Автор Тема: Ми треба помош-даихацу сирион  (Прочитано 3249 пати)

Отсутен Sans

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #15 на: 24 Март 2015, 23:32:16 pm »
Мене на рено 18 ми се деси тоа, еднаш истрошени четкици, втор пат одлемена четкица на алансер.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #16 на: 24 Март 2015, 23:42:39 pm »
Убаво ти вика фило..... али ако не бива со чукање ако знаеш дирекно да донесеш струја до него.

Отсутен Sans

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #17 на: 25 Март 2015, 00:04:48 am »
Убаво ти вика фило..... али ако не бива со чукање ако знаеш дирекно да донесеш струја до него.
Тоа е уште подобро решение, само стави во лер да не се самопрегазиш. Инаку според мене е полесно цел алансер да го извадиш, а пред тоа провери ја бравата на овој начин:
На аленсерот кај што одат + и - (маса) поврзи унимер и седни некого во кола да го сврти клучот, да завергла, ако ти покаже напон од околу 12-13V на унимер значи дека бравата е во ред , вади алансер.  ;)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #18 на: 25 Март 2015, 02:24:47 am »
Aj ke legna utre pod kola ke vidam.
So da me pregazi 300 kg ne e.. korejska rabota... 102ks klale na 300 kg.. 1.3l...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #19 на: 25 Март 2015, 09:41:54 am »
Daihatsu се јапонски.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #20 на: 25 Март 2015, 10:16:41 am »
или брава или четкици на алансер. и мнооогу мала веројатност има самото кабелче шт го активира бендексто или да се откачило или корозија да фатило и бидеји е јапонско возило, постои можност да има и реле, кое служи да ја заштити бравата, а кое прима струја од нејзе и дава струја на бендексот.

пробај го следново:

на самиот алансер, кај што доаѓа кабелчето во бендексот. на тоа направи краток спој со дебелата жица што иде до алансерот, таа што е + директен. ако почне да вергла, значи проблемот со четкици и бендекс не постои. имај до тебе испитна лампица, и провери ја жицата што доаѓа до бендекс дали добива струја кога некој ке го сврти клучот. од старт кога си веќе тука, ослободи ја таа жица, исчисти ја убаво од корозија евенутална или наслаги па врати ја назад и пробај пак на клуч. ако не вергла (и не доаѓа струја до жицата), тогаш идеш со директно спојување на жиците од бравата. ако и тогаш не вергла, побарај електрична жема од возилото и смени го релето.

мерки на опрез и заштита:

кога ке го правиш ова тестирање, поготово ако си сам, ОБАВЕЗНО менувачот во лер да ти биде, и рачната крената. да не се деси да завергла малку па да те испрегази колата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #21 на: 25 Март 2015, 16:23:45 pm »
Сабајлево си запали туку-така... како ништо да не било. Ја свртев на удолница, пробав пак, пак не верглаше. Правец ан мајстор, па чекам да каже што било...
Онак, каблите во бравата се 10-15мм2 така да не би требало да има реле, мада и јас се сомневавм,..
Јаконци-кинези-корејци=јапонци :) Исти ѓаол...

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #22 на: 25 Март 2015, 17:00:17 pm »
Анласерот е,поточно четкици,автомат,котва и сл...Нешто од тоа.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Sans

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #23 на: 25 Март 2015, 18:04:51 pm »
Четкици мој конечен одговор

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #24 на: 25 Март 2015, 19:57:19 pm »
Сам си се опрај ... го глеал и мајсторов,  вели не нзам што да гледам 10 пати пробав, 10 пати запали... баму јапонското... ако зеза пак ќе го отвора алнасерот да го исчиста и да му мена четкици

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #25 на: 25 Март 2015, 20:18:50 pm »
Сабајлево си запали туку-така... како ништо да не било. Ја свртев на удолница, пробав пак, пак не верглаше. Правец ан мајстор, па чекам да каже што било...
Онак, каблите во бравата се 10-15мм2 така да не би требало да има реле, мада и јас се сомневавм,..
Јаконци-кинези-корејци=јапонци :) Исти ѓаол...
druze... zickata za verglanje e mala, tenka i vo princip e crvena. tie debelite zici se za cela struja. ovaa za verglanje e za pobuda na bendeksot ili rele za bendeksot. alanserot si zima preku drugi zici t.e. od akumulator ide debel kabel direktno do nego... jas pak ke kazam deka cim ne se cetkici so strujata e. ili slab kontakt na okceto vo bendeksot sto vleguva (i posle izvadi stavi se iscistilo)... ako e toa resen ti e  problemot.. ako se povtori ili e brava ili rele. zapazi ja procedurata sto ti ja pisav pogore i ke doznaes sto e
..
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #26 на: 26 Март 2015, 14:46:55 pm »
terat za sega maka nemat, kako i da e ako zeza pak taka ke pravam. Da bea cetkicite mislam ke vergla poslabo.
SEpak fala na site za sovetite, ke gi ima predvid.

Отсутен Sans

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 142
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #27 на: 26 Март 2015, 18:42:30 pm »
Грешка си, послабо ќе вергла само ако е акумулаторот слаб или во ректи случаеви ако има лош контакт (кородиран), поради големиот орпот. Кај четкици или вергла или не вергла.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Ми треба помош-даихацу сирион
« Одговори #28 на: 26 Март 2015, 20:28:25 pm »
dur tera ne go cepka. koj znae kaj e alnaserot .. ne e na vidno mesto kako sekoe exx yu ili germansko vozilo na vidno msto.. Kako shto treba da e...