Автор Тема: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво  (Прочитано 7017 пати)

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #30 на: 26 Мај 2016, 21:07:48 pm »
Ќе си провериш да не ти фали вода, дали ти вклучуваат перки, штом кога појдеш се намали температурата,
Temp. varira nonstop. Ne moze da se namali temperaturata po samo 5 metri od trganjeto. ne e da vozis nekoe vreme. Denes primetiv ja pustiv klimata 10 sekundi a perkite si duvaa nonstop bidejki temp bese 100 samo sto ja pustiv klimata znaci ne celi 10 sek padna na 90 ja iskluciv i posle vozev 5-6 km i rabotese kolata uste 10 minuti vo mesto temp. ne krena. ke ukluci perkata ke poduva 30 sek ke si iskluci.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #31 на: 26 Мај 2016, 22:12:33 pm »
Voda ne fali voopsto celo vreme e na max. perkata duva nonstop.
Kade stoi davacot na blokot za temeratura?
Сензорот се наоѓа на куќиштето од механичкиот термостат. (старите имаа позади на блокот, се помешав со МК1). Провери ги контактите.

Јас би тргнал од најосновните работи - прво повторно би пробал да испуштам воздух, некој воздушен џеб да не ме је*е. Втора работа е термостатот, тој може да зеза, некогаш да не отвора, некогаш да отвора недоволно, некогаш да остане отворен... Јас имав таков термостат на 166... некогаш нормално работи, некогаш не отвара, ќе повозиш малку одма ќе падне температурата (пумпата прави поголем проток....)...
Ако не е термостатот и не пушта никаде и не е отиден дихтунгот на глава, тогаш водната пумпа е отидена. Пластичниот импелер на пумпата знае да прошлајфува понекад, знаат и перките да се „истрошат“....
Исто така провери во каква состојба е хладњакот, не мора да е дупнат, можно е да се отидени решетките, или напунети со ѓубре.

Сепак, све ме вуче накај водна пумпа...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #32 на: 27 Мај 2016, 19:57:22 pm »
Ok ponedelnik se dogovoriv so majstorot. Sumja da e termostatot oti denes mi frli i voda

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #33 на: 30 Мај 2016, 00:22:33 am »
чим ти исфрлило вода, две опции:

-термостат се заглавува на затворено

-дихтунг на глава.


секако прво термостатот смени го, и 99% се шансите да е точно тој проблемот. мали шанси се дихтунг на глава, затоа што ако бил дихтунгот и претходно, нај веројатно би губел вода која ке се види преку ауспух, макар на палење одсабајле...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #34 на: 31 Мај 2016, 21:18:16 pm »
Dihton na glavata ispadna. Ramnenje dihtong novi semirinzi na ventili nov dihtong na kapacka sega e dobro ke vidime ke bide ponatamu