Автор Тема: Помош околу check engine  (Прочитано 2561 пати)

Отсутен SimulatoR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 242
  • Let's see you? :)
    • https://www.facebook.com/SimulatoR.M3
Помош околу check engine
« на: 07 Септември 2013, 11:43:55 am »
Кој мозе да ми препорача добар сервис за проверка на Мазда 3 2005 сабајлево враќајки се од работа во возење
ми се упали check engine на неполни 1 км.
Незнам каде да на носам кој се добро кој несе плус тоа не ни знам каде или кај кој па затоа еве малце помош од вас.

Фала
Try Not to become a Man of Success, but Rather
Try to become a Man of Value

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Помош околу check engine
« Одговори #1 на: 07 Септември 2013, 11:52:34 am »
Ako ти е да провериш што грешки има да се стави на тестер можеш да ме контактираш мене, ќе закачиме и ќе видиме што е проблемот.
Имаш ПП.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Помош околу check engine
« Одговори #2 на: 24 Март 2016, 13:05:00 pm »
Се работи за пежо 206 1.4 75 коњи бензин, tu3jp мотор. Проблемот првпат ми се јави после миење на колата, моторот не беше миен само надворешно. Во возење ми светна check engine и одма сам се исклучи, денес во дождовиве на неколку пати светнува и се гаси, при тоа не осеќам никакви проблеми со колата, најнормално си вози. Претопоставувам некаде навлегува влага, што би можело да биде?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Помош околу check engine
« Одговори #3 на: 24 Март 2016, 21:04:29 pm »
Види прво со дијагностички компјутер грешката на кој сензор се однесува, па потоа појасно ќе биде што би можело да биде.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Помош околу check engine
« Одговори #4 на: 24 Март 2016, 21:06:24 pm »
Мислам дека ти се има напунето вода делот кај што се осигурачите...Тука лево кај воланот долу се осигурачи...
Дупката за одвод под хаубата ти е затната...Низ каналите се слива вода во близина на кутијата со осигурачи и знае такви срања да прави...
Провери си тоа.
Значи дренажа на каналите под хауба...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Помош околу check engine
« Одговори #5 на: 25 Март 2016, 10:33:12 am »
сабалјево баш гледав и доста лисја, мешунки и иглици од бор се насобрале долу лево кај шофершајбната и кај хаубата, викендов ќе се позанимавам и ќе ги исчистам. Фала за советите.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: Помош околу check engine
« Одговори #6 на: 25 Март 2016, 10:56:56 am »
Да возиш Алфа Ромео, ќе се навикнеш на check engine, и нема да ти смета. :D :D :D :D