Автор Тема: проблем сеат леон  (Прочитано 4403 пати)

Отсутен martinpuco

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
проблем сеат леон
« на: 20 Ноември 2015, 19:41:58 pm »
Здраво до сите. Моделот е сеат леон 1.9тди 2001 топ спорт 150. Проблемот е следен: не ми работи далечинското на главата на клучот за отклучување/заклучување ни па истиот клуч може да ја заклучи/отклучи вратата на возачот(само таму има клучалка). Друг проблем: резервниот клуч кој е без далечинско не заклучува/отклучува. Истиот без далечинско на него само како да провртува на празно, посебно на заклучување, а на отклучување знае да светнат сите 4 жмигавци и да отклучи некогаш. Друг проблем :( : кога ќе успеам некако да ја заклучам колата, обично на дугмето на вратата кај возачот ќе стиснам два пати на отклучување па ќе ја заклучам насилно возачката страна од внатре па после со клучот без далечинско ќе ја заклучам колата (централно), кога ќе сакам да ја отклучам колата се отклучува само возачката страна и алармот е сеуште активен(па кога ќе ја отворам возачката врата алармот се пушта). Некои идеи што би можело да биде?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #1 на: 20 Ноември 2015, 19:53:15 pm »
Сигурен си дека клучевите ти се од таа кола?!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #2 на: 20 Ноември 2015, 19:53:32 pm »
За отварање на врата можеш и хеблата од работа да ја користиш... ;D :D

Отсутен martinpuco

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #3 на: 20 Ноември 2015, 19:56:05 pm »
Да Симо, клучевите се од таа кола. Далечинското не работеше од кога ја купив, ама заклучувањето на колата работеше со заклучување на вратата од кај возачот. Работеше и со клучот со далечинско и без далечинско клучот. Генерално, не можам да ја заклучам колата со клуч на вратата на возачот
« Последно менување: 20 Ноември 2015, 20:04:11 pm martinpuco »

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #4 на: 20 Ноември 2015, 22:40:38 pm »
Јас знам 2ца кои би можеле да го решат проблемот:
1. Клучар Мики кај железничка поточно кај од железничка накај аеродром кога одиш после зградата на Оне
2. Клучарот од Ченто односно сингелич, порано беше одма на семафорот за накај пазарчето. Сега на тој семафор вртиш лево према тинекс, не влегуваш кај тинекс на следното вртиш десно(како некој трговски мал му доаѓа).
Ако некој од овие 2ца не ја реши незнам друг што би ја решил

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #5 на: 21 Ноември 2015, 01:25:35 am »
Јас знам 2ца кои би можеле да го решат проблемот:
1. Клучар Мики кај железничка поточно кај од железничка накај аеродром кога одиш после зградата на Оне
2. Клучарот од Ченто односно сингелич, порано беше одма на семафорот за накај пазарчето. Сега на тој семафор вртиш лево према тинекс, не влегуваш кај тинекс на следното вртиш десно(како некој трговски мал му доаѓа).
Ако некој од овие 2ца не ја реши незнам друг што би ја решил
На следното лево е тој во Ченто. Не е баш ко трговски туку се 5-6 објекти со 4 мали дуќанчиња во секое.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #6 на: 21 Ноември 2015, 23:08:33 pm »
да... и кај тој во ченто прво однапред договори колку ке те кошта... немој да дозволиш да ти каже дека отпосле ке ти каже цена... ке се каеш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #7 на: 21 Ноември 2015, 23:58:47 pm »
Оди си во сервис заеби клучари не е ова катанец

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #8 на: 22 Ноември 2015, 11:18:05 am »
Najednostavno, probaj malku odvijac da stavis vo bravata, da vrti polesno, posto od
perenje na kolive po peralni se odmastuvaat bravite i kocat. Napravi go toa pred da se iskrsat
elementite od cilinderot. Maslo nikako i mast nikako vo cilinderot, toa uste povekje zapekuva na ladno.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #9 на: 22 Ноември 2015, 11:19:38 am »
Или извади го тапацирот и ке видиш дали реагира на вртење бравата,дали ги турка шипчињата или не...И така можеш послено да ја подмачкаш ако е до тоа евентуално.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #10 на: 22 Ноември 2015, 11:31:27 am »
Najednostavno, probaj malku odvijac da stavis vo bravata, da vrti polesno, posto od
perenje na kolive po peralni se odmastuvaat bravite i kocat. Napravi go toa pred da se iskrsat
elementite od cilinderot. Maslo nikako i mast nikako vo cilinderot, toa uste povekje zapekuva na ladno.

