Автор Тема: Задолжителна и не задолжителна опрема  (Прочитано 8012 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #15 на: 08 Декември 2022, 18:15:21 pm »
Дечки, кој е заклучокот за резервно тркало, мора резервно тркало или може само спреј - репаратор за гуми?
Ништо не е задолжително по закон, Можеш и без ништо.
Кај мене во ново возило имаше само репаратор и ништо друго. Го фрлив него, купив мало резервно тркало од Форд Солун, јер Мида се неспособни да ти набават било што. Нормално оригинал дигалка од Фокус, клучеви и неколку резервни штрафови.

Шо не кажа, имам нов-нов ќопавац од Форд...

На него пробувам дресинзи за гуми.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #16 на: 08 Декември 2022, 20:55:58 pm »
Задолжително е гума или репаратор.

Вистина е ова? Прв пат слушам дека е задолжително.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #17 на: 08 Декември 2022, 22:35:27 pm »
Задолжително е гума или репаратор.

Вистина е ова? Прв пат слушам дека е задолжително.

Да, да... Порано беше резервна гума, сега скоро го додадоа и сет за репарација, пошто почнаа да се qрчат производителиве, да штедат на резевна гума..

линк

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #18 на: 08 Декември 2022, 23:37:18 pm »
Интересно, подоле пишува дека и возила конвертирани на ЛПГ/ЦНГ треба да имаат противпожарен апарат.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #19 на: 08 Декември 2022, 23:39:52 pm »
Интересно, подоле пишува дека и возила конвертирани на ЛПГ/ЦНГ треба да имаат противпожарен апарат.
Секако. Јас си носам пп апарат у кола, иако немам гас.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #20 на: 09 Декември 2022, 00:21:55 am »
Интересно, подоле пишува дека и возила конвертирани на ЛПГ/ЦНГ треба да имаат противпожарен апарат.

Да, тоа е законска обврска и истиот треба да се сервисира на 6 месеци и за истото да поседуваш сервисно картонче кое што е закачено на ПП Апартот.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7707
  • Плинаш!!!
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #21 на: 09 Декември 2022, 05:42:33 am »
Си носам и јас, но ми падна чудно кога беше фамата околу пп апаратите требаат па не требаат, нели го укинаа законот. Колку што се сеќавам остана да важи само за такси возила од групата на патнички возила.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #22 на: 09 Декември 2022, 06:53:36 am »
Си носам и јас, но ми падна чудно кога беше фамата околу пп апаратите требаат па не требаат, нели го укинаа законот. Колку што се сеќавам остана да важи само за такси возила од групата на патнички возила.
Сервисиран е со ливче?

Присутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #23 на: 09 Декември 2022, 07:19:37 am »
За во патнички автомобил не е задолжително пп апарат, додека за во товарно пикуп или комбе мора да се има од 6 кг и да се баждари на секој 6 месеци. Казна е 50€ шофер 30.000 фирма 15.000 управител на фирмата(не ме прашувајте од кај знам:) )
Башка со тој пп апарат освен пикавец ништо друго неможеш да угасиш.. Ако пламне не дај боже комбе пожарна не го гаси а не па апарат од 6 кг.


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #24 на: 09 Декември 2022, 07:24:07 am »
Си носам и јас, но ми падна чудно кога беше фамата околу пп апаратите требаат па не требаат, нели го укинаа законот. Колку што се сеќавам остана да важи само за такси возила од групата на патнички возила.
Тоа беше некој да си лапне парички од увоз на пп апарати, пошто со потребните димензии немаше никаде по продавниците што си држеа таква опрема.

Уште поинтересно е што плинот е побезбеден од бензинот :)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #25 на: 09 Декември 2022, 09:18:30 am »
Си носам и јас, но ми падна чудно кога беше фамата околу пп апаратите требаат па не требаат, нели го укинаа законот. Колку што се сеќавам остана да важи само за такси возила од групата на патнички возила.

Менуваа нешто после во законот и сега е дека секое такси возило, авто школа и било кое патничко возило со конвертирано погонско гориво треба да има ПП Апарат, сервисиран, не е наведено точно од која големина но со 2кг ПП Апарат за овие возила не прават проблем.

За товарни возила е 6кг ПП Апарат за од 0 до 10т бруто тежина и 2 ПП Апарати од по 6кг за товарни возила над 10Т бруто тежина.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1755
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #26 на: 09 Декември 2022, 09:35:25 am »
Од каде ги набавувате ПП апаратите, и каде ги сервисирате гледав во кар бокс али не бев сигурен што и како е?

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #27 на: 09 Декември 2022, 09:40:22 am »
Од каде ги набавувате ПП апаратите, и каде ги сервисирате гледав во кар бокс али не бев сигурен што и како е?

Во секој град има фирма за сервисирање на ПП апарати, таму се купуваат и сервисираат. Има избор од кинески па до поквалитетни германски, грчки итн... Грубо сервисирањет е 250/300 денари, само го носиш ПП Апаратот, проверуваат притисок и тежин и ти пишуваат нов картон.

https://zk.mk/search/?what=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BF%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8+%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%B8

If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен darkserial

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #28 на: 09 Декември 2022, 10:01:32 am »
За товарно сигурен сум дека е задолжителен ПП апарат. Пикап од фирма, карго да речиме и сл, мора да носиш и на 6 месеци незнам таму на колку, мора да платиш во фирма за сервисирање ПП апарати за да ти удри печат демек проверено итн....
Инаку да, казнуваат...
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005

Отсутен HoLfElDeR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 33
Одг: Задолжителна и не задолжителна опрема
« Одговори #29 на: 09 Декември 2022, 15:15:52 pm »
Дечки, кој е заклучокот за резервно тркало, мора резервно тркало или може само спреј - репаратор за гуми?
Ништо не е задолжително по закон, Можеш и без ништо.
Кај мене во ново возило имаше само репаратор и ништо друго. Го фрлив него, купив мало резервно тркало од Форд Солун, јер Мида се неспособни да ти набават било што. Нормално оригинал дигалка од Фокус, клучеви и неколку резервни штрафови.
Па не би рекол, имаш во закон задолжителна опрема за во автомобил, највеќе ме интересираше дали може репаратор за да не ми пишат казна, инаку немам резервно тркало, а и мал е гепекот