Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 700033 пати)

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2552
  • Слобода или смрт
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1515 на: 19 Декември 2013, 13:57:06 pm »
И не само сељаците како тој на томе туку и градските фуфи со нивните пудлици.. Не само што можат да бидат агресивни туку кучињата се и гадни и нема куче кое не мириса лошо. А никој не е должен да му смрди твоето куче. На тебе дома колку сака нека ти смрди ама не е за јавно место.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1516 на: 19 Декември 2013, 14:09:39 pm »
Ќе ве молам да ја поштедите темава од неандерталски испади.

Колку за инфо, низ пола Европа, во ниеден момент немавме препрека за слободно движење со кучето. Ниту во ресторани, ниту во трговски центри, ни бутур. Во неколку наврати беа прекршени забраните за кучиња, поради расата на моето куче и повторно ни беше слободно движењето. Единствено секаде е забрането внесување на куче во супермаркет и тоа сосема го разбирам. И не е дозволено да се внесува куче во места од историско значење (палати, замоци и слично).

Али да, што знаат они, идиоти европски, ние сме драстично попаметни од нив.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1517 на: 19 Декември 2013, 14:11:30 pm »
Па ако зарачунаш дека таму повеќе внимание и значење им даваат на кучињата/мачињата одколку на луѓето,последната реченица добива смисла. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1518 на: 19 Декември 2013, 14:11:44 pm »
Веле, знаев дека нема да ме сфатиш. Тоа е супер и немам ништо против кучињата и сам знаеш меѓутоа поради простиов народ мислам дека целиот концепт ќе отиде јабана.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1519 на: 19 Декември 2013, 14:17:32 pm »
Тебе те сфаќам и на место ти е муабетот.

Концептот си е одличен. Секако дека сопственикот/менаџерот на локалот има право да не ти дозволи влез со миленикот, ако е некоја агресивна животиња. Како што на нас ни дозволија влез во „забранети зони“, поради тоа што кучето е ретривер. Во нормалниот свет, сопственикот одговара за постапките на својот миленик, така да, што и да направи миленикот, одговорноста ја сноси сопственикот. Просто ко пасуљ.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1520 на: 19 Декември 2013, 14:26:52 pm »
Генерално, можноста да се носат животинчиња вамте-тамте е убава работа.

Хауевер, како што сметам дека ако некој решил да пуши со цигари не треба мене да ме труе со нив, исто и со кучето/животното треба да се земе истото во предвид. Има луѓе на кои едноставно им сметаат животни, како што мене ми сметаат цигарите. Не секој ужива додека пие кафе да слуша „Не Роки, фуј тоа“ пола саат. Да не праиме муабет за животни што мирисаат (а многу од нив мирисаат бре).

Значи.. Животни во кафич (односно, во затворен кафич)? Да, секако. Се додека животното е фино, културно, васпитано, избањато и послушно. Првиот момент кога куче кое не го познавам ќе ми се бутне во нозе и ќе морам на хемиско да ги носам пантолоните пошто корне, сметката ќе ја добие газдата на кафичот.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1521 на: 19 Декември 2013, 14:32:20 pm »
Сопственикот на кучето ги сноси можните последици. Не би требало газдата од кафичот.

Доколку сопственикот се потрудил да го цивилизира своето куче, ни под разно нема да ти се деси бутање у нозе и носење на хемиско. И пак ќе кажам, доколку по некоја случајност се деси, сопственикот одговара за постапките, не одговорниот на локалот.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1522 на: 19 Декември 2013, 14:37:20 pm »
а што е толку проблем со ситуацијата, кој не е љубител или му смета било што поврзано со тие работи едноставно има избор и немора да седне во кафичот

Отсутен Vasil

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1523 на: 19 Декември 2013, 14:56:34 pm »
Сопственикот на кучето ги сноси можните последици. Не би требало газдата од кафичот.

Доколку сопственикот се потрудил да го цивилизира своето куче, ни под разно нема да ти се деси бутање у нозе и носење на хемиско. И пак ќе кажам, доколку по некоја случајност се деси, сопственикот одговара за постапките, не одговорниот на локалот.

Ако сопственикот на локалот добие дел од одговорноста, ќе внимава повеќе какви кучиња пушта. Одговорноста на сопственикот на локалот е добра работа.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1524 на: 19 Декември 2013, 15:02:28 pm »
Мрзам да се цитирам себеси, ама еве пак...

Тебе те сфаќам и на место ти е муабетот.

Концептот си е одличен. Секако дека сопственикот/менаџерот на локалот има право да не ти дозволи влез со миленикот, ако е некоја агресивна животиња. Како што на нас ни дозволија влез во „забранети зони“, поради тоа што кучето е ретривер. Во нормалниот свет, сопственикот одговара за постапките на својот миленик, така да, што и да направи миленикот, одговорноста ја сноси сопственикот. Просто ко пасуљ.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1525 на: 19 Декември 2013, 15:12:36 pm »
Хауевер, како што сметам дека ако некој решил да пуши со цигари не треба мене да ме труе со нив, исто и со кучето/животното треба да се земе истото во предвид. Има луѓе на кои едноставно им сметаат животни, како што мене ми сметаат цигарите. Не секој ужива додека пие кафе да слуша „Не Роки, фуј тоа“ пола саат. Да не праиме муабет за животни што мирисаат (а многу од нив мирисаат бре).
Не е за мирисање работата. Цигари во затврено нема теорија да трпам. Исто и куче туѓо.

Сакам маче до бесвест, куче може исто. Ама си има каде и како. Колку што јас сакам има некој што три пути по толку мрзи.

Па уште ако се јаде во местото - никако.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1526 на: 19 Декември 2013, 15:15:08 pm »
Не е за мирисање работата. Цигари во затврено нема теорија да трпам. Исто и куче туѓо.

Сакам маче до бесвест, куче може исто. Ама си има каде и како. Колку што јас сакам има некој што три пути по толку мрзи.

Па уште ако се јаде во местото - никако.

Зошто?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Vasil

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1527 на: 19 Декември 2013, 15:22:06 pm »
Мрзам да се цитирам себеси, ама еве пак...

Секако дека сопственикот/менаџерот на локалот има право да не ти дозволи влез со миленикот, ако е некоја агресивна животиња.

Не реков ништо спротивно на ова. Сопственикот/менаџерот на локалот има право да врши селекција, но ако носи одговорност, ќе има и обврска да го прави истото. Ништо не се губи со тоа, само може да се добие.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1528 на: 19 Декември 2013, 15:26:17 pm »
OK, my bad :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #1529 на: 19 Декември 2013, 15:47:15 pm »
Не е за мирисање работата. Цигари во затврено нема теорија да трпам. Исто и куче туѓо.

Сакам маче до бесвест, куче може исто. Ама си има каде и како. Колку што јас сакам има некој што три пути по толку мрзи.

Па уште ако се јаде во местото - никако.

Зошто?
Е ај... Во ресторан (јадење значи) куче да има? Ниедна нормална инспекција нема да пројде тоа место.