Автор Тема: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC  (Прочитано 3568 пати)

Отсутен metode2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« на: 20 Јануари 2016, 16:17:27 pm »
Здраво на сите,

Пред 20 дена ставив нов акумулатор (53 ач ВАРТА СИЛВЕР, али редно беше после оригиналниот од добри 9 години), денес на шал таблата во возење ми светнаа истовремено жолтата сијаличка EPC, и истовремено се запали ламбата што покажува (вода).
Се јавив на еден пријател што долги години вози VW, ме упати да ја извадам клемата ,,-,, на акумулаторот, ја извадив и повторно ја стартував колата, сега се изгаси EPC-to, но остана да свети другата сијалица.

Незнам, вакво нешто до сега не се случило, да не случајно е од промената на акумулаторот, и зошто после 20 дена се појави, а не веднаш. Проверив состојба на течност во моторот се е ОК, проверив да не случајно е замрзната течноста се си е ОК, течноста си врти најнормално и е жешка. Имам вградено плински уред исто го проверив и таму се си е ОК со течноста врти низ расплиначата.
Ве молам дајте ми некој совет, претпоставувам дека не е нешто сериозно, колава си работи најнормално, не губи снага, постигнува нормално температура.
Дали останува да ја однесам на компјутер, и ако одлучам дајте ми некој предлог тука за во Скопје, по можност околу Карпош.



Однапред благодарам, поздрав.

Еве и некоја слика како изгледа ова на лице место.

« Последно менување: 20 Јануари 2016, 16:23:37 pm metode2 »

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #1 на: 20 Јануари 2016, 16:39:57 pm »
Како го вадеше стариот акумулатор? Прво минус па плус?

И после инсталација на нов плус, па минус?
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен metode2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #2 на: 20 Јануари 2016, 17:40:07 pm »
Luki Junior, noviot akumulator go stavija od tamu kaj sto go kupiv (ruzveltova karsi Carmax).Sigurno strucno gi vadel i gi staval ponovo klemite.Koj znae kako..ona sto go velis sega.A jas sega samo ja uzvadiv minus klemata i posle pak ja staviv.se izgubu EPC no ostana da stoi drugata sijalica za vodata i dr.
Sto ponataka neznam.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #3 на: 20 Јануари 2016, 17:46:39 pm »
Другата не е за вода, туку е Check Engine.

Гледам и плинче имаш. До плинчето ќе да е проблемот.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен metode2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #4 на: 20 Јануари 2016, 17:52:43 pm »
Pa da ja nosam vo Plimont togas.Ako e taka kako sto velis togas najverojatno so samoto vadenje na akumulatorot se ima resetirano i komp na plinot.Ke gi baram telefonski prvo, pa da vidam sto ke kazat.
Fala ti za odgovorot

Отсутен ^Goce^

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 60
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #5 на: 20 Јануари 2016, 22:15:04 pm »
Како го вадеше стариот акумулатор? Прво минус па плус?

И после инсталација на нов плус, па минус?
Првпат сретнувам вакво нешто дали има врска како се вадат клемите и како тревба правилно да се извадат и што можи да се деси од неправилно вадење и ставање клеми?

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #6 на: 20 Јануари 2016, 22:20:24 pm »
Извадена клема е извадена клема небитно која, колото е прекинато.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #7 на: 21 Јануари 2016, 07:43:05 am »
Првпат сретнувам вакво нешто дали има врска како се вадат клемите и како тревба правилно да се извадат и што можи да се деси од неправилно вадење и ставање клеми?
Така пишува во упатството за менување на акумулатор, плус така ме учеше стариот на времето. Друго, негативната е врзана за самата шасија. Па ако прво го вадиш плусот, допреш до метал, летаат искри, и којзнае што може да испржиш по електрониката.

Извадена клема е извадена клема небитно која, колото е прекинато.

Колото е прекинато, но, дали сакаш само да го прекинеш колото, или да го прекинеш колото по безбеден начин за електрониката.


А можеби и ништо нема да се случи. :)
 
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #8 на: 21 Јануари 2016, 07:44:00 am »
Проблемот не е поврзан со акумулаторот. Некоја сонда може да е цркната, плинот да те заебава или нешто трето.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #9 на: 21 Јануари 2016, 09:43:36 am »
Не е лошо да ја повториш процедурата со отштекување на клемите уште еднаш, овој пат преку ноќ да ја оставиш колата без струја. Вреди да се проба...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен metode2

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #10 на: 21 Јануари 2016, 20:53:47 pm »
Da e rabotava cudna, sabajlevo ja palam kolata nisto od greskite od vcera nema EPC nema check engine.cel den vozam niz grad ne pokazuva nikakva greska.
Daj boze da e posledno.
Fala na site za mislenjata 

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #11 на: 21 Јануари 2016, 21:30:33 pm »
Некои грешки се бришат од ECU-то, (или не се прикажуваат на екран) после неколку последователни стартови на колата без да биде присутна грешка.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #12 на: 22 Јануари 2016, 00:21:21 am »
Доколку проблемот не е некој што се повторува, грешката сама ќе се избрише. Намерно предизвикав грешка и симулирав цркната клапна, на следното палење грешката веднаш си се избриша.
Ова мислам дека не е случај кај ербег системот, при вадење на конектор од копче за исклучување на ербег, на секој старт ја покажуваше грешката. Грешката ја избришавме, иако ми беше посочено дека после ~30 стартувања на колата автоматски ќе се избрише доколку не детектира повторно грешка во текот на тој циклус.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: PROBLEM SO ELEKTRIKA SEAT IBIZA 1.6 benzin/plin 2007 god.-sveti EPC
« Одговори #13 на: 23 Јануари 2016, 01:26:02 am »
Првпат сретнувам вакво нешто дали има врска како се вадат клемите и како тревба правилно да се извадат и што можи да се деси од неправилно вадење и ставање клеми?
Па ако прво го вадиш плусот, допреш до метал, летаат искри, и којзнае што може да испржиш по електрониката.

ова е единствената причина за вадење прво на минусот па на плусот... со допирање на клемата од плус, на шасија се прави краток спој на сите капацитатори (кондензатори) во електрониките, па и радијата... повеќето нема да им се деси ништо, но на некои возила, може да доведе до бриење на податоци за работа на моторот...

конкретно некои модели на бмв се такви.. за промена на акумулатор, има многу строга процедура, која подразбира уште еден (трет) акумулатор кој ке ја храни елкетрониката инаку после нема да запали, т.е. ќе треба да му се внесуваат параметри за да запали...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време