Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 700071 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1770 на: 23 Декември 2013, 01:02:43 am »
Не би знаел.

Не знам ни како е поврзано со темата на муабет.

Ениху, можда треба да го однесат на ветеринар, да видат да не си има некаков проблем. Можда има нешто дома што го иритира, или евентуално некоја кучка у близина (доколку е машко). Тоа дома се решава по пат на елиминација, а тоа другото, истоимено, ама поинаква елиминација :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1771 на: 23 Декември 2013, 01:05:36 am »
Kuce sto ne se vospituva e retkost, ama vo takov slucaj ne treba da se cuva voopsto neli?!

I jas imam komsija sto cuva Skotski Ovcar koj po cela nok lae kako skinat i mi gi budi decata i nikogas nisto ne sum mu rekol, zato sto kako sto rece Cuore, 100% pogresno ke me svati.

A i ne sakam da mu recam oti ako posle nekoj mu go otrue kuceto oti mu smeta, po mene ke vika, iako jas toa nikogas vo zivot ne bi go napravil pa ne znam kolku da mi smeta!?


Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1772 на: 23 Декември 2013, 01:10:06 am »
@Vele Како не е поврзано со темата нели за хотели зборевте, и моментот со елиминација, дали мислиш на кастрација, кој ви го дозволува правото да менувате нешто кај животното само за да го прилагодите на сопствениот лајфстајл.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1773 на: 23 Декември 2013, 01:16:40 am »
Да за хотели и ресторани и слично, и дали и колку е „непоимливо“ да те примат со куче во истите. Ако имаат правилник за примање на гости со миленици, верувам дека дел во правилникот има начела и како да се справат со гости чии миленици се проблематични. Хотели и ресторани, не приватни куќи.

Правото на сопственост врз миленикот, и одговорноста за неговото добро и благосостојба.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1774 на: 23 Декември 2013, 01:20:15 am »
Чичко ми има комшија со Шкотски овчар, хаос, дење ноќе лае. Замерката лично ја сваќа и те дефинира како човек кој не сака животни. Како ќе се реши проблемот ?

Кучето е социјално животно. Ако за промена го одврзе и почне да го третира на друг начин, кучето нема веќе исфустрирано да лае.Најверојатно ова куче е постојано врзано и баталено у двор.

Како што веќе кажавме.. Не е за секого куче

Дарко

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1775 на: 23 Декември 2013, 08:35:26 am »
Не е забаталено во двор, во стан у сред Дебар маало..

Правото на сопственост врз миленикот, и одговорноста за неговото добро и благосостојба.

Неговото добро само кучето си го знае, сигурно тука ни под разно не влегува кастрација, а воедно и живеење во затворен простор, носење во ресторани и кафичи.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1776 на: 23 Декември 2013, 08:43:37 am »
Тогаш ќе беше рандом животиња, не домашен миленик.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1777 на: 23 Декември 2013, 08:46:41 am »
Абе и ја ко дете чував папагал затворен во кафез, мислев дека му е супер.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1778 на: 23 Декември 2013, 09:00:31 am »
Ако си го чувал ко што треба, веројатно му било супер.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1779 на: 23 Декември 2013, 10:51:28 am »
@Vele Сори за нервози. :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1780 на: 23 Декември 2013, 12:07:37 pm »
Иц кул мај френд :)

Сори за недоразбирање :)

Hugzees? :D



The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1781 на: 23 Декември 2013, 13:05:38 pm »
Неговото добро само кучето си го знае, сигурно тука ни под разно не влегува кастрација, а воедно и живеење во затворен простор, носење во ресторани и кафичи.
Кастрација е едно од најдобрите работи што можеш да ги направиш на куче доколку не планираш да го париш. Ем не постои опасност од случајна бременост, ем кај мажјаците агресијата се намалува, ем го елиминираш ризикот од рак на матка ја женките(поготово кај поголемите раси).
Значи со кастрацијата придобивки има и општеството и ти како газда, но најголеми придобивки има самото куче.

За вториот болд. Не секое куче сака надвор да биде, без разлика на големината.
На пример мојата кучка (голема раса т.е. булмастиф) пробав да ја чувам надвор еден период. Имам солидно дворче од околу 350 м2, и направив и огромна куќичка со изолации, подно греење и сл. Иако беше надвор „слободна“ и иако пак и посветував по неколку саати во денот кучката падна во депресија. Тотално се смени и после месец дена пак си ја прибрав дома. Така да и овој муабет ти паѓа во вода.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1782 на: 23 Декември 2013, 13:08:53 pm »

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1783 на: 23 Декември 2013, 13:16:10 pm »
Неговото добро само кучето си го знае, сигурно тука ни под разно не влегува кастрација, а воедно и живеење во затворен простор, носење во ресторани и кафичи.
Кастрација е едно од најдобрите работи што можеш да ги направиш на куче доколку не планираш да го париш. Ем не постои опасност од случајна бременост, ем кај мажјаците агресијата се намалува, ем го елиминираш ризикот од рак на матка ја женките(поготово кај поголемите раси).
Значи со кастрацијата придобивки има и општеството и ти како газда, но најголеми придобивки има самото куче.

За вториот болд. Не секое куче сака надвор да биде, без разлика на големината.
На пример мојата кучка (голема раса т.е. булмастиф) пробав да ја чувам надвор еден период. Имам солидно дворче од околу 350 м2, и направив и огромна куќичка со изолации, подно греење и сл. Иако беше надвор „слободна“ и иако пак и посветував по неколку саати во денот кучката падна во депресија. Тотално се смени и после месец дена пак си ја прибрав дома. Така да и овој муабет ти паѓа во вода.



Мојата далматинка не ја кастрирав (ми беше жал), на крај ја спаривме еднаш (ги подаривме малечките).

Што се однесува до внатре и надвор, не секое куче сака надвор.

Одиме во Маврово, двор огромен, трева. Кучево излегува од кола го гледа дворот и со трчање назад во кола.

Наредните 15 дена и покрај што сконта дека дворот и куќата е место каде што ќе бидеме, не сакаше да излегува во двор без нас, и секој момент гледаше да влезе внатре.

Кога ја викавме да се шетаме, тогаш да.. Сакаше надвор (2 -3 пати неделни ја носев пешки до врв на водно)

Куче повеќе сака во друштво во 15 квадрати, од колку само надвор



Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1784 на: 23 Декември 2013, 14:26:58 pm »
Куче повеќе сака во друштво во 15 квадрати, од колку само надвор

Точно. Иако некои луѓе не го перцепираат тој момент, без разлика што се животни и тие имаат потреба од друштво, љубов и сл.
А не да го врзам за дрво и да му давам помија и по некој леб. Ако сум се решил да го чувам ќе го чувам како што треба.

Годинава кога имав легло ми се јавија еден куп луѓе кои по некој ред муабет сфатив дека планираат да го врзат кучето на 2 метра ланец за да чува. Инстатно беа одбиени иако имав потешкотии со продавање заради неиформираноста на нашиов народ со оваа раса. 

Али тоа, кај нас уште менталитетот е таков и тоа највеќе заради економската ситуација. Луѓето не можат да се издржуваат самите себе а не пак миленик. Па коа ќе спомнам дека имам три булмастива и дека им готвам специјално за нив мислат дека сум луд.
Но не ми е јасно зошто се упорни во „чувањето“ миленици кога знаат дека не се спремни финансиски, барем денес на интернет можеш да провериш колку е „одржавањето“ за одредена раса.