Автор Тема: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4  (Прочитано 5146 пати)

Отсутен Goran C4

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« на: 30 Јули 2015, 14:59:40 pm »
Zdravo imam problem so citroen c4 1.4 16v 2006 god mi trese se oseka na prednica od 110 pa nagore i poizrazito e koga ke ima blaga krivina imam novi gumi balansirani so fabricki bandasi 205 55 r16 i sega smeneto sponi i jabucici  i centrirana prednicata ako moze da kaze nekoj od sto moze da doaga ova sitno tresenje ....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #1 на: 30 Јули 2015, 15:02:04 pm »
Стави ги предните гуми позади, а задните напред и види што ќе се деси.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Goran C4

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #2 на: 30 Јули 2015, 15:10:50 pm »
probav i taka isti slucaj jas po moe da ne ima kriv disk na lezisteto kaj glavcinjata

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #3 на: 30 Јули 2015, 15:15:54 pm »
И кај мене е исто.. Баш денеска ќе одам да ми направат прстени за централната дупка па ќе видиме дали ќе прекини тресењето..

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #4 на: 30 Јули 2015, 15:17:15 pm »
Можно е да тресе од крстовите/лагерите диференцијалот. Штом не е до гуми и бандаши, ќе треба да види некој асален механичар.

И кај мене е исто.. Баш денеска ќе одам да ми направат прстени за централната дупка па ќе видиме дали ќе прекини тресењето..
Кај тебе 99% е зошто централниот отвор на бандашот и главчината ти е различен.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Goran C4

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #5 на: 30 Јули 2015, 15:30:15 pm »
Probav kaj nekolku majstori i mi vikaat na tolkava brzina ne mozat da dijagnosticiraat sto moze da bide ili  vo prevod nekat da se zamaraat do tolku vozi koga ke pocne da trese mnogu dojdi

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #6 на: 30 Јули 2015, 15:58:09 pm »
Другар секој вулканизер ќе ти каже дека ако над 100 почнува да тресе треба балансирање, ако е било што друго тогаш ќе тресе нон стоп. Оди кај друг вулканизер.

Отсутен Goran C4

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #7 на: 30 Јули 2015, 17:07:37 pm »
ke probam  i na drug vulkanizer

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #8 на: 31 Јули 2015, 00:59:27 am »
само што ке речев тоа.. иди на друг вулканзер, да ги пребалансираат гумите... тебе не ти е само 1-крива... нај малку 2 се (една напред една одзади) а може и сите да се...

ако си од скопје, ти препорачувам во слонче да идеш, над мвр горе кога се иде за накај пржино, значи после мвр, првата улица десно и шибај, ке видиш знак.. од лево е вулканизерот...

човекот ем има добра машина, ем има дебело искуство и знаење... нема утка кај него... профи е..
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #9 на: 31 Јули 2015, 19:40:48 pm »
Можно е да тресе од крстовите/лагерите диференцијалот. Штом не е до гуми и бандаши, ќе треба да види некој асален механичар.

И кај мене е исто.. Баш денеска ќе одам да ми направат прстени за централната дупка па ќе видиме дали ќе прекини тресењето..
Кај тебе 99% е зошто централниот отвор на бандашот и главчината ти е различен.
Ставив прстени денеска. ГО пробав, ок е.. Малце после 150 затресува али знам дека гумите не се балансирани баш како што треба... :)

Отсутен Goran C4

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #10 на: 01 Август 2015, 15:55:51 pm »
Можно е да тресе од крстовите/лагерите диференцијалот. Штом не е до гуми и бандаши, ќе треба да види некој асален механичар.

И кај мене е исто.. Баш денеска ќе одам да ми направат прстени за централната дупка па ќе видиме дали ќе прекини тресењето..
Кај тебе 99% е зошто централниот отвор на бандашот и главчината ти е различен.
Ставив прстени денеска. ГО пробав, ок е.. Малце после 150 затресува али знам дека гумите не се балансирани баш како што треба... :)
Super teraj na balanserka sega a jas ke odam na drug vulkanizer ke probam tamu vo przino kaj sto rece
само што ке речев тоа.. иди на друг вулканзер, да ги пребалансираат гумите... тебе не ти е само 1-крива... нај малку 2 се (една напред една одзади) а може и сите да се...

ако си од скопје, ти препорачувам во слонче да идеш, над мвр горе кога се иде за накај пржино, значи после мвр, првата улица десно и шибај, ке видиш знак.. од лево е вулканизерот...

човекот ем има добра машина, ем има дебело искуство и знаење... нема утка кај него... профи е..
ONAK

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #11 на: 01 Август 2015, 17:02:27 pm »
Заврши ли работа?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Goran C4

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #12 на: 10 Септември 2015, 12:38:06 pm »
Od gumi i bandasi se e ok e sega ke pocnam so diskovi pa polu osovina  krstovite itn...veselo ke bide

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг:
« Одговори #13 на: 10 Септември 2015, 13:12:53 pm »
Oд дискoви ке тресе нa кoчење, не нa вoзење...пoлуoсoвините ќе дa се прoблем. Првo дoлгaтa менувaј јa aкo oдиш пo тoј пaт...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: trese prednica od 110 pa nagore na citroen c4
« Одговори #14 на: 10 Септември 2015, 13:48:56 pm »
Јас би рекол зглоб, не полуосовина. Провери ги зглобовите, може и не ти е стегнат централниот штрав како што треба ако е ваден ракавецот.