Автор Тема: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво  (Прочитано 7018 пати)

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #15 на: 29 Април 2016, 13:02:38 pm »
Мене хгт ми троши 10-11 :)
Али без бркање.
хгт е 1,8 мотор ова е 1,2
vidi u veles pojse kje trosi nego u skopje.tuka barem kje stais 4ta u pravec i kje drzis 60km na zelen bran.tamo po toa brdata 4ta brzina tesko dena nekade stavate prva vtora i toa e normalno da trosi povekje.
во велес во грат 3 км минес максимум 5 минути во најголемата гужва
а во скопје и по саат ипол ги минес овие 3-4 км мислам дека не си во право дека во ве повќе троши

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #16 на: 29 Април 2016, 13:07:24 pm »
10 литри за бензинец е нормално, сите трошат горе доле исто во оваа категорија.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #17 на: 29 Април 2016, 13:40:20 pm »
momce u veles kade i da trgnes kola nemozes da zagrees na rabotna temperatura so vozenje.kje ja zapnes po toa brdata nagore u 1va i aj dokazi mi dali tamo kje ti trosi normalno nego i sk da si vozis 60km po partizanska ???

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #18 на: 29 Април 2016, 14:15:03 pm »
momce u veles kade i da trgnes kola nemozes da zagrees na rabotna temperatura so vozenje.kje ja zapnes po toa brdata nagore u 1va i aj dokazi mi dali tamo kje ti trosi normalno nego i sk da si vozis 60km po partizanska ???
Ja kazuvam za vozenje samo vo grad bez vozenje po ridistata bidejki nemav potreba da ja vozam po ridistata. Ok. ako e normalno da ne baram defekt vo kolata bidejki sepak bev naucen da dizel vozila koj trosea max 7-7.5 litri.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #19 на: 29 Април 2016, 14:25:13 pm »
Moze da se simne potrosuvacka za nekoe litro 100% sum siguren.Strakni ja na kompjuter vidi dali kje pokaze nesto.Ako ne plinot i nakrivi kapata.
Jas od puntoto koe strosese  nekade 7.5 koga se prebaciv u vectrava i zimoska  koa vidov 11-12 potrosnja kosa mi se krena ama so e toa e..Sea kako potstopli se vrti nekade okolu 10 sto e prifatlivo

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #20 на: 29 Април 2016, 14:28:46 pm »
Moze da se simne potrosuvacka za nekoe litro 100% sum siguren.Strakni ja na kompjuter vidi dali kje pokaze nesto.Ako ne plinot i nakrivi kapata.
Jas od puntoto koe strosese  nekade 7.5 koga se prebaciv u vectrava i zimoska  koa vidov 11-12 potrosnja kosa mi se krena ama so e toa e..Sea kako potstopli se vrti nekade okolu 10 sto e prifatlivo
Ok ke ja odnesam na dijagnostika posle praznicite ke vidime so ke se kaze majstorot i ke pisam da se znae barem na so e
ako ne ke lapka plince koe ic ne go sakam vo kola ili ke ja mazime pa ke si zememe jtd hahaha

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #21 на: 29 Април 2016, 14:32:54 pm »
ако декларирана на колата и е да речеме 8литри на 100
некој си 20-30% повисока потрошувачка е во граници на нормално поради стилот на возење релациите итн.
ако е над тоа веќе можеш да бараш проблем
на декларирана 8,ако троши 10 немаш никаков проблем,ако троши 13 можеш да бараш проблем

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #22 на: 29 Април 2016, 16:01:31 pm »
Мене хгт ми троши 10-11 :)
Али без бркање.
хгт е 1,8 мотор ова е 1,2
Pa zatoa ti kazuvam :)

Nz kolku e normalno 1.2 da trosi tolku mnogu

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #23 на: 19 Мај 2016, 20:42:10 pm »
problem ispadna deka e dupnat auspuhot i deka trosi radi toa
sega namali na 8.5 litri pa ke vidime.
go zavariv auspugot ama izgleda majstorite samo go lepele so tecen metal a ne go varele bidejki  bil visoko gore trebalo da go otkacuvaat ama im go vrativ odnovo da si go sredat.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #24 на: 20 Мај 2016, 02:45:53 am »
од дупнат заден лонец, нема зголемување на потрошња.. барем не оваа што ја збориш. велес го знам многу убаво.. освен патот што иде накај автопат кај бензинската на макоил, имостот со се улицата кај автобуска и пазар, сите други улици се угоре-удолу. кога ти пишаа погоре за ридишта, на тоа и мислеа. терминот ридишта, беше употребен како за да се каже дека се вози по таков терен колата редовно.. затоа и на пунтиќот друже, со 1.2 мотор, таа потрошња за во велес, е сосема ок. претходното што си го имал дизелче, ти трошело гарант 1 до 1,5 литро нафта повеќе баш заради истово...

и да.. ако дојдеш во скопје веројатно помалку ке ти троши.. иако како што викаш скопје има заглавени улици, ама тоа е претежно сега заради протестиве. инаку единствена заглавена улица цело време е пластичарска. во спротивно во кој дел и да тргнеш низ скопје, имаш зелен бран, возиш во 4-та или 5-та со 50-60 и имаш многу економичен режим на возење, кој дефакто накнадува за евентуално малиот дел од цела вожња што ке те фати ви некаква гужва, кој пак е претеѓно во центарот на скопје...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #25 на: 25 Мај 2016, 21:59:05 pm »
Ne bese dupnat zadniot lonec tuku cefkata na auspuhot.ama toa e ok sega potrosnjata mi ide 8-8.5 tuka negde


Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #26 на: 25 Мај 2016, 22:02:06 pm »
No imam drug problem mi varira strelkata za temperatura, Kako dodavam gas taka odi nagore ke ispustam paga nadole. Koga ke dostigne 90 posle e mirna i naednas pocnuva da odi nakaj crveno. Kolata raboti vo mesto i temper e nad 100-110 trgam samo 5 metri i odma paga i poele povtorno ke se kaci i povtorno ke padne. Se igra so mene. Ova se slucuva na 2-3 dena ne e postojano i toa moze da se sluci ednas vo denot a moze i da ne pomos so ke kazete na ova?

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #27 на: 25 Мај 2016, 22:07:04 pm »
Ќе си провериш да не ти фали вода, дали ти вклучуваат перки, штом кога појдеш се намали температурата,
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #28 на: 25 Мај 2016, 22:25:26 pm »
Губи помалку вода? Провери си со некој механичар дихтунг на глава, термостат, исто така и давачот на блок на мотор може да зеза понекогаш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bobispace

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 87
Одг: Fiat Punto 1.2 16v 80 ks Голема потрошувачка на гориво
« Одговори #29 на: 26 Мај 2016, 21:04:57 pm »
Voda ne fali voopsto celo vreme e na max. perkata duva nonstop.
Kade stoi davacot na blokot za temeratura?