Автор Тема: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!  (Прочитано 2991 пати)

Отсутен Petrus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
  • Стара кола и млада жена бараат многу работа!
Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« на: 05 Јуни 2015, 11:52:46 am »
Здраво народе!
Имам Fiat Brava 1.9TD so 75kS (55kW) од 1998г. со поминати околу 200.000Km. Кога ќе го туражирам моторот во лер испушта низ ауспухот црн чад, истото ова се случува кога го стартувам моторот >:( ???. Затоа ми треба одговор во што може да биде проблемот и како можам да го решам?
Однапред благодарам на евентуален одговор!
Мала кола бара помалку фрлање пари во бунар!

Отсутен pero sipino

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #1 на: 05 Јуни 2015, 23:16:34 pm »
смени филтер воздух филтер нафта

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #2 на: 06 Јуни 2015, 00:04:07 am »
јбг... тоа ти е тоа. дизел во фијат со 200.000 километри ДЕКЛАРИРАНИ... а колку се реални (ако е увезена) само еден господ знае, ама веројатно се пута два...

чадење со црнила може на дизелите да има од многу фактори. филтери, дизни, пумпа, турбина, катализатор изваден, дпф загушен, лоша нафта, потрошени карики (нема компресија) промашено палење, промашено убризгување... еден куп глупости... само на мајстор на дијагностика или дијагностицирање...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Petrus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
  • Стара кола и млада жена бараат многу работа!
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #3 на: 06 Јуни 2015, 12:16:27 pm »
Здраво дечки!
Ова како за почеток: Стара кола и млада невеста имаат потреба од многу работа.
Да се вратам на темава, го извадив филтерот за воздух,...џабе пак чури со црн чад?! Инаку колава ја носам  во сервис познат во Скопје (АЈ ДА НЕ ГО РЕКЛАМИРАМ,...) за автомобили од групацијата на Фијат,...абе ова, абе она, треба да се провери и направи,...итн. Затоа се јавив на форумов и прашав, дали некој кој има Фиат Брава 1.9тд конкретно се има сретнато со ваков проблем, ако има таков,... конкретно нека каже во што бил проблемот, инаку вака испаѓа според народната: Да имаше баба му,.... ќе се викаше дедо?!
Поздрав, со очекување добри конкретни и искуствени-вистински одговори,...
« Последно менување: 06 Јуни 2015, 12:56:06 pm Petrus »
Мала кола бара помалку фрлање пари во бунар!

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #4 на: 06 Јуни 2015, 18:16:38 pm »
и јас возам 1.6 ТД мотор, во ауди. стар е, и нормално при палење посебно зимно време испушта црн чад, му сменив улје и филтер за улје и почна да работи моторот по мирно. При ладен старт пак испушта црн чад, после го снемува. нормално е за дизел со 200 000...
Сега знам дека не ти помогнав.. само кажувам слично искуство ... кажи кога ке се загрее моторот дали пак чади црно? не викам кога го газеш ептеен ного, при нормално работење не треба да чаде, и при старт ок е да зачади 1 секунда ама после треба да го снема чадот.

Отсутен pero sipino

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 220
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #5 на: 06 Јуни 2015, 22:19:40 pm »
значи дизелот не сака  високи обртаи и нагли стартови си сака нежно возење ако не сакаш да ти чади сепак радувај се што чади црно а не модро ако почни да чади модро тогаш имаш за шо да му ја мислиш и да те боли глава

Отсутен Petrus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
  • Стара кола и млада жена бараат многу работа!
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #6 на: 08 Јуни 2015, 09:23:22 am »
и јас возам 1.6 ТД мотор, во ауди. стар е, и нормално при палење посебно зимно време испушта црн чад, му сменив улје и филтер за улје и почна да работи моторот по мирно. При ладен старт пак испушта црн чад, после го снемува. нормално е за дизел со 200 000...
Сега знам дека не ти помогнав.. само кажувам слично искуство ... кажи кога ке се загрее моторот дали пак чади црно? не викам кога го газеш ептеен ного, при нормално работење не треба да чаде, и при старт ок е да зачади 1 секунда ама после треба да го снема чадот.
Istite raboti ovie koi gi naveduvas i kaj mene se slucuvaat. Pri mirna rabota bez naglo turaziranje crniot cad go nema!
Единствено кога стартувам во прва се случува тресење на моторот. Тресењето на моторот е поголемо од вообичаено и кога колата е во лер. Дали некој имал ваков проблем, ако имал како го решил?
Мала кола бара помалку фрлање пари во бунар!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #7 на: 08 Јуни 2015, 10:06:00 am »
Да појдете кај некој искусен бошист, да наштелува бош пумпата и тајмингот, добар сервис со промена на филтри за гориво и воздух, со ново квалтиетно уљенце, мислам дека ќе има доста позитивен ефект на тие стари дизелчиња. Не е лошо да се провери и механичкиот термостат на моторот во каква состојба е, ако е отворен, тешко постигнува работна температура, па да си чурка и поради тоа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #8 на: 08 Јуни 2015, 11:47:39 am »
@Petrus штом ги има истите работи, тогаш тоа е едноставно симптом на стар дизел мотор... тоа е тоа. Нема никаков друг проблем. Нормално си возе колата. Јас редовно ја сервисирам, веќе кажав сменив улје и филтер за улје, другите филтри ми се менувани скоро, при регистрација си пројде колата, не рекоа дека има проблем...
Значи вози си ја културно и не му се секирај, а ако неможеш да бидеш раат, как шо кажа @Simo - Carrier159 ке одаш кај некој добар мајстор да ја прегледа внимателно колата, секој дел од моторот.
Е сега знам дека е малко тешко наоѓање добар мајстор,  со среќа... :)

Тресењето на моторот е поголемо од вообичаено и кога колата е во лер.“ - исто и кај мене. не сум го решил проблемот, таква си е шо да и правам. Си се навикнав  :-\

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #9 на: 08 Јуни 2015, 13:23:50 pm »
Да појдете кај некој искусен бошист, да наштелува бош пумпата и тајмингот, добар сервис со промена на филтри за гориво и воздух, со ново квалтиетно уљенце, мислам дека ќе има доста позитивен ефект на тие стари дизелчиња. Не е лошо да се провери и механичкиот термостат на моторот во каква состојба е, ако е отворен, тешко постигнува работна температура, па да си чурка и поради тоа.

МАФ, црева за воздух, кутија за филтер за воздух и интеркулер.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #10 на: 08 Јуни 2015, 14:38:06 pm »
Јас досега не сум сретнал Брава дизел да не чади црно. Имам возено 75-ка на прв газда, облаци креваше.

Отсутен Petrus

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 50
  • Стара кола и млада жена бараат многу работа!
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #11 на: 15 Јуни 2015, 15:39:50 pm »
Јас досега не сум сретнал Брава дизел да не чади црно. Имам возено 75-ка на прв газда, облаци креваше.
За оваа изјава си 100% сигурен или онака,...само се шегуваш?
Мала кола бара помалку фрлање пари во бунар!

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #12 на: 15 Јуни 2015, 21:26:46 pm »
шо бива сега со таа работа? управи ли га...

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Fiat Brava 1.9TD 75 испушта црн чад?!!
« Одговори #13 на: 16 Јуни 2015, 16:53:08 pm »
Јас досега не сум сретнал Брава дизел да не чади црно. Имам возено 75-ка на прв газда, облаци креваше.
За оваа изјава си 100% сигурен или онака,...само се шегуваш?
Petrus, јас кажав што имав да кажам.