Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 700069 пати)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #810 на: 21 Јануари 2013, 16:43:01 pm »
http://en.wikipedia.org/wiki/Bandog

ако те мрзи да читаш,точка 3

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #811 на: 21 Јануари 2013, 16:50:43 pm »
Цитат
What is reported here is just an estimated expected average range of various foundations breeds commonly seen in various Bandog programs.[citation needed]
The Primary Group, approximate average of 25-75% from American Pit Bull Terrier (aka the "Bull-n-Terrier").
The Secondary Group, approximate average of 25-75% from English Mastiff and/or Neapolitan Mastiff.
A Tertiary Group (used in some programs) approximate average of 0-75%: American Bulldog, Dogue de Bordeaux, Boerboel, Bullmastiff, Bulldog Campeiro, Cane Corso, Fila Brasileiro, Great Dane, Perro de Presa Canario, Dogo Argentino, and/or the Tosa Inu.

Точка три кажува дека Bandog е мелез од повеќе големи раси како Пит Бул, Англиски Мастиф, Неаполски Мастиф, Бордошка Дога...

А целиот текст кажува дека Bandog е "раса" која е сеуште во развој, не е признаена од никоја светски позната одгледувачница, нема стандарди и многу варира бидејќи влече гени од сите раси од кои потекнува и нема строго дефиниран карактер.

Ај сега нека не те мрзи и прочитај за Кане Корсо, каков карактер има, до која висина расте, која килажа, од каде потекнува итн.  ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Cane_Corso



Јас многу сакам Англиски Булдог.

Чисто онака. Ќе се вика Чрч или Хоумс.

Еве си за 10 години: ;D

Not a valid youtube URL
« Последно менување: 21 Јануари 2013, 17:14:06 pm Fic_CC »

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #812 на: 21 Јануари 2013, 17:14:04 pm »
фиц ок е,не го напаѓам кане корсо,а и не реков дека е кујзнае што бандог,туку дека мене ми се свиѓа :)

банзаи како бе тоа њуфаундлендерот во стан ќе го чуваш?
колку лав е

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #813 на: 21 Јануари 2013, 17:29:50 pm »
- бернандинец, њуфаундленд, маламут - ствааарно огромни, само за во куќа, со замашно дворче;
- ретривер/лабрадор - средна големина, прекрасни кучиња, многу јузер френдли. Не им пречи и во стан да живеат. Ќе те шитне за храна :D ;
- хаска - прекрасно куче, исклучително снажно. Може и во стан;
- самојед - мечиња убави, инаети, тврдоглави, и рака на срце, премногу ги има. Едно време и јас сакав, ама ми здосадија :)


лабрадор - канта за ѓубре (јаде било што) и многу копаат по дров. Идат многу евтино :D Некако премногу ми се очигледен избор за куче. Од тие што немаат кучиња обично кога ќе ги прашаш кажуваат дека сакаат лабрадор или ретривер или хаски :D
хаски не се за температури како нашиве, освен ако не сакаш да го измачуваш кучето (исто и самојад) а да не зборам дека кај нас се намножија многу (ако едно време беше хит ''Леси'' или кокер сега тоа е хаска или самојад :D
Моментално сакам да земам уште едно куче, мој потесен избор се англиски булдог, бигл, џек расел териер што да кажам друго освен дека се мали кучиња со големо срце и секое си има посебен карактер. Имам чувано порано и питбул, плус и сакам големи и снажни кучиња ама си бараат посебен третман. Секојдневно истрчување (не само шетање и изведување надвор по нужда) многу такви кучиња имам видено како седат со месеци затворени, хранети со неквалитетна храна и мислам дека човек ако ептен не е одлучен за да троши 2-3 часа на ден на интензивни прошетки и активности со овие кучиња подобро и да не зема.
Зини да ти кажу.

Отсутен NeVeNR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 983
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #814 на: 21 Јануари 2013, 17:38:49 pm »
Бигл е незгодно куче ако ти е прво. Тврдоглави и тешки за дресирање за неискусни кучкари :)
Не мора да значи, во САД се во топ 5 раси и важат за едни од најомилените фамилијарни кучиња. Кај нас уште се ретки и коштаат над 800 евра, а за тие пари имаш 16 пекинезери, 4 ретривери, 10 пит булa, 1 голф кец итн итн. :D и обично се иде на овие другиве варијанти :D
На крај не е битно што раса е, може да е и најобично уличарче ако го чуваш и го сакаш и тоа ќе ти врати со љубов.
Зини да ти кажу.

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #815 на: 21 Јануари 2013, 17:51:41 pm »
@negoznam

Лепота од куче ! Колку пари се од прилика бул мастифиве ? Од секогаш сум сакал да имам вакво или Кејн Корсо

Фала, фала. Цената им е од 300 евра нагоре, зависи од потеклото.


Денес видов дечко како шета мажјак во Аеродром кај „ЧАКАРОВ“.  Веројатно од тие кулите/зградите во тој дел. Може да појдеш таму по локалните дуќанчиња/гранапчиња да прашаш некој да не го знае дечкото, да се распрашаш.


