Автор Тема: Отклучување и автоматско вклучување на светла кај постари автомобили ?  (Прочитано 4775 пати)

Отсутен Steff_Maja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 188
    • FaceBook
Дали има некој уред кој што кога ќе го отклучиш автомобилот да се вклучуваат светлата (позиција или средни или халогенки)? Зборувам за постари автомобили од пред 2004 год.
Дали има некој сретнато ваков некој уред ? Кинезите смислиле нешто вакво ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Genessis 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Присутен k3b

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 115
Има модул само треба според моделот да си побараш имаше coming home i follow me така нешто , види на ибеј

Отсутен Steff_Maja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 188
    • FaceBook
Фала, тоа ми требаше, името како се вика.

http://www.ebay.de/itm/231826450082
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Genessis 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
јас имам такво вградено и се поеба за 5-6 дена... сега наместо да свети 20 секунди како што му беше зададено, светлата само трепнуваат и се гасат. пробав е, чистев тримерот, прелемував контакти, нови подесувања дрн дрн дрн, џабе се.. и понааму си трепнуваат само фаровите, и тоа двапати, наместо да свети 20 секунди, трепнуваат, па после 20 секунди трепнуваат уште еднаш и толку... го земав од некој член од тука кој го имаше купено преку ибеј и не употребено...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Steff_Maja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 188
    • FaceBook
Го порачав па ќе видиме што ќе стигне  :)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Genessis 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Реално, прилично бескорисна опција :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Реално некому и клима е бескорисна опција :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Реално некому и клима е бескорисна опција :)
Сум слушнал за некои во Шведска и Норвешка.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг:
« Одговори #8 на: 12 Март 2016, 02:02:38 am »
Кај фиатовите возила ја има опцијата. Штом исклучиш мотор блендирај еднаш добиваш 30 секунди кратко светло. Пробано кај пунто 2ка

Отсутен Steff_Maja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 188
    • FaceBook
Денеска уредот стигна и го монтирав (не беше лесно па морав на консултација кај мајстор).
Фунцкионираше ОК, без проблем, а утре ми останува жиците да ги средам да биде е елегантно средено.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Genessis 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Ако може едно видео да видиме како функционира.

Отсутен Steff_Maja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 188
    • FaceBook
Да, може, само да го средам комплетно.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Genessis 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 613
Leaving home potocno baras kolku sto citam..

U golf 5ka aktivirav takvo..Fabricki ima, samo da se aktivira preku software..Otklucuvas i se palat svetlata so interval po zelba..
Coming home e da ti svetat posle gasenje na motorot isto taka odreden interval..

Posto vise si ugradil aftermarket, moze da postiras barem poveke informacii..

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
каминг хоум не е е кога ке го изгасиш моторот (т.е. не е само тоа) туку и кога ке ја заклучиш колата извесен временски период (по твој избор колку) да светат...

симо... ти паркираш на тротоар бе брат... за тебе е бескорисна таа опција... не го купив уредот за џабе.. не е бескорисна кај мене...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Мене ептен ми се наоѓа оваа опција, си ја имам фабрички, кога ми е колата паркирана во подземнава гаража кај мене каде што светлата не работат оддалеку кога двапати ќе притиснам на копчето за отклучување се палат и светлата и си идам ко чоек до кола.
За назад со изваден клуч и отворена возачка врата блендирам и светлата на колата остануваат уклучени 30 сек. од притискањето, дури и после заклучување на колата.

Така да, Follow me home и уклучување на светла далечински е закон работа. :)