Автор Тема: Formula 1 - Season 2017  (Прочитано 88092 пати)

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #75 на: 26 Март 2017, 19:32:27 pm »
Никако неможеш да ја споредуваш возбудата и адреналинот при гледање на  Ф1 и Мото ГП.
Тоа ти е како да споредуваш македонска фудбалска лига со англиска.

Немој со вакви испади, во офсајд си. Врати се малку назад. :P

Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #76 на: 26 Март 2017, 21:27:26 pm »
Си гледал некогаш МотоГП? Ај иди види па ми јави.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #77 на: 26 Март 2017, 23:40:10 pm »
Па нема многу претекнувања. Сега болидите им се уште пошироки, на сингапур на пример треба еден позади друг да стартуваат :D :D :P

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #78 на: 26 Март 2017, 23:48:07 pm »
Ferrari simply the quicker car – Toto Wolff

Цитат
Q: Toto, how much frustration is there about the race result? Was it a strategic mistake?

Toto Wolff: The Ferrari was simply the quicker car today. The way Sebastian held on to Lewis was simply surprising. We were pushing flat out but were not able to pull away.
https://www.formula1.com/en/latest/interviews/2017/3/ferrari-simply-the-quicker-car--toto-wolff.html

Мислам дека ферари денеска, беа мерцедес од прошлите 3 сезони. Ми личи дека тркава ја добија со 75% притискање, а и ептен им се погоди излезот од пит. Раиконен очекувам следната да се бори за победа.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #79 на: 27 Март 2017, 01:54:40 am »
^ Може да се бори за подиум.  3то место нешто така, ама за победа баш незнам

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #80 на: 27 Март 2017, 09:38:10 am »
Си гледал некогаш МотоГП? Ај иди види па ми јави.
Исто како да си ме прашал дали сум гледал супер боул. ;D
http://ftw.usatoday.com/2017/01/super-bowl-51-facts-stats-ratings-food-records-history-nfl
http://edition.cnn.com/2017/02/02/sport/51-things-super-bowl-li-trnd/

Пошто така го започна муабето со фудбало. :P

А дали имаш претстава колку е широка патекава на овој свиок и со која брзина ја минуваат оваа година!!! Дали имаш барем малку претстава дека споредуваш баби и жаби? Очигледно немаш!  :( Џабе пишувам ама другите нека видат.  :-[


Но, има уште еден факт. Кога Шумахер победуваше со Ферари не беше вака! Многу позначајна и многу потешка победа на Фетел отколку во тоа време кога возеше Шумахер.

« Последно менување: 27 Март 2017, 09:59:00 am SELECT »
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #81 на: 27 Март 2017, 10:10:23 am »
Neznam kolku godini si i od koga pratis F1. Jas strastno gledav F1 do pred desetina godini koga uste imase TRKANJE na patekata, a sega veke ima samo vozenje eden pozadi drug. Ne zboruvame za doveduvanjeto na sovrsenstvo na bolidite za brzinata,aerodinamikata, stabilnosta i tehnologijata vo niv. Ama bas i toa istoto dovede do toa da go nema F1 toj isti duh sto go imase do pred 15 godini tuku samo brzo vozenje eden pozadi drug. Momentalno mu se divam samo na Verstapen koj se osmeluva da pravi nesto poveke od toa.

Vo sosema razlicni pravci pravis ti sporedbi so postiranje na videoto i mesas babi i zhabi a ne jas. Vozenje so golema brzina na dve i cetiri trkala vo krivina ne e isto ama i nema mnogu razlika ako poglednes nekoe video ako ima.

Vcera vo isti den gledav F1 i gledav MotoGP.
Nareden vikend zemaj gledaj gi i dvete edno po drugo i posle mi zboruvaj i pravi sporedba za adrenalin vozbuda i TRKANJE.
I zapazi ja brzinata so koja vozat na 4 i na 2 trkala. ;)

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #82 на: 27 Март 2017, 10:30:57 am »
MotoGp се возат на патеки каде се вози и Ф1, туринг кар, камиони и ред други авто спортови што се на четири тркала. Значи една патека нема или не постои наменета само за мотори ама ширината да биде како за нив. На сите патеки што се возат моторите може комотно да има трки и на четири тркала!!!

Ф1 болидите стартуваат со 2 болиди во еден ред. Моторите колку стартуваат? 4-5? ;D
Во еден свиок може комотно да ги собере 4-ца.

