Автор Тема: Вибрации при тргнување..  (Прочитано 10695 пати)

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Вибрации при тргнување..
« на: 05 Февруари 2015, 16:41:33 pm »
Уште од кога го земав клиото кога тргинам (послебно на угорница) многу треси.. Во рикверц исто треси.. Колку полека го пуштам кумплугот толку подобро е..
Со туража до 2/3000 обртаи си тргина одлично без никакви проблеми.. Понекогаш се случува да треси и кога возам (пример) 20км/ч со 3 брзина..

Бев кај неколку мајстори, еден ми вика нормално е да треси без туража.. Друг па проба со рака да го мрда моторот, не успеа и ми вика камен си се држачите добро е.... Трет па ми вика нека си треси ти е гајле...

Исто така и однадвор се слуша некој звук како да мава нешто.. Баш ќе снимам подоцна па ќе постирам..

Некој да ми каже што може да му биди ? Нешто да проверам ова она ?
« Последно менување: 05 Февруари 2015, 16:54:04 pm Бузуки »

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #1 на: 05 Февруари 2015, 17:35:59 pm »
Потисната плоча може да е...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #2 на: 05 Февруари 2015, 18:27:46 pm »
Чек сеа, дизел/бензин, ...?

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1475
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #3 на: 05 Февруари 2015, 20:33:36 pm »
^
Под аватарот :)
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #4 на: 05 Февруари 2015, 21:10:33 pm »
Дизел е.. Незнам баш дали може да е потисна, пошто однадвор се слуша како чука нешто.. Земав снимав, ми снема батерија и не се снима снимката :/
А да, и кога возиш пример на 1000/1200 обртаи и наеднаш дадеш туража менувачот (рачката) како да се поместува наназад, се осеќа на рака..

Доколку е потисна, колку пари би ми излегло одприлика све ?  

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #5 на: 05 Февруари 2015, 21:18:57 pm »
Оди нека ти го исчистат ЕГР-от.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #6 на: 05 Февруари 2015, 21:42:40 pm »
Колку што гледам по интернетов не е тешко, ќе можам и сам.. Само можно е поради егр тоа да е ? Тоа не служи нешто за издувните гасови или ?

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #7 на: 05 Февруари 2015, 21:55:39 pm »
Да ги регулира издувните гасови кога треба  ги пушта во усисот да ги досогорува .....ако нешто е затестен и не функционира може да ти затресува да не работи моторот нерамномерно ама јас мислам некоја друга мака имаш околу ламела, потисна, или држачи на мотор ......

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #8 на: 05 Февруари 2015, 22:01:39 pm »
Potisnata ploca tie oslabena I zatoa tresi so sigurnost ti kazuvam.Egr-ot iscisti si go ama nema vrska so ova.Toa sto ti mrda rackata od menuvacot e normalno kaj polovnk koristeno vozilo poso samata racka ima fateno lufta potocno gumici, jqbucici ili kako I dae povrzana I koga davas gas ja nategnuva koga pustat ja osloboduva.
Toa so ti tropa vo ler potocno zvukot koj si sakal da go snimis a ne si uspeal tie druk lagerot.
Moj sovet vozi I ne si davaj pari barem ne sega zasega ili ako imas za davanje smenisi komplet set lamela.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #9 на: 05 Февруари 2015, 22:05:37 pm »
Не пишав никаде дека тропа во лер, само кога тргнуваш тропа..

Мене највише ми е да не нешто друг проблемот, па да ја сјебам ламелата поради тоа што тргинам со 2000/2500 обртаи..

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #10 на: 05 Февруари 2015, 22:09:40 pm »
Месец дена возев камион со пукната потисна плоча... При тргнување цела кабина тресеше.. односно како некој да го удира цел камион од земја.
На кола би било логично само да тресе. Прашај некој механичар што ќе ти каже ама јас сум 99% сигурен дека е потисната плоча.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #11 на: 05 Февруари 2015, 22:14:56 pm »
Не пишав никаде дека тропа во лер, само кога тргнуваш тропа..

Мене највише ми е да не нешто друг проблемот, па да ја сјебам ламелата поради тоа што тргинам со 2000/2500 обртаи..
Ne sum go procital ubavo delot so tropanjeto.Procitav deka sw slusalo odnadnov nekakov zvuk pa zatoa pomisliv deka e vo ler, vo vozenje ne bi trebalo da vadi nikakov zvuk.Vo toj slucaj treba da si proveris ubavo.
Nakolce, taa mozebi bila pri kraj ili napuknata, a deka bila puknata I deka si ja vozel taka malku potesko.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #12 на: 05 Февруари 2015, 22:19:44 pm »
Не пишав никаде дека тропа во лер, само кога тргнуваш тропа..

Мене највише ми е да не нешто друг проблемот, па да ја сјебам ламелата поради тоа што тргинам со 2000/2500 обртаи..
Ne sum go procital ubavo delot so tropanjeto.Procitav deka sw slusalo odnadnov nekakov zvuk pa zatoa pomisliv deka e vo ler, vo vozenje ne bi trebalo da vadi nikakov zvuk.Vo toj slucaj treba da si proveris ubavo.
Nakolce, taa mozebi bila pri kraj ili napuknata, a deka bila puknata I deka si ja vozel taka malku potesko.
Ах како не ја сликав кога ја извадија....
Еве да речеме напукната.. на 4 места. За да тргнеш со камионот прво со прва колку да мрдне од место и одма му даваш 3 та па да продолжиш
и на секое шалтање затресуваше по малце додека да залепи што се вика.. Онака во возење немаше проблем

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #13 на: 05 Февруари 2015, 22:21:58 pm »
Ako e puknata voopsto nema da funkcionira (osven ako jas ne te svakam ubavo pod zborot puknata).
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Вибрации при тргнување..
« Одговори #14 на: 05 Февруари 2015, 22:27:36 pm »
Аха, фала многу на сите, утре ќе снимам сигурно па ќе постирам тука..
Иначе колку би било одприлика сет ламела потисна.... за клиото ?