Автор Тема: Се за iPhone и останати i уреди.  (Прочитано 504039 пати)

Отсутен Dzo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3030
  • GTI®
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #285 на: 30 Мај 2012, 15:05:34 pm »
Za sega i jas sum na 5.0.1 .. Mislam ne vredi bas 5.1.1 .. Od mobilka sum deni. Redmondpie.com imas sve ;)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #286 на: 30 Мај 2012, 16:21:16 pm »
Јас сум на 5.0.1 3Gs

ЛЕТАААА!!!

Многу подобар од 4.хх верзиите.

Одма кревај, со зачувување на baseband. Ќе имаш и анлок и џеилбрејки се.

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=18993
Еве ти туторијал.
Спушташ понов редсноу. redsn0w_win_0.9.10b3


Треба првен да направиш custom IPSW со редсноу. И со него да апдејтуваш во ајтунс.
Ако ти јави некој ерор, гуглај.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #287 на: 07 Јуни 2012, 12:35:47 pm »
Not a valid youtube URL

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #288 на: 07 Јуни 2012, 13:05:20 pm »
Жими газов, така некој клошар ќе добие ајфон 5 делови и ќе ги стави вака на ју туб.
;D ;D ;D

Ова можеби е ајфон 5 чајна копи, луи витон едишн.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #289 на: 07 Јуни 2012, 14:54:09 pm »
Not a valid youtube URL
Ова сигурно е капаче за некој кинески ајфон...Сеа телефонов сеуште не е излезен, а веќе почнале да продаваат капачиња..Кај се видело то..

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #290 на: 07 Јуни 2012, 14:56:48 pm »
Видеќемо :)

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #291 на: 07 Јуни 2012, 15:03:56 pm »
Абе јас искрено не очекувам ништо посебно од iPhone 5 ... Нешто појак ќе да е од предходниот ајфон (4г), и само што ќе има поголем екран....Иначе мислам дека самсунг галакси с3 ќе биди подобар од него ли ајфонов..

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #292 на: 07 Јуни 2012, 15:05:00 pm »
АјФонот додека излезе Самсунг ќе извади Галакси 3+ :)

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1207

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #294 на: 13 Јуни 2012, 12:05:36 pm »
@Osmica8, за она што ме нервира кај ајфон. не викам  дека другите уреди се подобри, нити правам директна споредба со конкуренција - ништо чудно и конкуренцијата да ме ремети подеднакво и не е дека не може да се живее, ама:

1. Бескорисен блутут. Освен да го користиш за тетеринг, и пропрајати хендсфри(не работи со секој хендсфри), друга примена нема.
2. Телефонската апликација му е права калакурница.
3.  UI му е скрос тапа со (бескорисните) фолдери.
4. Од пораки не можеш да го бараш тој што ти пратил порака.
5. не можам да го фискирам екранот во лендскејп (ако за дисејблуваш ротацијата додека си во лендскејп - те враќа во портреијт мод).
6. Дизајнот....... оо колку е ова прекрасен да го глеаш, ама колку погрешно седи во рука. Секогаш треба да внимаваш дали е апсајд даун, нема ништо што набрзинка со допир ќе издаде дека не е. Ај апсајд даун, туку и фронт/бек остетот е крш. Значи треба да го напипам у џеб, па да пипкам кај се дугмињата и да сфатам како да го изротирам у рука телефонов.
7. пропуштени пораки и пропуштени повици ќе си останат пропуштени дур не ти текне телефонот да го активираш. Нема ни едно лед-че да трепне дека си пропуштил нешто. Ова навистина ми пречи, пошто често пати телефонот е на маса пред мене, а јас сум пропуштил повик и дури кога ќе ми текне да завртам некому ќе видам дека сум пропуштил нешто.
8. I tunes sucks. никогаш не знам кај ми ги однел сликите... со песнине врска неам што ми се дешава, ако ги тргнам од еден фолдер, отидоа и од телефон...
9. Flash support.
10. Document management.. сакам фолдерчиња со офис документи или пдф-ови и да можам да си браусам по фолдерите и кога ќе кликнам на документот соодветна апликација да ми го отвори? (Може има некоја платежна апликација за ова, ама самиот телефон е ќумур у овојпоглед)

Тоа ми текнува сега за сега, уствари и други маани ми текнуваат, ама овие се топ 10 :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #295 на: 13 Јуни 2012, 12:11:48 pm »
2. Што и фали?
3. Не мора да имаш фолдери.
4. Можеш, само отиди на врвот на екранот (стисни на врвот, не мора да скролаш)
6. Јас осеќам или по копчето за гасење на врвот, или по она од напред под екранот.
10. Има апликации за ова, а не знам кој платил за апликација кај нас :)

Иначе не дека го бранам iphone, а уште помалце да го споредувам со андроидине. Никогаш не сум користел андроид, а ниту пак сум добил желба за тоа. Едноставно ти кажувам сопствено искуство и мислење од моето користење на телефонот.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #296 на: 13 Јуни 2012, 12:18:41 pm »
Одлични топ 10, и голем дел од нив можеш да си ги подесиш по твоја желба. И да не бидат веќе во топ 10.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #297 на: 13 Јуни 2012, 12:19:40 pm »
хахахахах

Добар си.

Знаев дека имаш доста работи наведено што не се од уредот проблем. Туку до тебе, што не сакаш да чепкаш.
Кога ти реков да апдејтуваш не го мислев за џабе.

1. Блу тут јас до сега не сум активирал. Или еднаш сум пуштил за да го синкувам со Гарминот и одма ми го синкува.
2. Незнам шо те нервира кај телефонската апликација, мене баш ми е кул и функционална.
3. ......
4. Кога одиш најгоре на пораката имаш call и contact info.
5. Да. Сега баш тоа го пробав, така е. Ама па до сега не ми било проблем кога сум во лендскејп да ми се вртни во портрет. А сигурно има некое твикче за тоа на сидиа.
6. 4ка го има тој проблем. Одличен дизајн амаа........ 3gs е многу по добар за тие работи.
7. Хихи да, нема таква работа. А мислам дека со 5.хх верзијата мислам дека можиш да си местиш за пропуштен повик, кога да те потсетува. Дека за пораки имаш 2 - 3 пати да ти свири.
8. Ај тунс, е сам за себе приказна. Можиш да го избегниш ако користиш алтернативен ај тунс (незнам како се викаше дедатокот). При тоа што телефонот го користиш како усб.
9. Флеш има само не на Сафари. Сафари е скаран со флеш, ама скај фајр не. Така да смени си броусер.
10. Docs to go снимаш и тоа има се тоа што бараш. Пдф, офис фолдери, фајлови и тн... И нормално тоа можиш да го командоваш од ај тунс....

Еве ти едно решени на твоите мали проблеми. Пробај смени ги, можеби ќе ти се допадни уредот ;)

ЕДИТ: Бонус работа.... 3. Кога одиш на лево, екранот што е за пребарвање, можиш да ја бараш апликацијата или било што под име. Така да можиш воопшто да не користиш фолдери или пак страни со апликации.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #298 на: 13 Јуни 2012, 12:26:44 pm »
Или уште подобро решение за сите проблеми купи си тел.со андроид

: )

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Се за iPhone и останати i уреди.
« Одговори #299 на: 13 Јуни 2012, 12:27:39 pm »
Па топ 10, да станат Топ 100.