Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 700031 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Не е мое, на другарка е и никакви проблеми нема и како што напишав ретко се шета пуштено :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Абе шо ќе се плашиш од куче, само наведни се и ко пиченце ќе ја здува, осим у 1-2% од случајеви ;D

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3034
Мене ми се десија тие 1-2 % кога три џукели ми се стрчаа во обид да касаат (мали беа, не во години туку кучиња од низок раст :), среќа се враќав од тренинг па се бранев со ранецот пред мене, едното успеа да се протне ама толку јако го рогнав без око да ми трепне... толку се немам дерено во живот, не од страв туку за да ги исплашам... маме им ебам 15 мин се бранев! Избегаа на крај

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Абе шо ќе се плашиш од куче, само наведни се и ко пиченце ќе ја здува, осим у 1-2% од случајеви ;D

лингури да
"тренирани" од "луѓе" и тоа како ќе те угриза ако замислило

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Зш да тренирам домашно милениче да напада ?


Одма би им го одзел и казна затвор за сопственикот.


Војничко куче и куче чувар се тренира да напаѓа.

Бај д веј тоа работев во војска, дресиравме вучјаци, му пукаш со калаш оно не мрда, право на тебе, али дугачка е тоа прича....

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Да напаѓа на команда заради безбедност на сопственикот. Така да слободно можеш да го ставиш и во твојата категорија Чувар :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Зш да тренирам домашно милениче да напада ?


Одма би им го одзел и казна затвор за сопственикот.


Војничко куче и куче чувар се тренира да напаѓа.

Бај д веј тоа работев во војска, дресиравме вучјаци, му пукаш со калаш оно не мрда, право на тебе, али дугачка е тоа прича....

пари? да покажеш низ маало дека имаш најјако куче и сл.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Тоа се искомплексирани сељаци.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
се држи светов

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Расно куче е опасно многу кога сака да нападне, само борба до смрт. Треба да си спремен и да знаеш што праиш иначе ти еба мамата. Башка ако си доле ниско дирекно идат за врат да фатат. Иначе куче питомо е куче питомо, не битно од која раса. НО се случува да им се оркачи жица и да нападнат а во ваков случај се најопасни. Имал наш Џиџи ваков случај па може да каже, ни сопственикот не знаел што се дешава. Затоа куче врзано се носи. А лингури се лесни за справување само одлучен треба да си, дури некои бегаат уште при првото наведнување, како што кажа куоре. Проблемот кај лингурите, односно мојот проблем е што во случај на касања треба многу да се малтретираш, вакцини лекари и триста срања.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
ако му се стрчаш на лингур бега,е сега ако имаш страв од кучиња колку и да изгледаш опасно,го чуствуваат тоа и да ќе те нападне,а за сите расни и нерасни кучиња чувани во домашни услови со сосптвеник,сосптвеникот си ги сноси последиците и кучињата не спобудалуваат туку така,сигурно има некоја причина

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Веруј се случува. Можда во нивниот мозок има некоја причина, или некоја општапричина што ние како не научници не ја сваќаме ама веруј се случува. Сум присуствувал на неколку. Од чиста мира напади, и тоа од кучиња добро чувани со луѓе нон стоп и други кучиња. Башка ок стопани...

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Ова ни се деси и нас со едно куче кое си го чувавме сосема нормално. Направи напад со кратко гризање на човек и се однесуваше ако ништо да не направило. А немаше ни лаење ни 'ржење.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
прво и најбитно од се е да го слуша газдата,со време се учи кога ќе му кажеш стој,да се укочи,ако не го научиш со време нема назад

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3034
Гледајте го Dog Whisperer...