Автор Тема: GPS уред  (Прочитано 7628 пати)

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: GPS уред
« Одговори #45 на: 02 Јуни 2015, 09:46:06 am »
Со оглед на малата разлика за lifetime update, мислам дека е одлично да се земе со него.
Адриа и СЦГ рутите повеќе не се поддржани, и топла препорака е да ги дисејблирате, ако возите вон границите на бивша ЈУ. Со главната мапа, веќе се е покриоено, така да овие се непотребни ембашка може да ја збунат работата па од Будимпешта во Скопје, да ве враќаат преку Загреб.
Сликите за клучки се одлична работа особено во земји како Германија на пример. Работат секаде осем во МК, Србија и Босна.
Поскапите Гармини се МНООООГУ побрзи.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #46 на: 02 Јуни 2015, 09:46:36 am »
е па, ако стигнам денес, го зимам... фала на инфо.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Re: GPS уред
« Одговори #47 на: 02 Јуни 2015, 09:47:07 am »
Imam Nuwi 255w, sam si gi apdejtiram mapite, siminjam najnovi od tpb.

Proveri tocno kako e apdejtiranjeto na mapi kaj ponovite garmini, drugar zema pred dve godini Garmin mislam deka e nesto poslozeno od kaj mene ama valjda nisto uzasno tesko.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #48 на: 02 Јуни 2015, 09:56:34 am »
aj сега.. само што се обидов да ги добијам, никој не дигна телефон... попрошетка низ сајтот нивни, има еден линк, купи нај блиску до вас.. кликам на него, и етети го дог секјурити... му звонам на ате, не дига, му звонам на тој шефот, ми дигна и вика, нуви 50-ка го немамме, го имамаме нуви 52... а тој е со доживотен апдејт на мапи, така вели странава... и тоа е уште поинтересно што ми го дава со 20+ евра подоле од ценава на сајтов... 100 евра практично... ме настрви.. сега идам во дог да видам што и како... ако има свој апдејт на мапи, уште поубаво... е сега од мапите во него што се вели вака:

југоисточна Европа + Балкан и Македонија. Најоптимален избор на покриеност со мапа за потребите на нашата територија.

кој дел уствари спаѓа под југоисточна европа?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: GPS уред
« Одговори #49 на: 02 Јуни 2015, 10:03:50 am »

чекај сега да прашам нешто... овој има вградена нај нова мапа од албанија и бивша сфрј... дали тоа значи дека можам да му менувам мапи или е заклучен за такви зафати? овие што ги контактирав што продаваат гпс уреди, СИТЕ ДО ЕДЕН се испотепаа да ме убедат дека имаат нај нови мапи, кои квартално се менувале т.е. се надополнувале, а тоа значи, дека 4 пати годишно се правеле апдејти на мапи... искрено, мене тоа ама баш не ми значи многу, бидејки во оној што го потошпив во егејот, имаше мапи од 2011, и си работеше сосема солидно, прецизно и точно. не се десило да ме изака некаде, да се изгуби и слично.. тие апдејти на тие мапи на секои 3 месеци се веројатно за некои мали улички... и ако убаво ги сватив, кршат патлаци убедувајки те да купиш од нив, само со тој факт, дека ОНИ ИМААТ НАЈ НОВИ МАПИ... ок... како што гледам по нетов, можам да симнам ете дури и од пајрет беј мапи од март 2015 година... ке ги симнам, но дали ке можам да ги вградам.. знам дека можеше максимум 3 мапи да туриш во гарминот.. е сега, тие 3 мапи може да бидат и комбинирани.. на пример, балкан (мк, гр, србија, албанија, косово, бугарија) како една мапа, па нагоре друга мапа итн итн...

можам ли да мењам или не?


Мапата која ја добиваш е во меморијата на самиот уред, на картичка ги ставаш другите мапи, така да тоа можеш да менуваш. Плус имаш опција во самото мени да исклучиш одредени мапи ако не сакаш да ги користиш.

Кај мене на Nuvi 205w има една мапа на самиот уред (Грција) и други две мапи на СД картица.

Edit: Југоисточна Европа:


http://www.gmaptool.eu/en/content/south-europe

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS уред
« Одговори #50 на: 02 Јуни 2015, 11:38:13 am »
купено од дог секјурити нуви 52. редовна цена 6200, за карклабери малку попуст има... успат и проверка на автоклимата направив... поентата на пониската цена од таа на ссјтот е што ова е верзијста претходна, која што не е со лајф тајм апдејти, ама па и не ми смета.


може клуч на темава... фала на сите сугестии...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време