И мајка ми пред некое време го видела, но се брзала и не можела да отиде да му земе број. Мада според проценката на мајка ми е помал во големина од мојава што некако не ми се свиѓа, али како што се ретки не можам да бирам. А го барав и никако не можев да го начекам, пошто и јас сум од реонов(лисиче) и тука на кеј и по аеродром ја шетам мојава но како за инат го нема.

Тури една објава на фејсбук, во групата на Кинолошки Сојуз на Македонија...

Има и членови од странство, па може ќе се најде некој...



Фала за идејата, ќе објавам деновиве.


Гледам некои викаат дека расиве(булмастиф, питбул, доберман и слично) не ги гледаат како мирољубиви и умиљати кучиња, што е тотално погрешно. Се' зависи од газдата како ќе го „воспита“ кучето. Имам видено претерано агресивен лабрадор, но и питбул што повеќе наликува на маче отколку на питбул.

На пример мојава стока, која иако има 60 кила, мисли дека е пудлица и дека е нормално да ти се стави во скут за да се мази, или да спие измеѓу мене и девојка ми. Како што напиша Банзаи „gentle giant“ во вистинска смисла на зборот, но пак ќе кажам се зависи од газдата, за било која раса.

Чисто за илустрација на погоре кажаното


Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #816 на: 21 Јануари 2013, 18:00:13 pm »
фиц ок е,не го напаѓам кане корсо,а и не реков дека е кујзнае што бандог,туку дека мене ми се свиѓа :)

Мене ме изнервира тоа што пиша во стил дека Bandog и Cane Corso се иста раса, а уствари Bandog е мелез, не е раса! Тоа што тебе ти се свиѓаат мелези си е твоја работа, немам ништо проблем со тоа.

Negoznam, во право си многу зависи од тоа како е одгледано кучето, али сепак понекогаш си влече од гените. Ова го кажувам бидејќи до сега сме имале 4 кучиња Кане Корсо и секое си имаше свој карактер, некое беше поагресивно, некое помирно.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14069
  • Пудингот на шоферството
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #817 на: 21 Јануари 2013, 18:11:03 pm »
Шар пеј  8)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3965
  • MadaFunker
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #818 на: 21 Јануари 2013, 18:19:49 pm »
New blood of old school

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #819 на: 21 Јануари 2013, 18:47:04 pm »
банзаи како бе тоа њуфаундлендерот во стан ќе го чуваш?
колку лав е

Не е мал ни станот :D

@negoznam
Јас кажав дека одредена група кучиња ги ставам во таква група. Но не мислев дека сите или повеќето се агресивни и бесни по карактер, туку дека се таква појава, дека се мускулести и кучиња кои очекуваш да те изедат :) Знам дека еден куп од нив се како мачиња, имам таков ротвајлер во близина, и знам дека највеќе е до воспитувањето.

Но повеќе сакам куче кое е по мило како појава, а сепак големо. Њуфаундленд мислам дека ти доловува на што мислам.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #820 на: 21 Јануари 2013, 19:02:18 pm »
Ок, погрешно сум те сфатил затоа што кај нас голем дел од луѓето ги перцепираат „стокиве“ како некоја крволочна животиња која нема шанса да е мило и мирно куче, па заради тоа и така изреагирав.

Инаку во право си појавата, но и да ти кажам искрено некогаш има добри страни тоа. Зборам во смисол на заплашување на потенцијални „штетници“ од типот на лопови, наркомани и слично.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #821 на: 21 Јануари 2013, 19:15:03 pm »
Јас кажав дека одредена група кучиња ги ставам во таква група. Но не мислев дека сите или повеќето се агресивни и бесни по карактер, туку дека се таква појава, дека се мускулести и кучиња кои очекуваш да те изедат :) Знам дека еден куп од нив се како мачиња, имам таков ротвајлер во близина, и знам дека највеќе е до воспитувањето.

Јас порано имав уплав од кучиња. Кога го донесе братучед ми Оскар дома имаше месец и пол дена, а јас бегав од него. Ми покажа слика во што ќе израсне и јас пребледев. Али стравот исчезна и сега ми се многу мили ваквите раси.

Еве од што сум се плашел порано:



Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #822 на: 21 Јануари 2013, 19:29:55 pm »
Мене омилени ми се германските овчари (вучјаци)




Инаку постои лабрадор со малце подолги влакна ???
Имам дома вака нешто

и не знаам дали е лабрадор или не...

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #823 на: 21 Јануари 2013, 19:37:08 pm »
фиц не пишав дека кане корсо и бандог се иста раса,туку дека напимпана верзија од кане корсо би била бандогот кој мене повеќе ми се свиѓа,а тоа дали е чистокрвен дали имало 10.000 години традиција искрено не ме интересира зимам тоа што ми се свиѓа


банзаи јас тој вол не би го чувал во стан,греота е,стварно е преголемо за во стан,па дури и за куќа со мал двор

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #824 на: 21 Јануари 2013, 19:44:12 pm »
Не е само заради традицијата, туку заради гаранцијата(мада не 100 процентнта) дека тоа куче кога ќе порасне ќе личи на она што ти се свиѓа и си го барал.