Автор Тема: Се за iPhone и останати i уреди.  (Прочитано 504187 пати)

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3750 на: 12 Декември 2018, 09:34:12 am »
Имам iphone 6-ка, пред некој ден почна само да се полни батеријата кога телефонот е исклучен. Имате искуство што може да биде? претпоставувам или батеријата (ама пак тогаш не би полнел воопшто) или пак џекчето каде што се става треба да се смени.

Колку би чинела оваа поправка? Може и да е софтверски ама треба hard reset да правам.....

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3751 на: 12 Декември 2018, 11:34:41 am »
Пробај со четка за заби убаво исчеткај го портот внатре.
Види таму да не имаш прашина наполнето. Често се полни таму.

После тоа држи ги power + home копчето заедно. Ќе се рестартира тел.

Ако ништо од ова не помогни, тогаш носи го на сервис.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3752 на: 12 Декември 2018, 11:38:19 am »
Пробај со четка за заби убаво исчеткај го портот внатре.
Види таму да не имаш прашина наполнето. Често се полни таму.

После тоа држи ги power + home копчето заедно. Ќе се рестартира тел.

Ако ништо од ова не помогни, тогаш носи го на сервис.
Пробав тоа, и извадив доста ѓубре. Пробано и рестарт.....ќе да е хардверски проблем.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3753 на: 12 Декември 2018, 11:58:28 am »
Контролер за полнење. Најчесто се оправа за 2-3 минути али треба да се отвори и да се дувне малку.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3754 на: 12 Декември 2018, 12:45:01 pm »
Контролер за полнење. Најчесто се оправа за 2-3 минути али треба да се отвори и да се дувне малку.
Кај да го носам а да не измислуваат дека е незнам што којзнае каков проблем? Зошто имам такво искуство со претходен телефон.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3755 на: 12 Декември 2018, 13:23:08 pm »
Јас имам позитивно искуство со Алфа Мобил и иБутик.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3756 на: 12 Декември 2018, 13:41:04 pm »
^ Алфа Мобил момакот е доста добар.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3757 на: 12 Декември 2018, 13:54:44 pm »
^ Алфа Мобил момакот е доста добар.
Имате некој контакт од таму, да му кажам на дечкото дека по препорака идам .....

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3758 на: 12 Декември 2018, 14:01:52 pm »
@Bender на форум, Бошко у живо: 075 421 493
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3759 на: 12 Декември 2018, 20:10:59 pm »
Контролер за полнење. Најчесто се оправа за 2-3 минути али треба да се отвори и да се дувне малку.
Кај да го носам а да не измислуваат дека е незнам што којзнае каков проблем? Зошто имам такво искуство со претходен телефон.
Кај @krale во iButik.
Секогаш услужен на време и коректно.

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3760 на: 12 Декември 2018, 22:17:52 pm »
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Bender

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
  • GSM Servicer
    • Search Girls from your city for night
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3761 на: 13 Декември 2018, 00:11:18 am »
Контролер за полнење. Најчесто се оправа за 2-3 минути али треба да се отвори и да се дувне малку.

Поради тоа што е во прашање 4 години стар уред, што е многу за ваков тип технологија која ја работиме по 10-15 часа на ден, ја малтретираме со апликации кои бараат перформанси појаки од нашите компјутери, ги изложуваме на секакви надворешни влијанија и непогоди, глобална дијагноза неможам да кажам додека не заменам дел. Има премногу потрошни материјали во мобилните телефони каде од батерија до конектор за полнење, 3 контролери за полнење па се до конекторот кај што се уштекува флетот со конекторот за полнење и неколку резистори околу него за исправување и контролирање на напонот каде парарелно исто така имаме конектор за батеријата и пред него има уште неколку резистори, капси, контролери и кондензатори за исправување, напојување, инвертирање на струјата и може дури и мала оксидација/кондензација да направи проблем па се до повисок или понизок напон да оштети дел, но сепак да е делумно функционален.
Сум имал дури и случаеви да сменам батерија и да се однесува исто уредот, пробувам со трета батерија уредот и уредот да почне да функционира нормално, едноставно не ја сакал батеријата а истата таа батерија да работи перфектно на сите останати уреди, тој проблем го имам и со полначи, сум го имал проблемот и со екрани и тоа посебно со оригинални екрани да не работи на одреден телефон а истиот тој уред со неоригинален екран работи (ослабната електроника и не дава правилно струја кон диодите каде треба да се инвертира од 3.8 на 16 волти).

