Автор Тема: Пумпа на спојка кај Ланцер  (Прочитано 8763 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #30 на: 03 Октомври 2011, 14:34:15 pm »
Се случува, па и на јапанац. Гарант чим има 4000 важи гаранција така да ќе се среди тоа.
Чим на Аурисот турбината ја поправиле на толку, сигурно и ова ќе го средат. Само ќе нема кола 2-3 дена.

Има гаранција, пукнало некое црево што иде у потисна, иначе делот ќе се чека 7 дена.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #31 на: 03 Октомври 2011, 14:39:50 pm »
Само да не бидам одма погрешно сватен од другите.

Овој или сличен проблем што ти го споменуваш Куоре, го имале поголем дел од возилата во Наше Такси, е сега незнам колку има поминато вашиот ама повеќето ланцери од споменатата такси компанија до максумум 60 000 поминати километри имале проблем со мењачите.Проблемот го решавале со промена на цел сет, ламела потисна и лагер, кој чинел 800 евра.
И јас знам дека цел сет се менува, ама на волку нова кола не би требало да има потреба. До кај 50.000 држат на Лансерите.

Лансерите овие што се од наше такси ги менуваат на 80.000 приближно, ламелите. А нормална кола за фамилиарна употреба ќе ја смениш на 160 000 и тоа прашање и дали на толку.

Јас колку што знам овај лансер ви е службен и е купен од таа пратката поевтини и не е прв дефект до сега така? Нешто со компјутерот имаше мака?
Проверете си да не е цела кола дефектна, да не е склопувана од 3-4 ?

  Колата ја вози директорот, уопште не е агресивен, мислам дека никад нема да ја дигне над 4000 обртаи. Иначе имаше доста проблеми, но ајде тоа со компјутерот да го разберам ко детска болест на секоја нова кола, но ова веќе загрижува. Неможе чоек да се ослободи и да излезе на подолг пат.

Ланцерот си беше ефтин ко и секој Ланцер само што овој беше Такси едишн со 17 ки бандаши турено накнадно и некој карбон детаљи.



Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #32 на: 03 Октомври 2011, 14:41:31 pm »
Заклучок? Јапански коли не чинат?
:D :D ;D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #33 на: 03 Октомври 2011, 14:59:31 pm »
Не ми беше тоа намерата, повеќето од дефектите ги немам пишано, но ова на барање на претспоставениот морав да прашам.  ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #34 на: 03 Октомври 2011, 15:02:37 pm »
Не ми беше тоа намерата, повеќето од дефектите ги немам пишано, но ова на барање на претспоставениот морав да прашам.  ;D
Се шегувам секако :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #35 на: 03 Октомври 2011, 15:03:26 pm »
Не ми беше тоа намерата, повеќето од дефектите ги немам пишано, но ова на барање на претспоставениот морав да прашам.  ;D
Се шегувам секако :)


Иначе генерално, новиве коли се тешко срање. Премногу ги комплицираат.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #36 на: 03 Октомври 2011, 15:12:46 pm »
Јапанските, или ... ?

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #37 на: 03 Октомври 2011, 16:02:14 pm »
Јапанските, или ... ?


 Не не, општо зборам. Премногу електроника не е на арно.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #38 на: 03 Октомври 2011, 16:03:38 pm »
Аааааааааааа па така кажи цел свет да те разбере ;)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #39 на: 03 Октомври 2011, 16:32:42 pm »
Се случува, па и на јапанац. Гарант чим има 4000 важи гаранција така да ќе се среди тоа.
Чим на Аурисот турбината ја поправиле на толку, сигурно и ова ќе го средат. Само ќе нема кола 2-3 дена.

Има гаранција, пукнало некое црево што иде у потисна, иначе делот ќе се чека 7 дена.

А да не кажаа случајно што може да го предизвика пукањето на тоа црево? Или елегантно и елоквентно си ги чуваат тие детаљи за себе?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #40 на: 03 Октомври 2011, 16:34:40 pm »
Стрпи се, ќе прочиташ у наредниот број на Mitsubishi Technical Service Bulletin ;)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #41 на: 03 Октомври 2011, 16:35:32 pm »
Тие шо го возат лансерот кумплуг притискаат ли? ;D

Да не биде како колегава, дај да го повозам ASX-от, му давам клучеви, еве го иде после 10 минути вика дефект е нешто колата, не пали за жива глава.

Му викам забораив да ти кажам ти си Алфиста....притисни кумплуг кога ја палиш без обзир дали е или не е во брзина...иначе нема ни да мрдне. ;D

Панедај боже на Куоре да му ја дадеш, ќе се врати со мењач во рака и ќе вика ова нечини. :D :D :D :D
Leleleelee na nekoi postovi da se sines od smea  ;D
Negativna pojava e defektot no da se spodeli na forumov e pozitivno i povekje od potrebno, site ke naucime po nesto...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #42 на: 03 Октомври 2011, 16:37:08 pm »
Тие шо го возат лансерот кумплуг притискаат ли? ;D

Да не биде како колегава, дај да го повозам ASX-от, му давам клучеви, еве го иде после 10 минути вика дефект е нешто колата, не пали за жива глава.

Му викам забораив да ти кажам ти си Алфиста....притисни кумплуг кога ја палиш без обзир дали е или не е во брзина...иначе нема ни да мрдне. ;D

Панедај боже на Куоре да му ја дадеш, ќе се врати со мењач во рака и ќе вика ова нечини. :D :D :D :D
Leleleelee na nekoi postovi da se sines od smea  ;D
Negativna pojava e defektot no da se spodeli na forumov e pozitivno i povekje od potrebno, site ke naucime po nesto...

Прв болд: Тазе си ти, уште не го знаеш потенцијалот на Cuore  ;D ;D ;D
Втор болд: Та ебаго, за тоа сме тука, нели?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #43 на: 03 Октомври 2011, 16:39:31 pm »
Се случува, па и на јапанац. Гарант чим има 4000 важи гаранција така да ќе се среди тоа.
Чим на Аурисот турбината ја поправиле на толку, сигурно и ова ќе го средат. Само ќе нема кола 2-3 дена.

Има гаранција, пукнало некое црево што иде у потисна, иначе делот ќе се чека 7 дена.

А да не кажаа случајно што може да го предизвика пукањето на тоа црево? Или елегантно и елоквентно си ги чуваат тие детаљи за себе?

Ја да ти кажам право, сумњам дека пукнало црево. Го криат вистинскиот дефект.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Пумпа на спојка кај Ланцер
« Одговори #44 на: 03 Октомври 2011, 20:01:39 pm »
Да не те најде на подолга релација ако возиш. Којзнае што биднало штом сите таксисти ги зафаќа, а на оваа кола па посебно рано изразено.