одвијач не е подмачкувач. тој чисти прљавштини, корозија и меѓу другото масни наслаги... откако ке го испрскаш, за брзо време, (зависи каде и колку) он ке се исуши.. искуството вели во брави се исушува и испарува помеѓу 2 и 5 денови.. после тоа имаш уште поголем проблем, затоа што и тоа што останало малку масна наслага, ке го испере...

ако треба да подмачкувате брава, ке си купите маст во спреј. истиот го употребив и за подмачкување шарки на врати, елементи од кујна, цел механизам на блиндор врата, бравите на сите коли, дури и карданчето на воланот, итн итн...

безбоен е, не се гледа, хемиски се врзува за металот и не се задржува во преголеми количини... бидејки е во спреј, под притисок, и течен лесно навлегува во нај ситните процепи и пролази, се врзува хемиски, и после се згуснува(за 30 до 90 секунди после шприцање) и тука останува... затоа одвијачи, WD40 и останати такви ствари НЕ ГИ КОРИСТЕТЕ ЗА ПОДМАЧКУВАЊЕ бидејки, тие не ни подмачкуваат...
« Последно менување: 22 Ноември 2015, 11:36:33 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #11 на: 22 Ноември 2015, 11:37:29 am »
@onak

Апсолутно точно. Шприцни одвијач, и за кратко можеш да се намочаш на бравата.
Или тоа онак што го кажа или пак машинско уљенце.
Тоа е многу тенко, а спрејот што го посочи е уште поедноставен за употреба и користење.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Alfista

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1492
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #12 на: 22 Ноември 2015, 12:09:26 pm »
@onak

Апсолутно точно. Шприцни одвијач, и за кратко можеш да се намочаш на бравата.
Или тоа онак што го кажа или пак машинско уљенце.
Тоа е многу тенко, а спрејот што го посочи е уште поедноставен за употреба и користење.
Ne sekoj odvijac e samo odvijac, postjat odvijaci so MoS2 tehnologija, koi se dosta poefikasni,
isto taka postoi Lock spray, koj konkretno podmackuvac e za cilindri.
Jas rabotam za firma koja prodava tehnicka hemija, povelete link: http://denbraven.de/  spustete PDF katalog
tamu ima se. (Kaj nas se puni za Wurth, Forch, Berner, CRC, itn.)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #13 на: 22 Ноември 2015, 15:36:19 pm »
можеби има, не велам не, но подобро вака да го раздробиме и појасниме одошто да се заебе некој... значи класичниот WD40 кој се користи како одвијач, или чистач не е за таа работа... сепак, одвијач со подмачкувач, по моја логика е малку неспоива хемиска структура, но сепак, не велам не... техника и технологија иде напред, па се е возможно...

би сакал да добијам-купам-набавам едно такво спрејле кое е и одвијач и подмачкувач... да го пробам па да кажам свое мислење... фала богу имам кај и на што да го пробам...

инаку... по мое досегашно искуство, спреј подмачкувач за шарки, држачи и слично (не за брави, цилиндри и прецизна механика) нај убаво е да се користи спреј за подмачкување на ланец на мотор од МОТУЛ!! тој има таква хемиска структура да кога ко шприцаш е течен, после 5 минути веке е густо и залепено на се, а целиот процес на форматирање на подмачкувачот е за 1 саат. предностите му се што ниеден дериват (освен фамин и нафта) не го измиваат, а уште помалку хемии за перење на возила а вода па ич... ама негативноста е што кога ке се оформи како маст, многу е густ, леплив и поради тоа не е паметно на прецизна механика да се користи... али затоа за низ домакинство е ОДЛИЧЕН...

одма да пишам и дека ако некој се реши таков спреј да зима прво нека го контактира пецони од форумов, он работи во мотул, и од цела палета на спреови што го имаат, зимајте го со ознака С2 или С4... има и С5 спреј кој е наменет за ИСПИРАЊЕ-ИЗМИВАЊЕ на овие подмачкувачи...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: проблем сеат леон
« Одговори #14 на: 22 Ноември 2015, 20:19:09 pm »


 :D :D :D