Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755800 пати)

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5475 на: 09 Ноември 2017, 23:24:13 pm »
a se so sum prasuval po drugari kolegi majstori, site preporacaa opel astra, se dvoumev megu astra i citroen c4. Imav c4 ja prodadov.. kapka ne trosese.
opel never ever more

Pouka da.. ne slusaj nikoj, ali ovde vazi izlgeda onaa, zena i kola, kako kje ti se pogodi. Vo automakedonija ja odnesov na proverka pred da ja zemam, ja proverija rekoa ok e, KM se tocni, ali ne moze da garantiraat 100% so e tocno, na pr ova so maslovo ne mozea da go znaat tie.. samo na kompjuter ja proverija, kazaa lamda sonda e smeneta so neoriginalna, vizuelno nema mani, nee udarana, i tolku.

Ете некоја поука за сите нас.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5476 на: 09 Ноември 2017, 23:51:05 pm »
Уствари... ко бајаги после ремонт требало да троши уље, демек дур легнеле кариките. Е сега, мит али вистина, да не те лажам. Колку рече имаш ппминато од ремонт ? 2700?
Патем мене истиот мајстор ми го правеше и стоеденот и корсата ремонт, стоеденот ок беше, али корсата бетер се расчади. Исто така има некои мотори што си ручкаат уљенце пове уљенце, али ако пишува 0,6л ма 10000км ме би требало да троши нешто ектра повеќе од 1л макс.

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5477 на: 10 Ноември 2017, 07:40:18 am »
Уствари... ко бајаги после ремонт требало да троши уље, демек дур легнеле кариките. Е сега, мит али вистина, да не те лажам. Колку рече имаш ппминато од ремонт ? 2700?
Патем мене истиот мајстор ми го правеше и стоеденот и корсата ремонт, стоеденот ок беше, али корсата бетер се расчади. Исто така има некои мотори што си ручкаат уљенце пове уљенце, али ако пишува 0,6л ма 10000км ме би требало да троши нешто ектра повеќе од 1л макс.

tocno 2760.. i otidena e sipkata.. toa na net so pisi 0.6L/1000km, pak nekako mn mi deluva.. kje ja nosam automakedonija, i will keep you posted :)

Присутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3210
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5478 на: 10 Ноември 2017, 08:16:51 am »
Уствари... ко бајаги после ремонт требало да троши уље, демек дур легнеле кариките. Е сега, мит али вистина, да не те лажам. Колку рече имаш ппминато од ремонт ? 2700?
Патем мене истиот мајстор ми го правеше и стоеденот и корсата ремонт, стоеденот ок беше, али корсата бетер се расчади. Исто така има некои мотори што си ручкаат уљенце пове уљенце, али ако пишува 0,6л ма 10000км ме би требало да троши нешто ектра повеќе од 1л макс.

tocno 2760.. i otidena e sipkata.. toa na net so pisi 0.6L/1000km, pak nekako mn mi deluva.. kje ja nosam automakedonija, i will keep you posted :)

0.6л на 1000 километри, ти се 6 литри на 10000. Што значи нема потреба да мењаш уље и така нон стоп дотураш ново.

Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5479 на: 10 Ноември 2017, 09:31:16 am »
0.6 литри на 1000 км не да е многу...премногу е. Инаку чисто се сомневам во стручноста на мајсоторите. Не може исто да троши масло послем ремонт. Однесиму ја колата и малку построго.

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5480 на: 10 Ноември 2017, 09:32:49 am »
Уствари... ко бајаги после ремонт требало да троши уље, демек дур легнеле кариките. Е сега, мит али вистина, да не те лажам. Колку рече имаш ппминато од ремонт ? 2700?
Патем мене истиот мајстор ми го правеше и стоеденот и корсата ремонт, стоеденот ок беше, али корсата бетер се расчади. Исто така има некои мотори што си ручкаат уљенце пове уљенце, али ако пишува 0,6л ма 10000км ме би требало да троши нешто ектра повеќе од 1л макс.

tocno 2760.. i otidena e sipkata.. toa na net so pisi 0.6L/1000km, pak nekako mn mi deluva.. kje ja nosam automakedonija, i will keep you posted :)

0.6л на 1000 километри, ти се 6 литри на 10000. Што значи нема потреба да мењаш уље и така нон стоп дотураш ново.

taa e matematikata da.. opel official vika taka...

