Автор Тема: чкрипење на нерамен пат  (Прочитано 4010 пати)

Отсутен dmarkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
чкрипење на нерамен пат
« на: 19 Април 2015, 18:31:27 pm »
Почна пред два три дена нешто да чкрипи, звукот иде од задниот дел на возилото при возење на нерамен пат, но се јавува и со притискање на багажникот надолу???

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #1 на: 19 Април 2015, 19:21:02 pm »
Што кола, годиште? Џиз'с

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #2 на: 19 Април 2015, 19:26:30 pm »
Почна пред два три дена нешто да чкрипи,
Изгледа нешто треба да се подмачка.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #3 на: 19 Април 2015, 19:28:44 pm »
Ако е Алфа 147 и јас го иам тој звук :) Кога некој седи одпозади и ја притиска петата врата нанадвор нема тропање(чкрипење), инаку главата тапан ја прави.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #4 на: 19 Април 2015, 19:31:17 pm »
Твоето лесно се решава, можеби мала релокација на бравата ќе ја реши работата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #5 на: 19 Април 2015, 19:43:44 pm »
Дај жити се ако има некое DIY решение по интернетов постирај го тука да пробам да средам. Денеска цел ден ја возев колава, спулавев мислам од звукот :)
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен dmarkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #6 на: 19 Април 2015, 20:08:40 pm »
Се работи за пасат караван 1.9 тди 66 kw

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #7 на: 20 Април 2015, 10:11:27 am »
Дај жити се ако има некое DIY решение по интернетов постирај го тука да пробам да средам. Денеска цел ден ја возев колава, спулавев мислам од звукот :)

Јас имам звук на тропкање од пластика на нерамнини кога возам, обично зимно време кога е поладно. Се си мислам дека е од моторот на задниот бришач бидејќи со спуштена задна клупа сум возел, без тоа „даската“ исто и пак сум го имал тоа тропкање. 3 стоп светло го проверував. Друго нема што.

Инаку како си задоволен? Знам дека е малку потврдо возењето ;D

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #8 на: 20 Април 2015, 12:19:14 pm »
Се работи за пасат караван 1.9 тди 66 kw

Пробај крени ја колата на дигалка и подмачкај ја осовината на амортизерот со масло, силиконски спреј или wd-40. Најверојатно гумичката на амортизерот е подзасушена и го создава чкрипењето. Поздрав

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #9 на: 20 Април 2015, 12:40:05 pm »
Се работи за пасат караван 1.9 тди 66 kw

Пробај крени ја колата на дигалка и подмачкај ја осовината на амортизерот со масло, силиконски спреј или wd-40. Најверојатно гумичката на амортизерот е подзасушена и го создава чкрипењето. Поздрав
Најверојатно тоа е. И кај мене крцкаше, шкрипеше десниот амортизер. Заради гумицата. Советов е сосема ок. Не е долгорочно решение, али има ефект.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #10 на: 20 Април 2015, 15:29:22 pm »
Дај жити се ако има некое DIY решение по интернетов постирај го тука да пробам да средам. Денеска цел ден ја возев колава, спулавев мислам од звукот :)

Јас имам звук на тропкање од пластика на нерамнини кога возам, обично зимно време кога е поладно. Се си мислам дека е од моторот на задниот бришач бидејќи со спуштена задна клупа сум возел, без тоа „даската“ исто и пак сум го имал тоа тропкање. 3 стоп светло го проверував. Друго нема што.

Инаку како си задоволен? Знам дека е малку потврдо возењето ;D

Арна си е колата, нешто ми се свиѓа, нешто не но сосема коректна си е за годиштето, километрите и намената. Што се однесува на крутоста навикнат сум и кај Аудито и Ибицата, па и ја сметам за позитивна и ми е сосема во ред. Веќе чудно ми стана кога возам некоја многу мека кола. Сега за сега најголем проблем ми е ова тропкање кое е најиритантното нешто на светов мислам :) Денеска еве ја возев до Штип и супер си е се со колата освен тропањето, премногу иритира. Ги извадив сите пластики на 5-тата врата и сите убаво лежат и ги имаат сите штрафови. Мислам дека моторчето за бришачот не е проблем. Пробував со брат ми он да седи одпозади и да го притиска багажникот  одвнатре од десна страна(гледано одпозади накај колата) и тогаш тропањето исчезнува скроз. Но незнам како да го решам тоа ни па што го предизвикува.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #11 на: 20 Април 2015, 15:37:26 pm »
Sam si go kaza resenieto pogore....da sedi brat ti od pozadi i da go drzi pritisnat bagaznikot ;D

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #12 на: 20 Април 2015, 18:43:33 pm »
.....

Ако е цвилење како гума на метал, или метал со метал, кај мене на старото мондео така цвилеше на нерамнини.
Лекот е беше без пари кај мене.

Значи ова се закачува долу на куката што е и квичи.
Земаш изолир и малце намотуваш на железото, малце грес маст одозгора, и нема да квичи. Барем кај мене така си го решив проблемот пред 8 години. 
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #13 на: 20 Април 2015, 20:13:42 pm »
Видете на багажникот има гумици некаде на вртење за подобро да потпира вратата од багажникот, може од тоа да тропа ако е лабаво.

нешто налик ова
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: чкрипење на нерамен пат
« Одговори #14 на: 22 Април 2015, 01:10:59 am »
Почна пред два три дена нешто да чкрипи, звукот иде од задниот дел на возилото при возење на нерамен пат, но се јавува и со притискање на багажникот надолу???
Најдов денеска шо е работата се кажа само се скина раменото долно десно амортизерот шо го држит :D

дупли јузер?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време