Членот беше денес кај мене на работа, се договоривме со "мој термин" си го велам јас тој сервис, затоа што сите разбираме дека денес мобилните телефони се потреба како и автомобилите и уште многу уреди што ги користиме за работа и секојдневните прилики во нашиот живот, да така во иднина можете и на форум да ми пишувате или на мобилен телефон за закажување, во принцип сум доста флексибилен дури и утрото пред 13ч да закажете за афтерворк помеѓу 16 и 20ч термини.
Како и да е, моја препорака е секогаш прво да се консултирате на форумите со поискусните пред да губите залудно време со форматирање, чистење конектор итн, истиов совет дури и на колеги им го давам затоа што често се случува да се направи и поголема штета во некои области доколку сами си ги отварате/сервисирате уредите.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3762 на: 13 Декември 2018, 11:22:14 am »
Дали се исплати на 6с стар 2 години да му се смени батерија во iStyle за 2.000 ден. Па да тера со нова батерија?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3763 на: 13 Декември 2018, 11:41:10 am »
Секако! Ако се здрави стаклата/екранот/тачот/копчињата.

Отсутен Mikroos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 921
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #3764 на: 13 Декември 2018, 12:11:21 pm »
Контролер за полнење. Најчесто се оправа за 2-3 минути али треба да се отвори и да се дувне малку.

Поради тоа што е во прашање 4 години стар уред, што е многу за ваков тип технологија која ја работиме по 10-15 часа на ден, ја малтретираме со апликации кои бараат перформанси појаки од нашите компјутери, ги изложуваме на секакви надворешни влијанија и непогоди, глобална дијагноза неможам да кажам додека не заменам дел. Има премногу потрошни материјали во мобилните телефони каде од батерија до конектор за полнење, 3 контролери за полнење па се до конекторот кај што се уштекува флетот со конекторот за полнење и неколку резистори околу него за исправување и контролирање на напонот каде парарелно исто така имаме конектор за батеријата и пред него има уште неколку резистори, капси, контролери и кондензатори за исправување, напојување, инвертирање на струјата и може дури и мала оксидација/кондензација да направи проблем па се до повисок или понизок напон да оштети дел, но сепак да е делумно функционален.
Сум имал дури и случаеви да сменам батерија и да се однесува исто уредот, пробувам со трета батерија уредот и уредот да почне да функционира нормално, едноставно не ја сакал батеријата а истата таа батерија да работи перфектно на сите останати уреди, тој проблем го имам и со полначи, сум го имал проблемот и со екрани и тоа посебно со оригинални екрани да не работи на одреден телефон а истиот тој уред со неоригинален екран работи (ослабната електроника и не дава правилно струја кон диодите каде треба да се инвертира од 3.8 на 16 волти).

Членот беше денес кај мене на работа, се договоривме со "мој термин" си го велам јас тој сервис, затоа што сите разбираме дека денес мобилните телефони се потреба како и автомобилите и уште многу уреди што ги користиме за работа и секојдневните прилики во нашиот живот, да така во иднина можете и на форум да ми пишувате или на мобилен телефон за закажување, во принцип сум доста флексибилен дури и утрото пред 13ч да закажете за афтерворк помеѓу 16 и 20ч термини.
Како и да е, моја препорака е секогаш прво да се консултирате на форумите со поискусните пред да губите залудно време со форматирање, чистење конектор итн, истиов совет дури и на колеги им го давам затоа што често се случува да се направи и поголема штета во некои области доколку сами си ги отварате/сервисирате уредите.


Така е Бошко и фала ти за договорот, па ќе видиме што ќе направиме во петок :-). Инаку вчера на 10-15 секунди се појави знакот дека телефонот се полни додека беше вклучен и пак се изгуби знакот и престана да се полни. Тоа што велиш, можеби е до нешто како кондензација или оксидација па прави слаб контакт.....во превод како што велиш ќе видиме.

Инаку секоја чест за односот кон муштериите и твојата експертиза.