Нека ги стеснат патеките како што се тесни за трките на четири тркала и после пиши како ќе гледаш на МотоГП-то. Ама што е тука е, за мене е многу повеќе возбудливо да го гледам Хамилтон, Фетел, Алонсо како ги кочи сите позади на десетта позиција со најтапа болид, Верстапен, Рикардо... па во гаражите сите ги знаете Џејмс Алисон, Адријан Њуи, Алдо Коста, и ред други тимски директори кои го прават спортот каков што треба да биде. Дизајнери, PR, тимови со преку 500 вработени, пренос преку медиуми... емисии се вртат за време на зимскиот период, а не па за време на сезона. Самата Ф1 како продукт е многу поголем во сите сфери отколку МотоГП.

Наведи едно име од МотоГП да не се Роси, Маркез, е познат во гаражите?

За брзината да не правиме пак муабет. Барем извади некаков факт, а не само да пишеш колку да се пише. Се тркаат на патеки каде може да има трки и на четири тркала. Бројот на кругови на моторите е далеку помал од Ф1 трка. Просекот на еден круг во една трка е далеку поголем на моторите отколку на Ф1 болидите.

Silverstone 2012 - MotoGP vs F1

MotoGP - 20 laps @ 41:16.429 ---> AVG per lap = 123.8 secs
F1 - 52 laps @ 1:25:11:288 ---> AVG per lap = 98.2 secs

Phillip Island lap records from wiki

Formula 4000 1m25
Formula 5000 1m30
MotoGP 1m30
Moto3 1m38
Formula Ford 1m38

Те молам брзини не спомнувај помеѓу овие два спорта. Башка се тркаат и со искршени раце или нозе. Ова во Ф1 не само што не поминува, туку не е изводливо. ;)
Инаку Ф1 гледам можеби дупло подолго од тебе, можеби затоа што сум дупло постар!
« Последно менување: 27 Март 2017, 11:01:58 am SELECT »
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #83 на: 27 Март 2017, 10:38:58 am »
Цитат
Roebuck – who has covered F1 since 1971 and is a keen follower of MotoGP – has plenty to say about F1’s problems, including the damage done by incessant rule changes.

“Motorcycle racing remains essentially unchanged as a spectacle,” he says. “While Formula 1 has progressively slipped into a malaise from which it’s proving difficult to escape.”

But the main thrust of his story concerns F1’s relentless drive towards exorcising each and every danger from its midst. “The gladiatorial aspect of F1, traditionally essential to its fans, is long gone,” he adds.

http://www.motorsportmagazine.com/opinion/motogp/motogp-bigger-formula-1

До некаде се согласувам со текстов. F1 стана многу „стерилен“ спорт. Оваа сезона ќе го докаже тоа. Ќе имаме интересна борба за титула со досадни трки.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #84 на: 27 Март 2017, 10:50:59 am »
@Simo - Carrier159 и ти мешаш баби и жаби, но најверојатно медиумите си го прават своето.
Имајте во предвид дека во Ф1 или на спортовите со четири тркала има многу повеќе работи што треба да се наместат отколку кај моторите. Почнете со бројот на тркала. ;)

Колку вработени има во еден тим на МотоГП и колку луѓе го изработуваат еден мотор?
Ф1 низ историјата еволиурала многу повеќе отколку било кој друг спорт. Сега да ги прашаат сите производители на мотори во Ф1 дали да се вратат на V10/V8 сите ќе одбијат!!! Затоа што развиваат технологија што може да се употреби во нивно сериско производство на автомобили. ;) Нешто што Ферари блефира ќе си заминел од спортот, те ова те она... ама еве ги бе победија вчера. Што не си одат сега, да ги видам? Или ќе направеле паралелен спорт на Ф1. Како?

Башка не се секирајте, во Ф1 само едно правило не е променето. Short-term правила/договори. Ништо не е дефинирано на подолго време, туку постојано нешто се менува. ;)
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #85 на: 27 Март 2017, 11:29:18 am »
@SELECT , јас повеќе гледам Ф1 од Мото ГП. Ова второво чат-пат, колку да сум во тек.
Работите што полека ги снемува во Ф1 се убаво сублимирани во болдираното. Не мешам баби и жаби.
Во Ф1 ја снема возбудата од дуели, можни грешки, излетувања, покажување муда на стаза... Такви работи носат гледаност. Нема да донесе гледаност вртење 75 круга еден позади друг, па ако сака нека возат со 500 на саат. Не е возбудливо. Ко да гледаме сателити како орбитираат околу земјава, пошто многу се брзи. Возбуда за гледачите - нула.


