ти значи и имаш факс , ајде школо иде дојди ми ама факс тешка дебилна кој го уништува младиот човек да биде роб при здрав прав човек во превод оперативен лизинг и ја имам факс без ден да присуствувам
Љуби брат, брат мој мил


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1657
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17079 на: 01 Септември 2024, 14:43:36 pm »
Самиот факултет од човек прави лош пример што му ја зима снагата младоста од 18до24 години додека завршиш факултет кој за ништо не ти ни служи ,имаш опција да работиш заработиш низ  светот за тие години направиш пари и после со само 5 илјади евра ке се вратиш  купиш диплома каква сакаш ем пари имаш и факултет ,тој со завршен факултет на шалтер кога ке отидеш да купиш нова  кола викенд кар, па сувче или лимузина па станче ново а тој на шалтер е  со завршен факултетот е академик уште кај тато и мама дома е ама факултет има не е мерило материјалноста но ако не знаеш годините како да ги менаџираш готов си немора да учиш ке си платиш и исто имаш диплома или факултет ако толку ти значи и имаш факс , ајде школо иде дојди ми ама факс тешка дебилна кој го уништува младиот човек да биде роб при здрав прав човек во превод оперативен лизинг и ја имам факс😂 без ден да присуствувам

Замина муабетов на друга страна ама да ме прашаш сега, 6 години од ко дипломирав дали би избрал пак да одам факултет, 10/10 пати одговорот е Да. :)

Дипломата ко диплома може не ми вреди толку, ама затоа знаењето, конекциите и можностите што сум ги добил за да напредувам кариерно во тоа време немаше теоретска шанса да ги добиеш на друг начин.
Поучен разговор не е од зијан детево цео што е ке премести тоа како треба ке наштелува кое каде да е добар муабет злато вреди.
Ако си ајти (IT) да вреди и цел живот тоа да го усовршуваш и вреди не да не по мојава лепша половина гледам мада јас пак треба да подгурнам каде шкрипи јбг.Економија,правен и остали пољоделство земјоделство тоа и со средно може завршил економски работи на шалтер со факс не ме јеби тогаш економскиве средни катанец нек стават

Љуби брат м2 частаљовка ке си даваш soon.   :)

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1657
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17080 на: 01 Септември 2024, 14:46:38 pm »
Самиот факултет од човек прави лош пример што му ја зима снагата младоста од 18до24 години додека завршиш факултет кој за ништо не ти ни служи ,имаш опција да работиш заработиш низ  светот за тие години направиш пари и после со само 5 илјади евра ке се вратиш  купиш диплома каква сакаш ем пари имаш и факултет ,тој со завршен факултет на шалтер кога ке отидеш да купиш нова  кола викенд кар, па сувче или лимузина па станче ново а тој на шалтер е  со завршен факултетот е академик уште кај тато и мама дома е ама факултет има не е мерило материјалноста но ако не знаеш годините како да ги менаџираш готов си немора да учиш ке си платиш и исто имаш диплома или факултет ако толку ти значи и имаш факс , ајде школо иде дојди ми ама факс тешка дебилна кој го уништува младиот човек да биде роб при здрав прав човек во превод оперативен лизинг и ја имам факс без ден да присуствувам
Љуби брат, брат мој мил


Sent from my iPhone using Tapatalk

Љуби брат, црно лашко,буковец,чевапи топли,вешалица,мучкалица - тој економист нека јаде чија пудинг ама школуван та-ти на глава тоа капа па мантил  дипломирал докторилал на тато и мама најумен

Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 137
  • Macedonia
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17081 на: 01 Септември 2024, 20:11:44 pm »
не беше муабетот дали вреди да имаш факултет или не, на погрешен детал се фокусирате.

Не знам дали се сменило нешто во последните две години, ама претходно автомобилски кредит беше подобро да земиш отколку лизинг, ем е во твое сопствеништво ем си бркаш работа.
Секако, ако имаш стабилен приход и можеш да исплаќаш рата/па дури и побрзо од првично планираното.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1657
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17082 на: 01 Септември 2024, 20:39:36 pm »
Тоа го правеа таксистите на времето земе кредит вози такси враќа рата и така во круг.Верувам дека  двајца кај работат можат да дадат месечно 100 евра авто не е луксуз тоа е потреба во денешно време за жал коњите тракторите па и мотори ги исфрлија , се е важно да које стране прилазиш што поново и појако ако кај раста го има во песна има хепи енд и цуцла аперол.Земи и едно 10 сома запосли ја у кабли да види куќа како се држи и да се вози клима да и дува а не со очи да превртуе😁. Подржувам се за понова кола и охрабрувам сите еднаш се живее на рати се умире 🍻YNWA

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5381
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17083 на: 01 Септември 2024, 22:54:42 pm »
.
« Последно менување: 02 Септември 2024, 00:37:45 am nestor04 »

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8429
  • Малерозен дрводарец
Одг: Рекла Казала IV: Fury Road
« Одговори #17084 на: 01 Септември 2024, 23:10:45 pm »
Глупаво е на фемина да барам со машки акаунт ;D ;D

Не знам, не знам...

Почекај малку, да прочитаат сите, па ќе видиме колку ти било паметно тука...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.