Автор Тема: Издувување на мотор при високи вртежи (или италијански тунинг)  (Прочитано 55444 пати)

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Моите две коли секојдневно се подложени на италијански тјунинг па фала богу ништо не им биднало, освен еден пукнат ладилник од старост. Не знам што гледате страшно во возење на високи вртежи, мени то интересантно. ;D

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Баш така, сеуште се верува во мит наречен „како сакаш, само иживувај се на колата наместо да одиш на мајстор“.... и уште доооолго ќе те служи. Ќе се подмлади ами.

За некој иживување се 1300 вртежи, за некој 4300.  Секој различно гледа на работите. ;D

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Ја нон-стоп газам до црвено, деновиве ја возам тиграта, нема плин и на бензин си ја рикам, тоа е права забава. Се гледа со око како паѓа стрелката, ама друг става не га ебем.

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Moze ima nekoj ventil otideno ako e do nego ne e strasno vo sekoj slucaj trgni si minimum 100ce ama sve se pravi taka da nemu se sekiraj.
I jas Nubirata koga ja imav skopje-patarina petrovec ja brkav kolku idese da ja produvam a nisto ne i bese vikam cisto da se izduva. Zastanav na patarina da platam koga u ler kako na 3 klipa rabotese. Se pribrav doma otvorivme motor imase dali 1 ili 2 ventila samo po ivicite potkinati ama jbg novi ventili, dihtunzi, rabotna raka.

Мене ми работеше на бензин како на три клипа, затоа и се решив, ај може ке живне. Веројатно веќе ми биле поткинати. Ама па на плин си работеше убаво ...

Уште еднаш се покажа полезонста на италијанскиот тјунинг. Наместо дефектот да те изненади некаде на 500км од дома, сам си го предизвикуваш во контролирани услови :P

Откако ја слушав жена ми 2 саати зошто глупости сум правел, баш ова и го реков. А што ако на пат не остави со двете деца а?
И престана да збори :D


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Така си е. Боље ако нешто е сумњиво, да го рокнеш ти сам, отоколку да те изненади апансас некаде на пат у недојдија...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Значи пред одмор итаљански тунинг да праиме ;D
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Ми се јави мајсторот, дупка во вентилот и еден поткршен клип. Вика мотор да се мења најубаво.


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Aman bre radi toa cel motor. Kupi si novi delovi sredi si go motorot i kje go utepas od vozenje barem znaes deka sve e novo vnatre.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Прво не му се работи, друго колку може да ти наплати? Колку ти би дал за толку стар мотор за рака?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Ако ти е во план подолго да се служиш, немој да жалиш за рака(под услов да е само тоа што си го навел) и да си имаш добар мајстор.
Скржавиот 2 пати плаќа.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1506
Така ми рече, вика ако се прави моторот, околу 1000 евра би коштало се, 4 клипа, карики, нешто бушење спомна. Клиповите биле 150 евра еден рече.

Викате се прави тоа а?

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Значи пред одмор итаљански тунинг да праиме ;D

Две недели пред.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2113
Така ми рече, вика ако се прави моторот, околу 1000 евра би коштало се, 4 клипа, карики, нешто бушење спомна. Клиповите биле 150 евра еден рече.

Викате се прави тоа а?
Да си прашаш друг мајстор најдобро ќе биди, овај сака да те заколи. Премногу е 150 евра за еден клип.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Види си сам за делови, рака колку?

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Да не крева спрат мајсторот што ти побарал 1000 евра? Некако многу ми делуваат. Види колку ќе те коштаат деловите од Грција преку таксист да ги порачаш.