Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 703298 пати)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1785 на: 23 Декември 2013, 15:14:00 pm »
Куче повеќе сака во друштво во 15 квадрати, од колку само надвор

Точно. Иако некои луѓе не го перцепираат тој момент, без разлика што се животни и тие имаат потреба од друштво, љубов и сл.
А не да го врзам за дрво и да му давам помија и по некој леб. Ако сум се решил да го чувам ќе го чувам како што треба.

Годинава кога имав легло ми се јавија еден куп луѓе кои по некој ред муабет сфатив дека планираат да го врзат кучето на 2 метра ланец за да чува. Инстатно беа одбиени иако имав потешкотии со продавање заради неиформираноста на нашиов народ со оваа раса. 

Али тоа, кај нас уште менталитетот е таков и тоа највеќе заради економската ситуација. Луѓето не можат да се издржуваат самите себе а не пак миленик. Па коа ќе спомнам дека имам три булмастива и дека им готвам специјално за нив мислат дека сум луд.
Но не ми е јасно зошто се упорни во „чувањето“ миленици кога знаат дека не се спремни финансиски, барем денес на интернет можеш да провериш колку е „одржавањето“ за одредена раса.


Ние кога ја спаривме далматинката, малите решивме да не ги продаваме туку да ги подариме.

Исклучиво ги подарувавме на луѓе што би ги чувале како треба (неколку на пример одбивме, поготово што кажаа дека ќе ги врзат и слично).

на тие што одлучивме да им ги подариме, им подаривме и по вреќа Еукануба храна, и вакцинација.

Нас стварно ни беше битно да завршат кај прави луѓе



Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3036
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1786 на: 23 Декември 2013, 16:03:02 pm »
^Поштовање. Камо да се повеќе луѓе такви...

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1787 на: 23 Декември 2013, 20:42:27 pm »
Епа вакво чување на куче треба, секоја чест.

Комшијава мој, го врзал тоа птичарот што му е за по лов (а никад не отишол со него на лов, или можда еднаш годишно), па такво лаење вие немате слушнато. Околу мене сите имаат кучиња и сите ќутеа, ова ќе се разлае по 2-3 саати без престан.

Па да му ебам матер, така ли се чува животно. Се испокаравме со човекот после неколку обиди да го премести каде што беше претходно и помалку ни сметаше. После се молев да умре газдава или нешто да му се деси, ама умре кучево па еве немам слушнато лаење и си спијам убаво веќе пола година можда. Сега има исто такво земено ама ова не лае, многу ретко (т.е колку што е нормално да лае куче). Инаку кучето претходно (а мислам и ова), НИКОГАШ не беше одврзано од ланец. Претходното беше тотално полудено, од мука едно дрвце имаше до него и го имаше изгризано цело.

Јас би ги убил тие што ги чуваат кучињата на тој начин. Ако стварно го сакаш кучето и сакаш да го чуваш, чувај го како што треба.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1788 на: 23 Декември 2013, 20:49:13 pm »
Епа вакво чување на куче треба, секоја чест.

Комшијава мој, го врзал тоа птичарот што му е за по лов (а никад не отишол со него на лов, или можда еднаш годишно), па такво лаење вие немате слушнато. Околу мене сите имаат кучиња и сите ќутеа, ова ќе се разлае по 2-3 саати без престан.

Па да му ебам матер, така ли се чува животно. Се испокаравме со човекот после неколку обиди да го премести каде што беше претходно и помалку ни сметаше. После се молев да умре газдава или нешто да му се деси, ама умре кучево па еве немам слушнато лаење и си спијам убаво веќе пола година можда. Сега има исто такво земено ама ова не лае, многу ретко (т.е колку што е нормално да лае куче). Инаку кучето претходно (а мислам и ова), НИКОГАШ не беше одврзано од ланец. Претходното беше тотално полудено, од мука едно дрвце имаше до него и го имаше изгризано цело.

Јас би ги убил тие што ги чуваат кучињата на тој начин. Ако стварно го сакаш кучето и сакаш да го чуваш, чувај го како што треба.



И мене некој да ме врзе така и јас ќе почнам да лаам и ќе станам агресивен.. Пак е значи до човечкиот фактор а не до кучето


Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1526
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1789 на: 24 Декември 2013, 04:49:43 am »
Baram poklon Rasno kucence, novorodence, mesec/ili dva staro.Psete! bi mi ispolnile golema zelba. KE BIDE BESPREKORNO CUVANO !

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1790 на: 24 Декември 2013, 07:40:02 am »
Куче првенствено се врзува од безбедносни причини. Сигурно кога ги шетате низ град не го правите тоа преку bluetooth.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20603
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1791 на: 24 Декември 2013, 11:27:28 am »
Епа вакво чување на куче треба, секоја чест.

Комшијава мој, го врзал тоа птичарот што му е за по лов (а никад не отишол со него на лов, или можда еднаш годишно), па такво лаење вие немате слушнато. Околу мене сите имаат кучиња и сите ќутеа, ова ќе се разлае по 2-3 саати без престан.

Па да му ебам матер, така ли се чува животно. Се испокаравме со човекот после неколку обиди да го премести каде што беше претходно и помалку ни сметаше. После се молев да умре газдава или нешто да му се деси, ама умре кучево па еве немам слушнато лаење и си спијам убаво веќе пола година можда. Сега има исто такво земено ама ова не лае, многу ретко (т.е колку што е нормално да лае куче). Инаку кучето претходно (а мислам и ова), НИКОГАШ не беше одврзано од ланец. Претходното беше тотално полудено, од мука едно дрвце имаше до него и го имаше изгризано цело.

Јас би ги убил тие што ги чуваат кучињата на тој начин. Ако стварно го сакаш кучето и сакаш да го чуваш, чувај го како што треба.


Многу јасно... Појасно немојт да биди :)

Куче првенствено се врзува од безбедносни причини. Сигурно кога ги шетате низ град не го правите тоа преку bluetooth.

Кога го шеташ низ град, не го шеташ со дворот.

Да имам куќа со двор, не би врзувал куче. Не е хумано.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1792 на: 24 Декември 2013, 13:09:19 pm »
Врзано куче мирна глава, како за него така и за општа безбедност..

Жучко ако го пуштам пола село без кокошки ќе остане  :D

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1793 на: 24 Декември 2013, 13:18:12 pm »
Врзано куче мирна глава, како за него така и за општа безбедност..

Жучко ако го пуштам пола село без кокошки ќе остане  :D

Претстави го твоето милениче тука :D ....стави некоја слика од него
потрошња ова она  :D...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20603
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1794 на: 24 Декември 2013, 13:18:34 pm »
Жучко ако го пуштам пола село без кокошки ќе остане  :D



;D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1796 на: 24 Декември 2013, 13:23:20 pm »
Ај да го видам на петел вака да се качи ;D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20069
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1797 на: 24 Декември 2013, 18:30:52 pm »

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17676
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1798 на: 24 Декември 2013, 20:30:31 pm »
^

GMO .

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20069
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1799 на: 25 Декември 2013, 02:57:05 am »