Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 409049 пати)

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #210 на: 20 Ноември 2011, 19:14:13 pm »
Втор ден денес со Ceratec во мотор, навистина нема никаква разлика. Дени, кај тебе како е состојба?
Ако не се лашам ти имаше спарк? Неочекувај ништо да се смени кај тој мотор. На тој мотор мислам и најлошото масло да му го ставиш ќе си работи исто како со најдоброто. Долги години имав тико.

А иначе смеам да смешам Кератек со МоS2, бидејќи сега мењав масло и му акнав од МоS2 адитивот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #211 на: 20 Ноември 2011, 19:21:02 pm »
Тетка ми цела недела низ Скопјево тикото го возеше со упалена сијаличка за уље, пред да пријави на тетин ми, и тоа пријавата беше „а бе нешто за вода некое сијаличе ми свети“.. тикото тропаше, кашљаше, димеше,  ама доби штелување на вентили и тазе уље и филтри, и ене го, ко` ново :D
Ја нешто такво да напраам на моја кола, ќе треба да ја пратам у вечни ловишта, а ова ѕверчето помина со штелање вентили и ново уље :О

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #212 на: 20 Ноември 2011, 19:25:01 pm »
Луда машина е тоа. Језда еднаш ми се скрши клипњаја 2 пати скина ребрасти и еднаш за чудо ми зариба брегастата, ама со оглед на тоа што трпеше пак ќе речам добро е!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #213 на: 20 Ноември 2011, 19:32:01 pm »
Луда машина е тоа. Језда еднаш ми се скрши клипњаја 2 пати скина ребрасти и еднаш за чудо ми зариба брегастата, ама со оглед на тоа што трпеше пак ќе речам добро е!
Мене не ми се веруваше дека без отварање ќе се опраи 1 недела без уље возење... ќе ми кажува некој мотор ап, универзален модификатор, дик трејси ин колд вотер....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #214 на: 20 Ноември 2011, 19:40:27 pm »
Моторот не би требало да е ошттен од било што. Нов е и одлично одржуван. Ама пак Кератек не треба да се става на стар и оштетен мотор на кој му пропуштаат кариките оти ќе ги заебува свеќиците.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #215 на: 20 Ноември 2011, 19:52:07 pm »
Да, ќе направи изолациски слој на електродите.

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 797
  • Opel zafira 2.0 125 kw
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #216 на: 20 Ноември 2011, 20:10:48 pm »
До сега неколку коли сум имал никој пат масло во менувац ниту сум сменал ниту дотурил .Можи сум грешел ама никој пат проблем окулу менувац.
 Шо мислите на нова кола паметно е да се дотури ЛМ адитив во менувац бидеки кога е ладна се осека како да запнува малце.

Најпаметно ти е да си го смениш уљето со 75w-90, па после (ако пак ти „запнува“ малце) можеш да си ставиш и адитивче.

Нова е со 16000 велиш да е од фабрика полошо од тоа што ке го сменам

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #217 на: 20 Ноември 2011, 20:13:41 pm »
Обично на таквите им фали уље у мењачот - знам еден куп примери, меѓу кои бев и ја, ама кај мене тоа не поминува - контрола на 15000, видов дека е на минимум и одма го сменив, пошто не сакав да дотурам - не знаев каккво има внатре и не сакав да го мешам ...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #218 на: 20 Ноември 2011, 20:16:39 pm »
Ито и кај мене во менувачот имаше фабрички помалку одошто требаше. Веднаш на 200км го сменив а го сменив и маслото во моторот.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #219 на: 20 Ноември 2011, 21:50:29 pm »
Втор ден денес со Ceratec во мотор, навистина нема никаква разлика. Дени, кај тебе како е состојба?
Koлава ја видов прееска уште е на паркинг... Не почнала сама да оди... :) Не сум ја возел, за викенд имам друга. Неделава ќе биде тестот од сабајле на ладно дали ќе има разлика. Ама јас деефинитивно осетив помирна работа.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #220 на: 21 Ноември 2011, 09:49:43 am »
Кератек ова-кератек она.... драпај си мевот керата!
Ни ладно ни топло, нема никаква разлика во работата на моторот кај мене :(

Џиџи, назаТ парите и за Gear protektot :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #221 на: 21 Ноември 2011, 09:58:10 am »
Кератек ова-кератек она.... драпај си мевот керата!
Ни ладно ни топло, нема никаква разлика во работата на моторот кај мене :(

Џиџи, назаТ парите и за Gear protektot :D
Кај мене сабајле забележана работа на моторот исто како да е загреан, а беше грч ладен. Јас ќе ставам и на Фиестата во најскоро време изгледа... Таа има многу повеќе потреба од бенефициите на Кератек. :)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #222 на: 21 Ноември 2011, 10:29:37 am »
Тетка ми цела недела низ Скопјево тикото го возеше со упалена сијаличка за уље, пред да пријави на тетин ми, и тоа пријавата беше „а бе нешто за вода некое сијаличе ми свети“.. тикото тропаше, кашљаше, димеше,  ама доби штелување на вентили и тазе уље и филтри, и ене го, ко` ново :D
Ја нешто такво да напраам на моја кола, ќе треба да ја пратам у вечни ловишта, а ова ѕверчето помина со штелање вентили и ново уље :О

Sekoja masina sto ne e Alfa benzinec, e mnogu izdrzliva na nedostatok na maslo.


Ceratec se oseka podobro kaj dizel, koj ima tendencija da izgasni na minus temperaturi.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #223 на: 21 Ноември 2011, 10:31:24 am »
Зошто би гасел дизелот на минус температури?

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #224 на: 21 Ноември 2011, 10:34:34 am »
Koga go zapalis, a temperaturata e mnogu niska, ima zelba da izgasi. Kolku postar i poistrosen e dizelot, tolku poveke ima tendencija da izgasi pri prvoto palenje.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need