Автор Тема: Течност за серво волан  (Прочитано 8497 пати)

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Течност за серво волан
« на: 18 Февруари 2012, 13:23:22 pm »
Каква течност треба да се стави во сервото, кај мене малку фали, дали од ладното време нешто.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #1 на: 18 Февруари 2012, 13:29:37 pm »
Обично на хауба ги пишува тие информации. Отвори ѕирни.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #2 на: 10 Октомври 2016, 17:43:31 pm »
Дали доколку дотураш атф/масло/течност како сакате мора да биде стрикно од истото кое е веќе ставено или може и друго кое задоволува спецификација? Дали може да се меша?

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #3 на: 10 Октомври 2016, 18:23:53 pm »
Jas stavam atf.Kakvo treba so treba ne sum proveril,a i ne vozam od novive koli pa tolku da se tresam. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #4 на: 12 Октомври 2016, 09:41:42 am »
Е сега, дали ATF, или Hidrol 46, прашање е сега, пошто Хидролот е за хидраулика, а АТФ за автоматска трансмисија?

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #5 на: 12 Октомври 2016, 10:34:26 am »
Јас ставав АТФ, течеше и дотурав, сменив црево и пак АТФ ставив и чао.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #6 на: 12 Октомври 2016, 19:36:43 pm »
nikogas ne sum imal problem so doturanje atf
sega letvata ja reparirav i napolniv full so atf nikakov problem

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #7 на: 12 Октомври 2016, 19:58:51 pm »
Некои коли, како што е мојана 159-ка бараат специјално хидраулично уље за летва. Tutela GI/R, по стандард ISO-VG22. Доста поретко од 46-ka. 166-ката си арчеше ATF Dextron III-ка. Најдобро е во консултација со упатството да се работи :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #8 на: 12 Октомври 2016, 20:02:03 pm »
Симо, за Кастрол се мисли тоа Dex 3-ka? Ако да, кое

Ова




Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #9 на: 12 Октомври 2016, 20:19:06 pm »
Dexron III можеш да го смешаш со Dexron II, така да ако ти е за досипување, со III си на посигурна варијанта. Мислам дека ако ти е розево (или темно розево или накај кафејаво - веќе оксидирано розево), тогаш е III, ако е стандардна жолта боја, тогаш треба да е II...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Течност за серво волан
« Одговори #10 на: 12 Октомври 2016, 20:28:25 pm »
Дали тоа се менува на одреден период(години) или нема потреба? Барам, сакам да знам кое е еквивалент на фордовото кое има баснословна цена.

Вака ми беше на ладен мотор сабајле, има таму макс и мин, ова беше скоро на мин негде.



Неќев ич да фали, пошто на око е многу малце не ми се купуваше цело литро па пројдов до мида рекоа дека наводно не фали, меѓутоа не беше скроз ладна колата, па дотурија некои смешни мл и не ми наплатија ништо.


Иначе не е жолто, темно розево или црвено е, модро.
« Последно менување: 12 Октомври 2016, 20:33:27 pm Allexxander »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #11 на: 12 Октомври 2016, 20:31:26 pm »
На салфетка најубаво ќе му ја видиш бојата. Ако е такво црвеникаво, тројка ќе е. Викаат дека нема потреба, и реално најчесто нема лесен начин на промена, ама ако си решил, може да го мењаш...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #12 на: 12 Октомври 2016, 20:35:59 pm »
Лесен начин со испумпување со мерач за антифриз, вадиш додека може, палиш набрзина кола вртиш пун десен пун лев гасиш, се качува, доиспумпувш итн...  Ама не е препорачливо така.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Течност за серво волан
« Одговори #13 на: 12 Октомври 2016, 20:38:53 pm »
Еден начин е тој, и тоа два три пати да ја повториш процедурата, додека не го разредиш доволно старото уље, па да остане 80-90% ново, друг начин е да вадиш црево од хладњакот за серво...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.