Автор Тема: Адитиви со Д-р. djidji  (Прочитано 409108 пати)

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #315 на: 09 Декември 2011, 16:00:10 pm »
Фул опрема...?

Уште еден од толпата момци за кои фул опрема е ел. на стакла-напред :D

P.S. Извини Фаланга.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #316 на: 09 Декември 2011, 16:05:12 pm »
Ќе ти ја извинам ја тебе глаата морееее...

Ов фул опрема што се става на Спарк кај мојот фали уште едно воздушно перниче, абс, магленки и шини на кровот за туле.
Друго све имаТ мислим... имаТ дури и нунчаки под седиште :D

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #317 на: 09 Декември 2011, 21:09:13 pm »
Значи да резимираме, последен пат пошто мислам дека сум досаден и напорвам

1. Направив шо направив со CERATEC-от, некој рече сум направил грешка во „разработката“ - дали тоа ќе се поправи со тек на време и за колку време?
2. Дали тоа ќе се поправи со тек на време и за колку време? Бидејќи го ставив на ладна кола, ја запалив дури по 2 и пол/3 сати и после ја возев.
3. Имам 120мл - Ако не можи да се поправи мојата грешка, дали да ја исправам со овие 120 мл или да ги чувам?
4. Ако дотурам уште 120мл во моторот - дали преголема количина на кератек ќе му штети или не, да не испадни дека преголема количина доведува до поголемо абење на деловите на моторот од колку претходно
5. Менувач и кератек - зошто и како


Повеќе не поставувам прашвања, доста се :D

Бумп? Аnyone?
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #318 на: 09 Декември 2011, 21:12:36 pm »
Значи да резимираме, последен пат пошто мислам дека сум досаден и напорвам

1. Направив шо направив со CERATEC-от, некој рече сум направил грешка во „разработката“ - дали тоа ќе се поправи со тек на време и за колку време?
2. Дали тоа ќе се поправи со тек на време и за колку време? Бидејќи го ставив на ладна кола, ја запалив дури по 2 и пол/3 сати и после ја возев.
3. Имам 120мл - Ако не можи да се поправи мојата грешка, дали да ја исправам со овие 120 мл или да ги чувам?
4. Ако дотурам уште 120мл во моторот - дали преголема количина на кератек ќе му штети или не, да не испадни дека преголема количина доведува до поголемо абење на деловите на моторот од колку претходно
5. Менувач и кератек - зошто и како


Повеќе не поставувам прашвања, доста се :D

Бумп? Аnyone?
Готово средена е грешката до сега. Кератекот е во ред. Смисли пред да одиш на следното малце подолго (пола саат) возење, стави го остатокот пред да тргнеш.
Веќе ефектите треба да се приметливи, зошто јас имам ставено само пола шишенце, и се осеќа. А ќе земам уште малце да дотурам, кога ќе зимам за другата кола. :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #319 на: 09 Декември 2011, 21:34:56 pm »
http://www.liqui-moly.de/liquimoly/mediendb.nsf/gfx2/3721%20Cera%20Tec_EN.pdf/$file/3721%20Cera%20Tec_EN.pdf

Мене у Аутомакедонија ми рекоа да ја ставам целата содржина која е доволна за 5 литри-никаде не пишува да делиш со дропки :)

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #320 на: 09 Декември 2011, 21:44:01 pm »
300ml will treat UP TO 5L of oil...значит можи... :D
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #321 на: 09 Декември 2011, 23:37:35 pm »
Абе цела количина наеднаш... е сега ако имате мотор со малку масло пробајте со дропки, диференцијали, интеграли ..... :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #322 на: 09 Декември 2011, 23:48:07 pm »
Абе цела количина наеднаш... е сега ако имате мотор со малку масло пробајте со дропки, диференцијали, интеграли ..... :)

А бе ова е третман за мотор, не за масло, така да и малку масло да имаш шибни го цело ова :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #323 на: 09 Декември 2011, 23:51:10 pm »
Абе јас го шибнав ама овие "научниците" којзнај шо прат :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #324 на: 09 Декември 2011, 23:53:01 pm »
Абе јас го шибнав ама овие "научниците" којзнај шо прат :)
Хахаха  :) на нив се однесуваше, како надополнување на твојот пост за математиките околу тоа грами за колку уље :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #325 на: 10 Декември 2011, 03:50:38 am »
Де бре, 2 реда работа е: 300/5 = 60мл за 1л, од тоа следи за 3л = 180мл цератек :D
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #326 на: 10 Декември 2011, 09:21:58 am »
хахахаха... добро е матуранту... одбери математика напредно ниво за матура :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #327 на: 10 Декември 2011, 09:57:25 am »
Зошто да биде едноставно, коа може да биде комплицирано ? :) Тоа е производ отвори, тури и не му мисли-таман работа широка маса коа би требало да се замара со тоа :D Дотури си го остатокот и биди сигурен дека инвестицијата започнува да ти се враќа btw има некои промени ???

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #328 на: 10 Декември 2011, 12:19:24 pm »
Djidji шо да прајме бе со ваква младина? Ништо не верва на искуство... па нека стекнуваат свое ако им е полесно... и пак ќе дојдат на нашето по едно 20-30 год  ;D
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Адитиви со Д-р. djidji
« Одговори #329 на: 10 Декември 2011, 12:48:37 pm »
Има промени, на ладен старт колата е некако по мека, за нијанса има намалена бучава од моторот. Истото е и при повисоки обртаи (3000+). При нормално возење тешко можи да се забележи, и онака многу малку се слуша моторот ~2000рпм.


А ако оваа математика широката маса не можи да ја примени...неам коментар. Инаку, вие така слепо сте верувале на искуство?!  ;D
I’m so mean, I make medicine sick