Автор Тема: Издувување на мотор при високи вртежи (или италијански тунинг)  (Прочитано 52508 пати)

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
https://en.wikipedia.org/wiki/Italian_tuneup

Дали спорото и летаргично возење низ град на кратки растојанија навистина може да ја „затне“ колата, т.е. да не влече како што треба или па да почне да трокира/да не прима гас ?

Јас иако ги сменив пумпата и филтерот за бензин на Уното (999cc бензин/плин, 45 коња), работеше добро на бензин некои 1000 километри, после почна да трокира и слабо да ја прима гаста. Возам претежно на плин, градска вожња. Денеска ја издував колата  на обиколница, еднаш на плин, еднаш на бензин држејќи ја на максимална брзина (140км/ч ;D) по минута-две, па после возев во четврта 120км/ч и после тоа нормално си ја возев. Почна да работи добро на бензин и ја прима гаста како што треба, т.е. сега поубаво работи на бензин отколку на плин, а претходно на бензин трокираше и понекогаш знаеше да изгасне. Дали е ова резултат на издувувањето на високи вртежи или нешто друго се опраило самото од себе ?

Какви искуства имате и колку често ја издувувате колата на високи вртежи ?
« Последно менување: 18 Февруари 2017, 16:20:20 pm Vlatzki »

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1208
Одг:
« Одговори #1 на: 18 Февруари 2017, 16:35:34 pm »
Бобината ја имаш проверено?


Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9925
Лично мое мислење(што не мора да е точно) све тоа се филмеви. Ако ја возиш на плин претежно може да се испрлаат инџекторите за бензин(ако е таков системот) али па плинот далеку по малце остава црнеали од бензинот. Е сега ваљда не ја возиш со 4-та низ град на 1200 рпм:) По моја логика подобро е да ставиш некој адитив за чистење па да ја нагазиш, уствари така пише на вики....
Прва-втора и низ град можеш да ја зортисаш(ваљда не оди втора 120:) )
Може и да сум грешка.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг:
« Одговори #3 на: 18 Февруари 2017, 17:33:33 pm »
Бобината ја имаш проверено?



Бомбина е тоа од Ферари нема потреба да се проверува ;D
Лично мое мислење(што не мора да е точно) све тоа се филмеви. Ако ја возиш на плин претежно може да се испрлаат инџекторите за бензин(ако е таков системот) али па плинот далеку по малце остава црнеали од бензинот. Е сега ваљда не ја возиш со 4-та низ град на 1200 рпм:) По моја логика подобро е да ставиш некој адитив за чистење па да ја нагазиш, уствари така пише на вики....
Прва-втора и низ град можеш да ја зортисаш(ваљда не оди втора 120:) )
Може и да сум грешка.

Грешка си. Итаљански сервис се прави само на отворено со педала на гас до В КРАЈ на околу 4к/5к зависно дизел/бензин. Нема ефект во втора пошто не можеш во втора да ја држиш на 5000 вртежи повеќе од 2 секунди, затоа мора во 4/5-та да постои под полна гас на 5000 вртежи едно 5-10 минути
« Последно менување: 18 Февруари 2017, 17:40:34 pm Tischläufer »

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8818
Оваа опција врши работа во одредени случаи не во сите

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43399
  • Il Moderatore
Секоја кола си бара да се „издува“ од време на време, без разлика дизел/бензин. Ако ништо друго, газдата после тоа помирен е ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Ахам, а добро, некој лично искуство да сподели, шо како, ете ја го скршив мразот... Заради тоа и ја отворив темата. :)

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6902
  • хаУс мајстор
Јaс имaм приметенo пoсле пoдoлги релaции, рецимo идaм нa oдмoр, кoгa ќе стигнaм мoтoрoт рaбoти пoмирнo, зa рaзликa oд секoјдневнoтo, зaпaли-стигни дo некaде-изгaси.
Дaли се "искaшлувa" или "издувувa" незнaм кaкo би прoценил, aмa си имa некoјa минимaлнa рaзликa кoјa се oсеќa вo рaбoтaтa нa мoтoрoт.
Другиoв викенд ќе пaтувaм сo дизељoт, бaш ќе прoверaм дaли ќе имa рaзликa (се нaдевaм нa дoбрa oсетнa рaзликa) бaш пoрaди oнa, вoзење крaтки релaции нa ниски oбртaи вo грaд.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Има право Симо, на секоја кола и треба издувување малце да ја згазиш...

Пред година зема колега купи кола беше ја однесе на сервис направи и утрето ден до петровец отиде и назад цепење..

И тоа да ти било италијански сервис у суштина...




Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Ахам, а добро, некој лично искуство да сподели, шо како, ете ја го скршив мразот... Заради тоа и ја отворив темата. :)
WV vika ako ti se pojavi `CLean DPF` da vozis 4ta so 70kmh bar 20min na avtopat. kolata celo vreme ti vika stavi vo 5ta,ama sepak ja drzis na visoki obrtai.
mozda toa e germanska verzija na italjanskiot servis?
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6902
  • хаУс мајстор
VW сaмo oд плaнинa дa гo пуштиш сo мoтoрнo кoчење, дa се изрикa oд мукa :D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Јас кога ќе отидам до белград и назад забележувам осетна разлика во работата на моторот и количината на торк.
Можеби и компјутерот научува други параметри па работи убаво.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8818
Ахам, а добро, некој лично искуство да сподели, шо како, ете ја го скршив мразот... Заради тоа и ја отворив темата. :)
WV vika ako ti se pojavi `CLean DPF` da vozis 4ta so 70kmh bar 20min na avtopat. kolata celo vreme ti vika stavi vo 5ta,ama sepak ja drzis na visoki obrtai.
mozda toa e germanska verzija na italjanskiot servis?

Тоа е исклучиво наменето за DPF претпоставувам сите дизели со DPF истата процедура е

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5458
Epa standard poranesno kaj kolite so karburator zastava,yugo,skoda....Ides do grcka na odmor i tamo gledas auspuhot bel mleko dodeka preku cela godina niz grad e katranosan i poln so garez.Kaj novive tesko se primetuva bidejki skoro celo vreme auspusite im se cisti zboram za benzincive.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8818
Види било која кола која се вози само на кратки релации се рачуна дека работи во поекстремни услови на експлоатација.
Така да кој вози само низ град помалце од 5 км во правец и те како треба да ја вади на отворен