Автор Тема: Брисачи  (Прочитано 331743 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Брисачи
« Одговори #1200 на: 02 Ноември 2016, 14:45:33 pm »
Каде може да најдам (освен во овластен на VW) заден брисач (метлица) за Голф 5 или само гумата да се смени и колку би чинело, благодарам
Гума да побараш во Хубо, а брисач можеш да побараш во РелиСпорт кај млечен.

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Брисачи
« Одговори #1201 на: 03 Ноември 2016, 09:45:19 am »
Кај мене уште се фабричките од јануари 2013 66500км. Уште се во добра форма ама осеќам дека следен сервис ќе ги сменам. Почнаа како линии да прават. И тоа во Ми Да ќе ги сменам. За 1800 денари вредат.4 години се користат

Отсутен Alex.mkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 158
Одг: Брисачи
« Одговори #1202 на: 03 Ноември 2016, 10:00:41 am »
На Берлингото сега наместив Rubby од лукена како ефтина варианта за проба пошто ми требаше и заден а само од нив најдов заден со рамка не банана или како и да ги викаат, убо налегнаа ке видам колку ке издржат ма да кај мене траат пошто гаражирани ми се сите возила. 

Отсутен Mihail

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Одг: Брисачи
« Одговори #1203 на: 04 Ноември 2016, 12:03:18 pm »
Bosch користам 3 год ако не и повеќе на негаражирана кола, ги земав карши битпазар продавничката за автокозметика што е во тесната уличка и уште си бркаат работа нема чкрипење а и си бришат топ. Вчера за другата кола, земав таман пред дождот пак Bosch графитни 260ден парче од Окта и некој Lucas 200ден за заден (немаа Bosch 15"), се надевам ќе се покажат како претходните.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Брисачи
« Одговори #1204 на: 07 Ноември 2016, 11:03:11 am »
Дечки за Е90 препорака за брисачи?

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 615
Одг: Брисачи
« Одговори #1205 на: 07 Ноември 2016, 12:23:47 pm »
Pred nekoj den zemav Bosch aerotwin, od tie sto se par pakuvani za konkrena kola. Orginal klip kako na fabrickite, made in Belgium, od ReliRajsing kaj mlecen.
Ova mi e prvo menuvanje na brisaci, fabrickite gi frliv posle 8,5 godini. Leviot brisese nekako zadovolitelno, ostavase samo mnogu mali linii i zatoa tolku dolgo ostanaa. Desniot samo zamackuvase, a i znaese da preripa i zaskripi.
Sega mi e merak dozd da zavrne. Kako brisat Bosch-ot, toa e perverzija. Da vidime kolku ke traat samo.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Брисачи
« Одговори #1206 на: 07 Ноември 2016, 13:24:29 pm »
Дечки за Е90 препорака за брисачи?

Задржи се на фалените производи тука, бидејќи повеќето членови ги чуваат колите надвор во сите временски услови, или пак купи си оригинални од овластен сервис.

Јас сум читал тука дека ги фалат Bosch со метална рамка и Valeo Silencio X.TRM. Првите се доста ефтини (и јас ги купив за мојата кола), вторите се ценовно таму некаде со фабрички, барем во Македонија.

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Брисачи
« Одговори #1207 на: 07 Ноември 2016, 13:38:56 pm »
Јас користам praxis 2 години, ги купив во меркур по 150 денари брисач. Сега пак имам намера да земам исти зошто почнаа да прават линии.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Брисачи
« Одговори #1208 на: 07 Ноември 2016, 13:56:43 pm »
Дечки за Е90 препорака за брисачи?

Задржи се на фалените производи тука, бидејќи повеќето членови ги чуваат колите надвор во сите временски услови, или пак купи си оригинални од овластен сервис.

Јас сум читал тука дека ги фалат Bosch со метална рамка и Valeo Silencio X.TRM. Првите се доста ефтини (и јас ги купив за мојата кола), вторите се ценовно таму некаде со фабрички, барем во Македонија.

Valeo се подобри од Бош? Не е голема разликата во цената, околу 12-16 евра од парче се и двете. Има и едни Champion овде што се популарни, ама за мене освен Bosh како марка што сум слушнал, другото ми е тотално непознато. Не сум менел никогаш до сега на БМВто и не знам што да одберам. Бев по бензински, ама тамо некоја си сосема трета марка(можеби е добра не знам), Трико ли така нешто се викаше...

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Брисачи
« Одговори #1209 на: 07 Ноември 2016, 14:02:52 pm »
Од конкретните Bosch се подобри, а од тие премиум Bosch кои се во иста класа со Valeo Silencio X.TRM, не би знаел бидејќи ги немам пробано.

Отсутен tjolie

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1270
Одг: Брисачи
« Одговори #1210 на: 07 Ноември 2016, 14:15:14 pm »
Фала ти батка за советот, баш ке ги разгледам препорачаните, според мене Бош сепак треба да се квалитетни. Ке прочитам баш по рецензии

Отсутен Mk-nik

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 40
Одг: Брисачи
« Одговори #1211 на: 07 Ноември 2016, 16:03:07 pm »
Pred nekoj den zemav Bosch aerotwin, od tie sto se par pakuvani za konkrena kola. Orginal klip kako na fabrickite, made in Belgium, od ReliRajsing kaj mlecen.
Ova mi e prvo menuvanje na brisaci, fabrickite gi frliv posle 8,5 godini. Leviot brisese nekako zadovolitelno, ostavase samo mnogu mali linii i zatoa tolku dolgo ostanaa. Desniot samo zamackuvase, a i znaese da preripa i zaskripi.
Sega mi e merak dozd da zavrne. Kako brisat Bosch-ot, toa e perverzija. Da vidime kolku ke traat samo.
Што пари ги зема и која големина се?

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Брисачи
« Одговори #1212 на: 07 Ноември 2016, 16:54:51 pm »
Кај мене прахисот више втора година брише мака нема,дури не ми се верува дека издржаа толку

Отсутен ScarfaceMkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 196
Одг: Брисачи
« Одговори #1213 на: 09 Ноември 2016, 09:23:57 am »
Кај мене праксисот само што ги ставив одма почнаа да рипаат. Претходните праксис па издржаа едно зимо. Следни планирам да земам wurth гледам и тие ги има на лукоил па ќе видиме како ќе биде.

Отсутен ScarfaceMkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 196
Одг: Брисачи
« Одговори #1214 на: 09 Ноември 2016, 09:24:39 am »
Кај мене праксисот само што ги ставив одма почнаа да рипаат. Претходните праксис па издржаа едно зимо. Следни планирам да земам wurth(или bosch беа не ми текнува) гледам и тие ги има на лукоил па ќе видиме како ќе биде.