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Klen

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2327
  • Продавам течност за жмигавци
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #86 на: 27 Март 2017, 11:40:33 am »
Убаво викаше Кларки да им стават шмајзери да биде повозбудливо ;D
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #87 на: 27 Март 2017, 14:09:54 pm »
После Хакинен-Шумахер ерата, Формула 1 драстично станува подосадна во секоја наредна сезона.

Веројатно така и ќе биде во иднина затоа што Ф1 ја направија тест полигон за технологија што ќе се вметнува во сериско производство.

Плаќаш пари и тв права за да гледаш нешто што до пред 10 години го правеа инжењери на тест патеки во фабрика за плата и без публика.

Отсутен SELECT

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 517
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #88 на: 27 Март 2017, 14:39:48 pm »
@Simo - Carrier159 како немало дуели? Дуелот Розберг-Хамилтон мал ли беше? Да не беше поинтересно Шумахер-Баричело? ;D

Алонсо-Шумахер, Фетел-Алонсо, Хамилтон-Алонсо-Раиконен, Розберг-Хамилтон веќе ги пишав погоре. Овие дуели малку ли се? Не знам како ја замислувате формулава или каква сте гледале за да знам за каква историја правите муабет.  :-[

@zlatkoa ерата на Шумахер беше една од најдосадните 2000-2004 во историја на Ф1. Не дека Ферари беа најдобри туку начинот на кој го прикажаа тоа. Тогаш доста искористија во ФИА затоа што имаше мнооогу големи ингеренции некои работи да си ги наместат за никој да не ги санкционира како што беше случајот и односот со Баричело. И да не сакаш да кажеш дека тие години била најинтересна Ф1? И фановите на Ферари ги свиркаа, а за разлика од тогаш, денес се вртат околу Фетел затоа што имаат многу поголема битка со Мерцедес. Баш да видиме дали ќе имаат тимски наредби мада разликата помеѓу Мерцедес и Ферари и многу помала отколку разликата што ја имаше Ферари во тоа време против било кој тим. Вилијамс и Мекларен кашлаа. Рено му требаше време додека изгради болид за победи (2005-2006).

Ќе беше исто интересно доколку имаше последниве три години тимски наредби во Мерцедес!!! Е тоа го пиша, а технологијата не може да се занемари. Без неа не би имале Формула 1. Тогаш да гледаме Тур Д' Франс или Џиро Д' Италија? ;D

Прикачив погоре видео да се види како се минува еден дел од Алберт Парк и со која брзина. Целото видео е 9 секунди, а за колку го поминуваат? За една-две? Колку е широка патеката на тоа место? Каков е вториот свиок и излезот од него? Ова се работи што малкумина ги гледаат ама да сте таму и само да видите ќе ви зармзнат нозете. Уште повеќе да седнете и да возите.
« Последно менување: 27 Март 2017, 14:49:46 pm SELECT »
Ferrari International Assistance strikes again....

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Formula 1 - Season 2017
« Одговори #89 на: 27 Март 2017, 15:21:44 pm »
@SELECT F1 e samo edna peralna za pari od Avtorski prava i nisto drugo. Edno pominuvanje ako ima vo trka toa e highlight...dodeka motoGP...

i koe e zadovolstvoto da go znam cel tim ako nema vozbuda na staza? Seuste ne sum slusnal timsko radio vo motoGP da mu kazat elaj u boks treba da rucas,  baba ti pita donese! f1 e teska mizerija... ko so kaza zlatko toa e samo poligon za testiranje na tehnologija i nisto poise... Rozberg hamilton go spominjas? toa bese show, a ne vistinsko trkanje. treba poise lugje kako Grosejan i Verstapen da ima za da bide interesno....

Kimi... Kimi go zabole za podiumi. on e tamu od istata pricina sto i Schumacher u mercedes. Vettel e toj sto treba da pobeduva. Hamilton e tolku demotiviran sto izglea kako da vozi radi dogovor. Alonso? seriously? 

Koga bi dozvolile upotreba bez ogranicuvanja na motori, dolevanje gorivo i gumi prikaznata kje bide sosema razlicna...

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html