Автор Тема: Handsfre за во автомобил  (Прочитано 1572 пати)

Отсутен Dejan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 158
Handsfre за во автомобил
« на: 11 Април 2015, 11:24:15 am »
Поздрав до сите,
Сакам да купам handsfree за во автомобил.
Дали некој може да сподели искуство со овие уреди и да даде препорака за купување.
Во врска со цената навистина незнам колку вредат и што е скапо или евтино, битно ми е да е функционално.

Поздрав.

п.с. се извинувам доколку прашањето не е соодветно за темата, слободно преместете го.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Handsfre за во автомобил
« Одговори #1 на: 11 Април 2015, 12:05:13 pm »
хендс фри е малку незгодна работа за во кола... ок е да се употребува кога си сам, ама кога имаш и други во кола, тогаш е непријатно, башка може да се чуе нешто што нетреба да го чујат другите...

побраја си блутут слушалица... по мобилариве имаат сега универзални.. јас веке 10-тина години користам... попрактично амин. чим ти зазвони телефонот, на самата слушалица кликаш и се воспоставува повикот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Handsfre за во автомобил
« Одговори #2 на: 11 Април 2015, 13:33:27 pm »
Побарај Parrot уреди, има на неколку места низ Скопје. Одлични се, се интегрираат во самото радио на колата и си бркаат работа.

http://www.parrot.com/uk/products/hands-free-car-kits/

Јас имав еден постар Parrot во Леонот и ептен си бркаше работа. Сега имам уред од Kufatec (http://www.kufatec.de/shop/) што не е наменет баш за мојот модел на Голф, па контролите на воланот не ми работат и не прикажува информации за повик на борд компјутерот и на радиото. Иначе Kufatec уредите се одлични и се прават за секој модел на возило (и радио) посебно, па можеш да си најдеш ептен одговарачки уред.

Опцијата што ја спомнува Онак е океј, али за мене не тоа тоа. Плус треба да се ебаваш со полнење, па се испразнило, па каде е хендсфрито, па ово-оно.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Handsfre за во автомобил
« Одговори #3 на: 11 Април 2015, 14:07:13 pm »
Ја имам фабрички вграден хендс фри, ама да бидам искрен, речиси воопшто да не го користам. Прерачунај се дали навистина ти треба, особено ако е некој поскап уред.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен lans

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
Одг: Handsfre за во автомобил
« Одговори #4 на: 11 Април 2015, 17:00:05 pm »
ja si kupiv radio samo za hands free opcijata
pioneer DEH-5500BT
http://www.pioneer.eu/eur/products/archive/DEH-X5600BT/page.html
stom jas sam go smeniv,znaci sekoj moze da go smeni.
mislam deka onie sto zborat na telefon vo ednata raka,ili pa uste poloso so ramoto go drzat telfonot zalepen za uvoto,treba da im se odzeme vozacka na lice mesto.
VW Passat 2.0TDI 2015
Skoda Fabia 1.2TSI 110PS DSG7 2016
Honda SH150i  2020

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Handsfre за во автомобил
« Одговори #5 на: 11 Април 2015, 22:02:04 pm »
Јас користам вакво . Го полнам еднаш неделно во кола. Ми брка работа, башка им го давам на децата кога зборат со баба и дедо во кола додека седат позади.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Handsfre за во автомобил
« Одговори #6 на: 11 Април 2015, 22:04:57 pm »
И јас сум прилично задоволен од истото. Бркет работа.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Dejan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 158
Одг: Handsfre за во автомобил
« Одговори #7 на: 13 Април 2015, 12:33:35 pm »
Јас користам вакво . Го полнам еднаш неделно во кола. Ми брка работа, башка им го давам на децата кога зборат со баба и дедо во кола додека седат позади.
Одлично, ти благодарам за советот. Кај го купи?
Поздрав

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Handsfre за во автомобил
« Одговори #8 на: 13 Април 2015, 15:01:52 pm »
Јас го земав од Техномаркет, а мислам дека и bramovsk од истиот ланец продавници го имаше купено.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845