Автор Тема: Error message Water in diesel filter  (Прочитано 2745 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Error message Water in diesel filter
« на: 01 Февруари 2017, 08:56:24 am »
Утрово на БК јави грешка Water in diesel filter. Од она што прочитав грешката може да ја јави доколку има вода во филтерот или е предупредување дека е поминато 5 000 км од последната промена и е потребно да се испушти водата што и се поклапа со задњиот сервис. Некој искуство со ова ??

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #1 на: 01 Февруари 2017, 09:03:58 am »
Не ми се јавил овај проблем.
Ама филтерот ти се наоѓа позади моторот одма под шофершајбната.
Лесно достапен е.

Смени го филтерот.
Ако ти е скапо тоа пробава вака: извади го, испразни го, исуши го и пак стави го.


Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #2 на: 01 Февруари 2017, 09:50:48 am »
Не брзај со промената.. Прво причекај да видиш дали пак ќе се јави. Може да е само потсетување дека возиш Alfa ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #3 на: 01 Февруари 2017, 10:28:30 am »
Смени си филтер ако не е сменет, околу 900 денари е, а вода секако имаш
во филтерот, пошто сензорот се наоѓа на дното на филтерот.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #4 на: 01 Февруари 2017, 11:21:46 am »
И јас не би ризикувал, ама види како ќе се понаша наредните неколку дена.

Не се исплаќа да се зезаш за 900 денари.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #5 на: 01 Февруари 2017, 15:34:11 pm »
Ако имаш вода во филтер за гориво, сигурно (ако не е до алфизам симптом) е заради вода во гориво. Јас не би ја возел колата ако истото пак ми го јави. Без разликакаков е ризикот за ебаање на околу,  би го испразнил резервоарот и би ставил нов филтер и гориво.

Сите други сценарија не сакам ни да ги мислам. Инаку до сега немам видено таква порака, а филтр за гориво менувам на 20kkm.


Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #6 на: 01 Февруари 2017, 16:32:45 pm »
Ако имаш вода во филтер за гориво, сигурно (ако не е до алфизам симптом) е заради вода во гориво. Јас не би ја возел колата ако истото пак ми го јави. Без разликакаков е ризикот за ебаање на околу,  би го испразнил резервоарот и би ставил нов филтер и гориво.

Сите други сценарија не сакам ни да ги мислам. Инаку до сега немам видено таква порака, а филтр за гориво менувам на 20kkm.



Agree!

И јас менувам на 20К ...т.е отприлика секој втор сервис.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #7 на: 01 Февруари 2017, 17:27:15 pm »
Сменив се кога ја земав, 5 000 км имам поминато. Така и беше планот да се мења на секој втор односно на 20 000, но по ваша препорака а и по консултација со матичниот ќе го мењам годишно .. Задњи пут наточив на Макпетрол а пред тоа на Супер Трејд. Али немора ништо да значи ..

Отсутен Dimitar T

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 28
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #8 на: 01 Февруари 2017, 18:00:56 pm »
Ако стварно имаш вода (а не е проблем со сензорите), смени го филтерот и стави адитив (ако има кај нас) што ја врзува водата со горивото. И повеќе немој да ставаш на истите пумпи дизел.

Незнам зошто кај сите коли се менува толку често (годишно или на 20.000км) тој филтер кога кај Мазда тоа се прави на 60.000км.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #9 на: 01 Февруари 2017, 18:06:55 pm »
Кај мене на работа на машината JCB 2015 година исто се јавува оваа грешка, односно на него пишо WIF...препораката од нив ако се појави ова, да се извади тој филтерот/сепараторот за вода во нафтата, да се испразни и повторно да се врати. Така и правиме ако се појави таа грешка и тера без проблем. Така да не треба/мора одма да се менва, само испразни го и немај гајле.



Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #10 на: 01 Февруари 2017, 19:03:34 pm »
Сите заебанции врзани со промена на филтер и празнење резервоар се ситница наспроти отварање на бризгалки или мотор. Има совети да го извадиш, испразниш филтерот и пак наново да пробаш. Ама мислам дека филтерот не сепарира вода, само има сензор кој кажува дека има вода во горивото. Ако после цедење на филтерот пак се појави истото изгледа дека количината на вода е прилично застапена. Стално стои и опција дека сензорот не е добар.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #11 на: 01 Февруари 2017, 19:07:32 pm »
Со сепаратор се филтрите. Така да, мислам дека е малку претерано да се празни резервоар.





Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг:
« Одговори #12 на: 01 Февруари 2017, 22:04:57 pm »
Toa beloto dole na filterot odvrti go da istece vodata.
 E sea moze da imas senzor tamu pa probaj nego izvadi go da istece vodata.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #13 на: 01 Февруари 2017, 22:25:48 pm »
Toa beloto dole na filterot odvrti go da istece vodata.

Баш ова и ништо појќе. За тоа и му е намената.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Error message Water in diesel filter
« Одговори #14 на: 01 Февруари 2017, 23:28:11 pm »
Доле е сензорот за вода во гориво. тој треба да се отштрафи.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.