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5481 на: 10 Ноември 2017, 09:34:29 am »
0.6 литри на 1000 км не да е многу...премногу е. Инаку чисто се сомневам во стручноста на мајсоторите. Не може исто да троши масло послем ремонт. Однесиму ја колата и малку построго.

se/soglasuvam druze.. so e mn mn e.. zlaten citroen :D ja nosam sekako.. keep you updated..

Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5482 на: 10 Ноември 2017, 09:37:43 am »
0.6 литри на 1000 км не да е многу...премногу е. Инаку чисто се сомневам во стручноста на мајсоторите. Не може исто да троши масло послем ремонт. Однесиму ја колата и малку построго.

se/soglasuvam druze.. so e mn mn e.. zlaten citroen :D ja nosam sekako.. keep you updated..

Море поука за друг пат, не продавај Цитроен. И онака не можеш по добра цена да го продадеш, не држат вредност ич а се многу подобри од општото мислење за нив.  :D

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5483 на: 10 Ноември 2017, 10:07:52 am »
Јас на твое место би го сменил ГМ маслото, стави Мотул како едно од подобрите

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5484 на: 10 Ноември 2017, 10:15:14 am »
Јас на твое место би го сменил ГМ маслото, стави Мотул како едно од подобрите

da ja odnesam sea pak, kje probam i toa, ako trosi isto..ne mi se prodava, frliv para na remontot... a i da zaebam nekoj, ne e covecki.


Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5485 на: 10 Ноември 2017, 10:34:11 am »
Јас на твое место би го сменил ГМ маслото, стави Мотул како едно од подобрите

da ja odnesam sea pak, kje probam i toa, ako trosi isto..ne mi se prodava, frliv para na remontot... a i da zaebam nekoj, ne e covecki.



Мене ГМ и Ликви Моли Мос2 како чајче ми ги пиеше. Ми капе + ми троши мојава. Со Мотул, иста градација, терам може 4 пати повеќе. Пробај, барај го Пецони за од каде да земеш.

Јас земам од Бапчор во Автокоманда

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5486 на: 10 Ноември 2017, 10:38:19 am »
Нормално дека ќе му ја однесиш назад во Аутомакедонија и ако кршат нешто клечки и не ја примаат... одма пријави во испекција и нека се чешаат после... само така со овие наши одвратни Македонски газди. Јас така се научив и така и ќе терам од сега.

Fala druze ama na koja inspekcija.. vo ovaa nasa banana drzava dali neso funkcionira.. naredna nedela mu ja nosam..



Слободно пријави, функционираат итекако ...

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5487 на: 10 Ноември 2017, 10:42:43 am »
Јас на твое место би го сменил ГМ маслото, стави Мотул како едно од подобрите

da ja odnesam sea pak, kje probam i toa, ako trosi isto..ne mi se prodava, frliv para na remontot... a i da zaebam nekoj, ne e covecki.



Мене ГМ и Ликви Моли Мос2 како чајче ми ги пиеше. Ми капе + ми троши мојава. Со Мотул, иста градација, терам може 4 пати повеќе. Пробај, барај го Пецони за од каде да земеш.

Јас земам од Бапчор во Автокоманда

Fala druze, kje probam :)

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5488 на: 10 Ноември 2017, 10:43:36 am »
Нормално дека ќе му ја однесиш назад во Аутомакедонија и ако кршат нешто клечки и не ја примаат... одма пријави во испекција и нека се чешаат после... само така со овие наши одвратни Македонски газди. Јас така се научив и така и ќе терам од сега.

Fala druze ama na koja inspekcija.. vo ovaa nasa banana drzava dali neso funkcionira.. naredna nedela mu ja nosam..



Слободно пријави, функционираат итекако ...

koja inspekcija e taa potocno? zastita na potrosuvaci? Ne sum imal nikad potreba od vakvo neso...

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5489 на: 10 Ноември 2017, 10:47:31 am »
Јави се у пазарна инспекција пријави, ќе оставиш податоци и они после ќе те распределат кај одреден инспектор и си брка работа. Дури ќе се изненадиш колку се агилни. Тоа доколку ти држи вода случајот...

Но прво мора да ги исконтактираш тие што ти го правеле сервисот, може ќе си ја признаат грешката..