Автор Тема: Намалено ниво на вода Голф 4  (Прочитано 10426 пати)

Отсутен vgeshoski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 61
Одг: Намалено ниво на вода Голф 4
« Одговори #45 на: 05 Септември 2015, 17:06:27 pm »
Ми покажа документи а и тој мајсторот каде што беше правен сервисот ми е пријател и потврди.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Намалено ниво на вода Голф 4
« Одговори #46 на: 05 Септември 2015, 22:32:17 pm »
јбг.. кога трчаш... ако си сменел само водна пумпа можда не ке требало ништо од отварањето да направиш... и јас и шкорпион ти посочивме да ја провериш водната пумпа пред да отвараш мотор...

 ама тоа е тоа... сега барем мирно спиј си, дека ти е среден моторот.. не друго, зима иде...

а и уште една работа.. не за џабе во спецификациите на сите возила велат или на секоја промена на ребраст или на секоја ВТОРА промена на ребраст се менува и водна пумпа... нешто што рееееетко кој го практикува...

Сервис лично јас немам направено од кога ми е земена колата ама претходниот газда имаше коплетен сосе водна пумпа. Тој имал поминато 7-8к а јас уште 30к. Проблемот беше што имаше нешто како пајажина фатено на запчаникот од водната пумпа и било намалено вртењето не знам како можи тоа. Од тој проблем загревање и кревање температура мораше да се рамни деклата и да биди како што треба и сервис да се направи. И да ја отворев водната пумпа пак требаше рамнење декла ама сега барем знам дека 50.000 км имам гаранција

да видам слика што било тоа фатено што ти личи на пајажина, ке ти кажам што е... вака напамет незнам... али знам дека вртењето не било намалено туку протокот бил намален... и пак велам, да пробаше само со водна пумпа пред да растураш се, мооожеби немаше ништо да треба да правиш... не го зборам ова од памет туку го зборам од искуство според симптомите што ми ги кажуваш дека колата ги имаше пред да ја отворите...

сепак... ај да не тропаме, и да се маанеме од мубаетите ШТА БИ БИЛО КАД БИ БИЛО... средена ти е колата, имаш 50К гаранција, свиркај си... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време