Автор Тема: Чистење дизни, адитив да или не ?  (Прочитано 24500 пати)

Отсутен StefanMK

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 24
    • proskytv.net
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #30 на: 25 Февруари 2020, 10:07:27 am »
Ги проверија држачите за мотор и ок се. Колата кога ке ја запалам треси, после 1 минута работа се смирува, или ако тргнам одма без да ја почекам да работи во лер , одма се гаси.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #31 на: 25 Февруари 2020, 10:26:10 am »
Здраво на сите.

Возам Opel Corsa 1.3 CDTI, денеска ми рече мајсторот дека едната дизна е најверојатно за менување или репарирање, и затоа ми јавувуа "тресење" при палење на колата,  дали некој знае во Скопје каде да ја однесам колата да ги средат дизните некој стварно што ги разбира работите .





Фала
поздрав.

Ако одиш на средување дизни најдобро е сите да ги извадиш и  тестираш. Тестовите ќе ти кажат дали треба да се репарираат. Дали да ги вадиш и тестираш тоа е друг  муабет што треба некој да го процени.

Јас за мене ги правев овде https://www.google.com/maps/place/Diesel+Service+Ferostater/@42.0191698,21.4078625,19z/data=!4m5!3m4!1s0x135414f46f2911bd:0x15cc44d385388293!8m2!3d42.0191148!4d21.4076382 по препорака на еден познаник. Беа тестирани сите и репарирана една. Но кај мене таа една воопшто не работеше па немаше многу што да се чека, едноставно не работеше моторот.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #32 на: 25 Февруари 2020, 11:10:40 am »
Ти прима воздух некаде додека стои изгасена

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #33 на: 25 Февруари 2020, 13:09:17 pm »
Да треба да се проверат повеќе фактори за ова. Јас кај мене тргнав да ги гасам инјекторите еден по еден за да видам дали е проблемот кај некој.  После вадењето мна конекторот на еден тој веќе не работеше, а другите се враќаа во нормала. Јас можеби усепав да го оштетам со овој метод така да вакви тестови сам не би ти препорачал да правиш.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #34 на: 25 Февруари 2020, 13:55:22 pm »
Ако се пиезо инјектори НИКАКО не смеете да го вадите џекот додека работи. Може да остане отворен инјекторот и да направи беља. Конкретно на ова возило не е така ама добро е да се знае.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #35 на: 28 Април 2020, 23:20:53 pm »
Еве неколку клипчиња на јутјуб изгледав како може да исчистиш дизните без поголеми замарања, адитив за дизел во нов чист филтер за нафта. Нека каже некој ако имал искуство со вакво чистење, добро е или...





>>>>><<<<<

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6286
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #36 на: 29 Април 2020, 09:39:24 am »
Ќе го менувам филтерот за гориво за некоја недела и баш вака ќе пробам, не дека имам мака ама штета не би требало да има.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #37 на: 29 Април 2020, 10:21:51 am »
Проблем не би требало да има, само позитивни ефекти со минимално вложување, адитив од 300 до 500 ден и чист филтер за нафта.
>>>>><<<<<

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #38 на: 29 Април 2020, 10:25:42 am »
Не ми е јасно само како толку концентрат ќе влијае на инјекторите од аспект на нивно оштетување?!? Нафтата само по себе е и мрсна, сигурно некако влијае врз подмачкувањето...

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #39 на: 29 Април 2020, 10:41:39 am »
Да видиме некој компетентен да даде одговор на ова прашање, мада liqui moly имат напрвено специјален адитив за нафта кога се менува филтерот за нафта... и уште една работа, чистење на дизни се врши на сличен начин сам со вадење на дизни и пуштање еден вид на адитив низ нив, или со ултразвук, што пак не би требало да расипе било што.

https://www.liqui-moly.com/en/press/press-releases/detail/news/professional-solution-for-changing-a-diesel-filter-1792.html


>>>>><<<<<

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #40 на: 29 Април 2020, 11:02:26 am »
Тој адитив за дкрекно во филтер за нафта можеби не е во толкав концентрат. Можеби треба да се земат содржините на упатствата и да се споредат.


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6286
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #41 на: 29 Април 2020, 12:07:50 pm »
Баш овој адитив на ликви моли има видео од нив на ист начин да се прави. Половина литар е паковањето, ако го трошиш во место ќе ти трае половина час, до час, а во возење 5-15минути. Сигурно нема да ги зариба дизните, чисти и подмачкува вика.


Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #42 на: 29 Април 2020, 12:49:19 pm »
Ок, ако е од производител така упатството, вози мишкоооо :)

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #43 на: 29 Април 2020, 15:15:37 pm »
Со Liqui moly нема утка, број еден за адитиви и донекаде за масла
>>>>><<<<<

Отсутен Jordan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
Одг: Чистење дизни, адитив да или не ?
« Одговори #44 на: 29 Април 2020, 18:19:22 pm »
Еве неколку клипчиња на јутјуб изгледав како може да исчистиш дизните без поголеми замарања, адитив за дизел во нов чист филтер за нафта. Нека каже некој ако имал искуство со вакво чистење, добро е или...








Go imam koriseno ovoj aditivot liqui moly diesel spülung   na pezo 1.9 obicen dizel .  edna dizna loso rabotese i na laden start motorot loso rabotese  .  Posle tretmanot imase dosta podobruvanje i smiruvanje na rabotata na motorot

so priklicen i dovod i povrat vo istoto sise tretmanot traese okolu 15min na razlicna turaza .