Автор Тема: Совет за ремонт или половен мотор за Citroen c3 1.4 hdi 8hx  (Прочитано 10500 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Совет за ремонт или половен мотор за Citroen c3 1.4 hdi 8hx
« Одговори #15 на: 07 Април 2016, 17:45:13 pm »

Сега ме исплаши, мислевме да земаме некое пежовче 206/цит. ц3че 1.4хди за сестра ми, ама некако шубе ми е откако прочитав ова...  увезениве и така имаат преку 200.000км сигурно, хм.. да се бара друга опција, бензинче значи. :) Фала што сподели инфо, се надевам лесно ќе го средиш проблемот.

Не ќе да е до колата

Па не е нова, 2004 е,ние ја зедовме нова. Колата имсше симптоми веќе една година чадеше коа е ладна нооооогуу бел чад и потоа коа се загрее преќинува чадот.
Но секако требаше да се отвара па, решив додека тера нека тера. И еве.



А најверојатно ќе поминеше со дихтунг на декла и 100-тина евра, или нешто слично и ќе истераше уште многу километри...

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Совет за ремонт или половен мотор за Citroen c3 1.4 hdi 8hx
« Одговори #16 на: 07 Април 2016, 18:10:48 pm »
500еур е супер цена за замена на мотор валјда кај Нерко.
Да го направиш твојот генерален ремот е подобро, али дали ќе најдеш мајстор да заврши се тип топ без да брза незнам, а ако го правиш сам ти е најдобра опција.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Совет за ремонт или половен мотор за Citroen c3 1.4 hdi 8hx
« Одговори #17 на: 07 Април 2016, 18:30:39 pm »
Поузданост-Доверливост,доверба.



Не ми текнуваше во моментот :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
500еур е супер цена за замена на мотор валјда кај Нерко.
Да го направиш твојот генерален ремот е подобро, али дали ќе најдеш мајстор да заврши се тип топ без да брза незнам, а ако го правиш сам ти е најдобра опција.
Е токму така кај Нерко, шо мислеш за човекот. Многу добри зборови слушав.

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349

Сега ме исплаши, мислевме да земаме некое пежовче 206/цит. ц3че 1.4хди за сестра ми, ама некако шубе ми е откако прочитав ова...  увезениве и така имаат преку 200.000км сигурно, хм.. да се бара друга опција, бензинче значи. :) Фала што сподели инфо, се надевам лесно ќе го средиш проблемот.

Не ќе да е до колата

Па не е нова, 2004 е,ние ја зедовме нова. Колата имсше симптоми веќе една година чадеше коа е ладна нооооогуу бел чад и потоа коа се загрее преќинува чадот.
Но секако требаше да се отвара па, решив додека тера нека тера. И еве.



А најверојатно ќе поминеше со дихтунг на декла и 100-тина евра, или нешто слично и ќе истераше уште многу километри...
Како знаеш дека само со толку ќе поминев, рамнење на глава и RTG е 50 еур само.

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Совет за ремонт или половен мотор за Citroen c3 1.4 hdi 8hx
« Одговори #20 на: 07 Април 2016, 20:29:59 pm »
Па не е нова, 2004 е,ние ја зедовме нова. Колата имсше симптоми веќе една година чадеше коа е ладна нооооогуу бел чад и потоа коа се загрее преќинува чадот.



Јас сум го рипнал овој момент во прикаската. Веројатно сега може да ја фрлиш главата, штом пуштало вода во цилиндрите, а ти така си ја возел, сега е за у ѓубре. Дизелите не трпат вода у цилиндри ич. Ако си среќен блокот да го спасиш - добар си.  Веројатно те чека „нов“ стар мотор.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг:
« Одговори #21 на: 07 Април 2016, 20:50:09 pm »
А како знаеш дека пуштала вода?

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг:
« Одговори #22 на: 07 Април 2016, 22:19:31 pm »
Белиот чад што чадел всушност тоа е вода во цилиндрите.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
500еур е супер цена за замена на мотор валјда кај Нерко.
Да го направиш твојот генерален ремот е подобро, али дали ќе најдеш мајстор да заврши се тип топ без да брза незнам, а ако го правиш сам ти е најдобра опција.
Е токму така кај Нерко, шо мислеш за човекот. Многу добри зборови слушав.

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
Ok e covekot. A i sigurno ima 20 30 takvi motori pa nekoj ke se pogodi.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk


Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3023
Одг:
« Одговори #24 на: 07 Април 2016, 23:16:15 pm »
Ok e nerko, za remont prasaj i vo dacit-lepenec, jas moite francuzi tamu gi nosam.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk


Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Совет за ремонт или половен мотор за Citroen c3 1.4 hdi 8hx
« Одговори #25 на: 07 Април 2016, 23:43:09 pm »
Pod 600 evra nema remont, inaku mojot majstor go preporacuvam(Salka), mi ja praese 166-kata, iskoci ok.

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг:
« Одговори #26 на: 07 Април 2016, 23:52:56 pm »
Дечково шо ми го даде Сале не можеше ништо да каже, мора да се донесе да отвори глава, ама и он препорача иди стави мотор.

Инаку белото чурење не мора да значи дека е од мешње вода. Можда е од blow by, од оштетени тефлони на вентили, оштетени вентили, оштетена турбина, оштетени карики итн. Ако мешаше вода улјето ќе беше како чоколадно млеко а не беше.

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Одг:
« Одговори #27 на: 07 Април 2016, 23:53:40 pm »
Ај утре ќе разѕвонам до останатите места. Да прашам.

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Совет за ремонт или половен мотор за Citroen c3 1.4 hdi 8hx
« Одговори #28 на: 08 Април 2016, 01:06:37 am »
Мене ме интересира дали има некој проблем ако чади бело (не многу ама сепак) на ладно, а воопшто не троши вода (антифриз)..  ?

Отсутен vlavot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 349
Мене ме интересира дали има некој проблем ако чади бело (не многу ама сепак) на ладно, а воопшто не троши вода (антифриз)..  ?
Можно е да еден греач не ти работи, и тој да предизвика покасно палење.
Друго можно е да тефлоните на вентилите се оштетени и да пуштат уље и да се слева во граната па наутро да го гори.
И можно е некој дихтунг на турбото да ти е отидено.
А и зависки какво бело можно е да е нормална водена пареа.
У кратки црти кај мене беше така и 15.000 км подоцна, каабууум.

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

“Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you.”