Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 700032 пати)

Отсутен wiksa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4515 на: 11 Март 2017, 21:01:55 pm »
Ајде некој збор два за ампулите, немам големи познавања за возила и ќе учам од вас ама на оваа тема може мн да дебатираме :)
Ампулите имаат кратко трајно дејство (барем во земјите во кои сум бил и сум истражувал) нема ампула која трае повеќе од 2 месеци (дури и мислам дека онаа со најдолго дејство е 45 дена) така што една ампула за цела година тешко.
Кога веќе земате ампули имајте во предвид дека и ампулата што одговара на еден миленик не значи дека ќе се покаже исто и на друг, различни типови на крзно, различна кожа и слично се тоа влијае.
Од друга страна ако сакате нешто што ќе ви трае повеќе месеци треба да ја разгледате можноста да ставите огрлица на миленикот.
Е кај огрлиците немаш изговори како кожа, крзно и слично. И траат 6-8 месеци (најчесто е 6 месеци против крлежи, 8 месеци против болви) но тоа е и повеќе од доволно за една сезона да си бидете безгрижни. Од огрлици како најдобри може да ги издвоиме Скалибур и Килтих (на баерн). Скалибур се за нијанса поскапи, а не сум видел голема разлика во квалитетот. Двете ми се имаат одлично покажано.
Јас ампула користам само во зимските месеци кога дејството на огрлициве е поминато, пак за секој сличај да имаат некаква превенција иако тогаш и не би требало да има болви и крлежи.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4516 на: 11 Март 2017, 23:17:01 pm »
А што е проблемот во тоа на мачката или кучето да и ставаш по една ампула на 45 дена? Една минута работа е.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8067
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4517 на: 12 Март 2017, 00:00:36 am »
Како уствари изгледа и се става таа ампула?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4518 на: 12 Март 2017, 00:38:54 am »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1759
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4519 на: 12 Март 2017, 02:25:01 am »
Како уствари изгледа и се става таа ампула?

Како изгледа ти покажа Велештрумф а како се става ќе мора Миле да демонстрира (+18)  :)
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8067
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4520 на: 12 Март 2017, 14:41:18 pm »
Зар под опаш се става?

Миле?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4521 на: 12 Март 2017, 14:46:02 pm »
Се става на неколку точки на грбот. Обележано е на самото пакување.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33921
  • Таков е животот... јебига
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4522 на: 12 Март 2017, 14:51:42 pm »
Зар под опаш се става?

Миле?
Zavisi za koja ampula zboruvas.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4523 на: 12 Март 2017, 19:43:30 pm »
shit nie od mart do oktomvri stavame od moemvri veke nema krlezi, sega za sega nemalo buvi, mi preporacaa

effiprospot on

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4524 на: 12 Март 2017, 19:48:44 pm »
За мачки не знам, за кучиња Frontline и Advantix се добри.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Martin_GSM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 890
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4525 на: 17 Март 2017, 00:50:47 am »


ова е најдобро ако гледаме според цената, после него frontline, али се скапи а и со поевтините ке завршите иста работа, fiprex, fiprospot... истата супстанца ја носат т.е Fipronil

фипроспот знам сигурно дека го има и за мачки.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4526 на: 17 Март 2017, 11:38:08 am »
Ајде некој збор два за ампулите, немам големи познавања за возила и ќе учам од вас ама на оваа тема може мн да дебатираме :)
Ампулите имаат кратко трајно дејство (барем во земјите во кои сум бил и сум истражувал) нема ампула која трае повеќе од 2 месеци (дури и мислам дека онаа со најдолго дејство е 45 дена) така што една ампула за цела година тешко.
Кога веќе земате ампули имајте во предвид дека и ампулата што одговара на еден миленик не значи дека ќе се покаже исто и на друг, различни типови на крзно, различна кожа и слично се тоа влијае.
Од друга страна ако сакате нешто што ќе ви трае повеќе месеци треба да ја разгледате можноста да ставите огрлица на миленикот.
Е кај огрлиците немаш изговори како кожа, крзно и слично. И траат 6-8 месеци (најчесто е 6 месеци против крлежи, 8 месеци против болви) но тоа е и повеќе од доволно за една сезона да си бидете безгрижни. Од огрлици како најдобри може да ги издвоиме Скалибур и Килтих (на баерн). Скалибур се за нијанса поскапи, а не сум видел голема разлика во квалитетот. Двете ми се имаат одлично покажано.
Јас ампула користам само во зимските месеци кога дејството на огрлициве е поминато, пак за секој сличај да имаат некаква превенција иако тогаш и не би требало да има болви и крлежи.

Колку пари се огрлиците одприлика ? и посочи некое продажно место во ск.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4527 на: 17 Март 2017, 11:43:56 am »
Пред некоја година околу 800 денара беа Килтикс кај Диме во Капиштец. Кај нашиов пес се појави алергиска реакција од Скалибур огрлицата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен wiksa

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 14
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4528 на: 17 Март 2017, 13:24:31 pm »
Колку пари се огрлиците одприлика ? и посочи некое продажно место во ск.
Скалибур ти се помеѓу 1200 (кај Диме во капиштец) до 1400 (на скоро сите други места).
Килтикс ти се 1000 денари кај Пепи во Фауна, на другите места незнам, кај диме кога прашав немаа.

ПС. мн надвор од темава ама некој да ми каже дали има опција форумов да ме носи до првото непрочитано мислење во темата. Најдов како да ми ги дава посебно темите кои ги набљудувам ама ова уште не сум го открил, а страшно ме нервира да бркам по мислењата до кое сум прочитал минатиот пат кога сум ја посетил темата @velestrumf @Tischläufer или бил кој друг :)

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4529 на: 17 Март 2017, 13:38:12 pm »