Автор Тема: Gubenje na ulje  (Прочитано 3670 пати)

Отсутен Ivankocev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #15 на: 08 Октомври 2020, 05:12:02 am »
I slag na se bese na poslednoto odenje na 4000 km koga pocnav da se zalam prv pat imese problem i so trokiranje posto i kablite na svekicite bea preebani od nivna strana pred toa so niv ne sum imal problem isto taka mi kazaa deka stavile novi svekici deka problemot e resen i finti bile gratis od niv. Koga si dojdov ja odnesov na tukasen majstor koj mi go odrzava plinskio ured i koga gi izvadivme scekicite tie bea stari i se javiv pak tamu i videa ne videa odma drug muabet deka mi kazale deka ke bile stari da videle ova ona prikaski nevideni. Morav da si kupam kabli 2700  denari plus trosok i sega so toa nemam problem. Toa automakedonija e peralnica za pari nisto drugo be znam so gavol me natera tamu da nosam kola. Ovlasten distrubuter zimi onakvoto.
« Последно менување: 08 Октомври 2020, 05:41:47 am Ivankocev »

Отсутен Ivankocev

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #16 на: 08 Октомври 2020, 05:22:38 am »
I naj nakraj zosto ne pokazat specifikacija deka toa vozilo trosi litar na 10000 posto jas kolata ja kupiv 2010 nova zosto togas ne e trosila litar na 10000 ako veke e taka. Dadov posteno pari da mi ja napravat vo ovlasten sevis a ne vo nekoja garaza i na kraj ispadna deka trebase vo garaza da ja odnesam petpati poeftino ke bese. Ova e samo edno iskustvo so sakav da go spodelam .

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #17 на: 08 Октомври 2020, 07:59:57 am »
Грешка број 1:
Небарање на 2-ро и 3-то мислење за наводно скап дефект.

Грешка број 2:
Неставање на ново, соодветно оригинално масло, и пратење ситуација, можеби на претходниот сервис не сменале, само дотуриле.


Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #18 на: 08 Октомври 2020, 09:02:54 am »
Друже овие те зафркнале јако. Јас не знам како можи да почнат да ја поправаат колата а поправката кошта толку скапо (50 000). Би требало прво да те прашаат дали да ја поправаат штом станува збор за толкава сума. Ако имаш на пишано во гаранцијата дека колата нема да троши масло оди до крај и нека ти ја прават бесплатно. Но доколку немаш на пишано дека нема да троши масло, тогаш дотурај си и не се нервирај, нема да излезиш на крај со такви преваранти. Во упатството ако прочиташ може да најдиш дека е нормално да троши 1л на 1000км :D , така да заштитени се Автомакедонија.

Знам дека те нервира фактот што претходно воопшто не трошела, а сеа и покрај дадени 80 000 денари и ветувања дека нема да троши воопшто, пак ти троши. Но не вреди да се нервираш бидејќи тешко да ти се реши проблемот. Имај си 1л масло стално и проверувај еднаш месечно.

Мислам дека имаше ваков случај на форумов со Опел Астра бензин и Автомакедонија, но не ми текнува името на членот.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #19 на: 08 Октомври 2020, 09:25:29 am »
Ако моторот ти работи добро батали ги штом ти правеле такви диверзии, Може само полошо да стане со повторно отварање (ако воопшто го отворат).
Прежали си ги парите и фати си некој мајстор од доверба ако веќе сакаш да го отвориш втор пат.

100ml на 1.000км и не е некоја алармантна количина, освен обврската повремено да се проверува состојбата.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Gubenje na ulje
« Одговори #20 на: 08 Октомври 2020, 09:46:55 am »
@Ivankocev Сосема е нормална потрошувачката на масло 1 л на 10.000, некои производители (а со тоа и овластени застапници и сервисери како Ауто Македонија) се заштитуваат со тоа како што кажа @Silvester пропишуваат дека е нормално да троши и 1 л на 1000 км.
Кај тебе ми се нејасни неколку работи:
- Каде ја сервисираш(е) колата цело време, посебно периодот пред и кога ти се случи тоа со потрошувачката од 2 л на 10.000 км?
- Како масло си ставал во моторот?
Имаше многу поплаки од слабиот квалитет на ГМ маслото што се земаше преку Ауто Македонија, плус тоа, секое масло генерално почнува да ги губи својствата на изминати околу 7.000-8.000 км и почнува поосетно да се намалува нивото на маслото во моторот (така беше кај мене на Голфот и сега на Реното, бара досипување на некои 700-800 грама од сервис до сервис и поминати 10.000 км). Што помалку квалитетно масло, порано ќе ги губи својствата и ќе почне порано да се намалува нивото на истото во моторот.
Претпоставката е мајката на сите заебувања