Автор Тема: Dodavanje RAM-memorija na latop  (Прочитано 13920 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #30 на: 28 Септември 2011, 21:05:56 pm »
Stavaj Ram i ne mu ja misli. Posle stavanje na 8GB kaj mene leta...
А што работиш на компјутерот ако не е тајна? Причината за ставање на 8 гб која ти беше?

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #31 на: 28 Септември 2011, 21:08:30 pm »
Stavaj Ram i ne mu ja misli. Posle stavanje na 8GB kaj mene leta...
Daj pojasni mi malce pokonkretno sto primeti......oti kako so gledas tuka site se slozni deka ne bi dobil nisto..... :D :D :D
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #32 на: 28 Септември 2011, 21:51:27 pm »
Na MAC OS X rabotam Video, ArchiCad i uste nekoi programi (AutoCAD, OmniGraffle itn) Pretezno MAC OS X i sekako Lotus Notes e-mail klient (takov mi e na rabota). Razlika ima so 8GB si vozam WIN 7 i MAC OS X paralelno (Paralel desktop) i nemam maka (na Win 7, VIsual Studio 2011 cepam)..
Baska muzice celo vreme sviri vo Itunes i sistemot nikad ne lupnal. Kompjuterot vise 6 meseci ne bil off, samo go stavam vo sleep. E sega baterijata od 7 saata padna na 5.5 so 8GB ram samo toa e problem.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #33 на: 28 Септември 2011, 22:38:58 pm »
Na MAC OS X rabotam Video, ArchiCad i uste nekoi programi (AutoCAD, OmniGraffle itn) Pretezno MAC OS X i sekako Lotus Notes e-mail klient (takov mi e na rabota). Razlika ima so 8GB si vozam WIN 7 i MAC OS X paralelno (Paralel desktop) i nemam maka (na Win 7, VIsual Studio 2011 cepam)..
Baska muzice celo vreme sviri vo Itunes i sistemot nikad ne lupnal. Kompjuterot vise 6 meseci ne bil off, samo go stavam vo sleep. E sega baterijata od 7 saata padna na 5.5 so 8GB ram samo toa e problem.
... според тоа, нети треба Куоре2 8 гб рам. Ти никогаш  нема да имаш такво сценарио. Во принцип рамот е евтин, можеш да пробаш ама 100% нема да имаш подобрувања. Јас гарантирам :)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #34 на: 28 Септември 2011, 22:52:11 pm »
Tuka mozda si vo pravo. Na boot nema razlika bas ama koga ke otvoram baja programi vo pozadina plus Time Machine si cepa stalno e si saka. Najmnogu srka CS5 i sekako Final Cut...Ponekogas.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11717
  • Архитект
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #35 на: 29 Септември 2011, 00:26:36 am »
Na MAC OS X rabotam Video, ArchiCad i uste nekoi programi (AutoCAD, OmniGraffle itn) Pretezno MAC OS X i sekako Lotus Notes e-mail klient (takov mi e na rabota). Razlika ima so 8GB si vozam WIN 7 i MAC OS X paralelno (Paralel desktop) i nemam maka (na Win 7, VIsual Studio 2011 cepam)..
Baska muzice celo vreme sviri vo Itunes i sistemot nikad ne lupnal. Kompjuterot vise 6 meseci ne bil off, samo go stavam vo sleep. E sega baterijata od 7 saata padna na 5.5 so 8GB ram samo toa e problem.

Бугар на што го работиш AutoCAD? Мек или Вин?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #36 на: 03 Октомври 2011, 09:49:43 am »
Autocad na MAC OS X isklucivo samo. Win samo za Visual Studio.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11717
  • Архитект
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #37 на: 03 Октомври 2011, 10:03:23 am »
Што верзија на Ауто кад користиш на мек? И како оди целата процедура.
Оти единствена пречка заради користење на Мек ми се ауто кад и MAX.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #38 на: 03 Октомври 2011, 18:19:40 pm »
Druze koristam Autocad 2010 i sum prezadovolen. Krakirana verzija e. Inace e top masinata. Imam i time machine backup na Airport Extreme taka da e top. Raboti bez nikakvi problemi. A max ne sum koristel...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #39 на: 20 Септември 2012, 10:06:35 am »
Досега не сум пазел што мемории додавам во компјутер, ниту ми било гајле дали се исти или различни. Ама баш се заинтересирав дали треба мемориите да се исти, или не мора. Перформанси?

Еве конкретен пример, случајно приметив дека паднала ценава на РАМов па зашто да не се стави.


Имам 2х2гб во лаптопов. ХП павилион. Го отворив ама не гледам што марка е.

Прашањето ми е, дали би изгубил на перформанси ако ставам 1 плочка ДДР 3 1333Мхз со 4гб. Со тоа би имал 6ГБ рам, ама со различни плочки. Забележал некој нешто разлика во перформанси кога се различни плочките во однос на исти?

Логично би било и два по 4гб, ама доста ми се 6гб во моментов затоа прашувам.

-Која е најбрза меморија за лаптоп ДДР3 што се наоѓа кај нас?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #40 на: 20 Септември 2012, 10:23:52 am »
Дени сите модули кои се етикетирани со брзина и тајминзи имаат слични перформанси. Повеќето користат исти мемориски чипови така да исто ти е што ќе ставиш. Кај тебе ако имаш 2 х 2Гб смени ги со 2 х 4Гб за да ти работи во dual channel. Ако ставиш 1 х 2Гб и 1 х 4Гб ќе го изгубиш dual channel (тоест нема да го изгубиш цкроз ама не е тоа-тоа).
Лаптопите од актуелните генерации подржуваат мемориски фрекфенции колку што им поддржуваат процесорите (800/1066/1333). Така да побрзи од 1333 не сум видел да се продаваат.
Што се однесува до тајминзите, би рекол дека лаптопите се вбројуваат во класа на машини со слаби до средни перформанси, така да нема некоја смисла да ставаш скапи мемориски модули во лаптоп со ниски или средни перформанси.

Стај си таму 2 х 4Gb какви ќенајдеш и не се замарај премногу.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #41 на: 20 Септември 2012, 10:26:31 am »
Обично, ако чипсетот поддржува (а денешните сите) dual-channel меморија, за оваа да функционира, треба да има 2 парчиња исти рам меморија, значи марка, MHz, GB.

По мене 4 ГБ рам се сосема доволни за денешен лап топ.

За најбрза меморија мислам дека Фаланга и Куоре најпрецизно ќе ти одговорат.

п.с. Овој Фаланга спие на форумов, ме претекна ;D ;D ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #42 на: 20 Септември 2012, 10:31:59 am »
Не бе само што стигнав на работа.... еве кафе пијам.

Со една исправка до тебе: за да функционира во дуал ченел не мора да биде меморијата иста марка и иста брзина. Доволно е да биде само иста големина. (може и со различна големина ама во несинхрон дуал ченел речиси повеќе се губи перформанси во корекции него што се добива).

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #43 на: 20 Септември 2012, 10:33:28 am »
Кингстон, Патриот...? Корсер има некаде?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Dodavanje RAM-memorija na latop
« Одговори #44 на: 20 Септември 2012, 10:35:05 am »
Кинстоп и патриот има речиси секаде, исто како и Елпида, АДАТА, В-Дата а Корсер не сум забележал никаде.