Автор Тема: ПРОБЛЕМ СО НАВОЈ НА СВЕКИЦА  (Прочитано 6786 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43551
  • Il Moderatore
Одг: ПРОБЛЕМ СО НАВОЈ НА СВЕКИЦА
« Одговори #30 на: 12 Мај 2015, 00:11:15 am »
Прашај по работилници што прават ремонти на глави и мотори.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПРОБЛЕМ СО НАВОЈ НА СВЕКИЦА
« Одговори #31 на: 12 Мај 2015, 10:32:18 am »
Затоа у овластен сервис :)
Треба да си имаат мајсторите момент клуч за стегање глава и слични работи, кога веќе професионално се бават со тоа.
А за дома не се исплати да го купуваш...барем ја не сум толку без осет да би превртел свеќица ;D

А кога и во овластен сервис ќе ја поебат работата каде одиш тогаш?
Чекаш нова глава на нивни трошок и си бараш тест возило за привремено користење додека не го средат твоето.

да да... ке добиеш нова глава сигурно хахаха.. немој да ме смееш бе...  во гарантен рок на фордот се расипа мењач и тоа само на 8.000 и нешто пројдени километри, па не го сменија мењачот туку ГО ПОПРАВИЈА истиот... само ти надевај се дека ново ке добиеш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: ПРОБЛЕМ СО НАВОЈ НА СВЕКИЦА
« Одговори #32 на: 12 Мај 2015, 16:27:35 pm »
Затоа у овластен сервис :)
Треба да си имаат мајсторите момент клуч за стегање глава и слични работи, кога веќе професионално се бават со тоа.
А за дома не се исплати да го купуваш...барем ја не сум толку без осет да би превртел свеќица ;D

А кога и во овластен сервис ќе ја поебат работата каде одиш тогаш?
Чекаш нова глава на нивни трошок и си бараш тест возило за привремено користење додека не го средат твоето.

да да... ке добиеш нова глава сигурно хахаха.. немој да ме смееш бе...  во гарантен рок на фордот се расипа мењач и тоа само на 8.000 и нешто пројдени километри, па не го сменија мењачот туку ГО ПОПРАВИЈА истиот... само ти надевај се дека ново ке добиеш...

На менувачот му смениле некој дел кој откажал, тоа не е страшно и е сосема различно со правењето навој на глава. Не сакам импровизирани работи а и не верувам дека во овлатен тоа би го направиле на возило под гаранција а и вон гаранција доколку се сервисира кај нив.




Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6565
Одг: ПРОБЛЕМ СО НАВОЈ НА СВЕКИЦА
« Одговори #33 на: 12 Мај 2015, 17:26:51 pm »
Кога стегаш свекица рачно, од првиот момент кога веке ке почне да стега, уште само ~1.5 цм максимум ја достегнуваш во правецот на стегање од моментот кога ке почне да запнува и тоа е тоа, нема шанси за никакво оштетување во тој случај.
Само еднаш досега ги имам крвнички стегнато свекиците одамна, и тогаш добив саглам лекција од чале, ми вика ти нормален ли си, вака ни тркало не се стега :D

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: ПРОБЛЕМ СО НАВОЈ НА СВЕКИЦА
« Одговори #34 на: 16 Мај 2015, 23:54:16 pm »
А и тогаш поверојатно дека ќе ја скинеш свеќицата, а не навојот....
на гусана глава се крши порцелан, но пак зависи од квалитетот на свеќицата а и методологија, т.е. не се монтира свеќичка на топла глава, кога ќе се олади стега и го напукнува порцеланот

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43551
  • Il Moderatore
Одг: ПРОБЛЕМ СО НАВОЈ НА СВЕКИЦА
« Одговори #35 на: 17 Мај 2015, 08:01:37 am »
Друго е тоа, мене ова ми се случи од престегање - навојот не мрдна на алуминиумска глава:




Затоа кажувам дека ќе го искинеш навојот од свеќицата, ама навојот на глава здрав ќе остане. Треба „лозата“ да не фати убаво, и ко` сивоња да продужиш да штрафиш, за да може навој да уништиш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: ПРОБЛЕМ СО НАВОЈ НА СВЕКИЦА
« Одговори #36 на: 17 Мај 2015, 11:13:11 am »
така е... за да поебеш навој на глава за свекица треба на риво да тргнеш и како магаре што тера инат да стегаш и вртиш.. тој навој не се провртува туку така...  прво и основно е со крупен чекор, второ, е со длабоки канали на лозите.

одттука и муабетот дека со момент клуч да стегаш свекица е релативно глупа идеја...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време