Автор Тема: Постапка за нови таблици во друг град  (Прочитано 12849 пати)

Отсутен joker

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
Здраво, барав на форумов одговор на моево прашање ама не успеав да најдам, се дискутира само за промена на таблици при купопродажба и промена на сопственост.

Во мојов случај го сменив местото на живеење, а со тоа и личната карта од еден град во друг, па мора да ги сменам и таблиците. Значи нема промена во сопственоста на возилото. Дали знае некој која е процедурата? Како што прочитав на АМСМ, возилото треба да се одјави во општината каде се издадени таблиците и да се завери во сообраќајната дека е одјавено, па после со одјавената сообраќајна се оди во новото место на живеење и се бараат нови броеви.

Е сега, ме интересира дали со оваа постапка престанува важноста на моменталната регистрација т.е. ова треба да го направам на крај на важноста на регистрацијата за да не ми пропадне дел од веќе важечкиот период, или може да се направи било кога и да се продолжи важноста на регистрацијата до истиот период само на новите таблици. Колку се ажурни нашиве ни служби со спроведување на одјавата, или ќе ме остават една недела без возило?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #1 на: 26 Мај 2015, 20:25:48 pm »
Јас колку што знам, техничкиот и осигурувањето ти важат, дури и кога менуваш сопственост и град. Единствен трошок ти се нова сообраќајна и нови таблици.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен joker

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #2 на: 26 Мај 2015, 20:50:39 pm »
Ако е така да не чекам до истекот на таблиците, одма да си земам нови. Секако мора да ги сменам. А дали се плаќа нешто и за одјава, нови таблици и сообраќајна се 1400.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #3 на: 26 Мај 2015, 20:58:56 pm »
Не ги знам цените, сигурно ќе треба нешто да се плати.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #4 на: 26 Мај 2015, 21:01:18 pm »
Registracijata I osiguruvanjeto prodolzuva da si vazi...
Prvo gi odjavuvas starite tabli I soobrakajnata pa posle odis da izvadis novi tabli...Jas dosega sum zavrsuval rabota vo eden den ne e nekoja golema procedura za cekanje I da se plaka I odjavuvanjeto mislam deka bese 500den.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #5 на: 27 Мај 2015, 01:16:44 am »
Одиш во СВР (МВР) и го одјавуваш возилото, како сопственик. После тоа одиш во АМСМ и плаќаш 500 денари и ги предаваш таблиците.
Е тука е зезнатиот момент. Немаш таблици а треба да одиш до другиот град.
Повеќето ризикуваа да возат без таблици (имаат регистрација, имаат осигурање).
Не знам како одат цените за привремени таблици што по правило треба да ги извадиш.

Како и да е. Живееме во 21 век а уште се малтретираме со одјавување на таблици и дрн дупки.

Најлесно е да си одиш со старите таблици до најблиското АМСМ. Извади ги...поништи ги, плати 1500 денари за нови,...нова евиденција...крај на муабет. База на податоци на сите возила во државата.... Ако си го купил возилото, покажи нотарски договор и готово.

Ама нееее...Македонија е ова...мора 400 шалтери да поминиш и ред да чекаш...пауза на тој шо работи на шалтер...

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #6 на: 27 Мај 2015, 07:29:52 am »
у Скопје у МВР кај телевизија на еден шалтер се прави барање за одјава,на втор шалтер се враќаат таблиците(не треба одење во АМСМ),бирократија ептен глупа.зашто да неможе на истиот шалтер да се одјават?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #7 на: 27 Мај 2015, 10:20:16 am »
да.. во скопје е така... под услов од скопје да го одјавуваш возилото... ако е од друг град, ке го одјавува таму кај што е,,,,
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен joker

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #8 на: 27 Мај 2015, 12:35:34 pm »
Се јавив денес во АМСМ и сум многу пријатно изненаден од односот на соговорничката, нејзиното познавање и желба навистина да ми помогне. Ретко кога сум начекал таква личност од другата стана на телефонот кога сум се јавувал по банки, евн, водовод и слични институции. Значи пожелно е да не се чека до пред истек на регистрација бидејки останува истата важност на регистрација само со нови броеви. Ако се чека до последните денови и поради некој бирократски проблем истече регистрацијата а не се издадени нови броеви тогаш постапката е покомплицирана и давачките се повеќе. Сега се плаќало 5-600 денари за одјава, 5-600 за пријава и 1400 за таблици и сообраќајна.

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #9 на: 27 Мај 2015, 14:33:25 pm »
Pa ti go kazavme toa druze. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #10 на: 27 Мај 2015, 16:56:27 pm »
Дојди си со твојата кола во новиот град, и после со друга кола појди во родни завичај со таблиците од твојата кола под мишка, и одјави си ги. Така ќе заштедиш пробни (привремени) таблици.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #11 на: 28 Мај 2015, 00:37:43 am »
да... поевтино е така, и тоа (зависи од колата што ке те носи и врати) може и неколку пати поевтино да ти е... незнам колку беа пробните таблици, ама се ми се врти во глава некоја сума од 100-тина еура и тоа само за неколку дена важеа... не сум сигурен за ценава...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #12 на: 28 Мај 2015, 00:54:46 am »
Ауу, не знам, не беа толку... сега колега со пробни од Тетово кола донесе до Скопје, нешто 1400-1500 денари го чинеа, утре ќе прашам баш...


BTW, да не знае некој кои се ограничувањата за возење со Zoll таблици? Имам осигурување 1 месец, знам дека може да ја возам колата 1 месец, ама дали има некои ограничувања околу превоз на патници или слично?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #13 на: 28 Мај 2015, 02:51:42 am »
реков незнам колку се пробните... во животов не сум вадел ниеднаш пробни, ценава ми е по некое сеќавање, т.е. копање на информации по мозоков од некое дамнешно време.. можно е и да грешам и тоа многу...

абе види... во секој случај поевтино ке му биде некој да го однесе и да го врати.. зашто ако иде со своја кола, секако пак гориво ке потроши за идење и враќање, плус пробните таблици колку и да коштаат.. и и1000 денари да се, пак е тоа 1000-че за џабе дадени пари.. поарно со тој што ке го носи, во кафана да го потрошат...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Постапка за нови таблици во друг град
« Одговори #14 на: 04 Октомври 2021, 00:47:23 am »
 Decki edno prasanje. Kupiv polovno vozilo od Skopje, dali mozam da dadam polnomosno na drug covek da gi odjavi tablickite vo moe ime, i da zeme novi tablicki i sobrakajna vo maticniot grad🤔