Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1860335 пати)

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4890 на: 01 Јули 2017, 01:48:04 am »
Дали некој има искуство со oil catch can? Моето е веќе во изработка, ми го прави мајстор, меѓутоа читам по форуми дека правеле проблеми со протокот на воздух, па морало големината на цревата и на отворите да биди еднаква на оригиналното црево...Ваше мислење?

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4891 на: 01 Јули 2017, 11:25:09 am »
Не мора да бидат во иста должина цревата, гледај да го наместиш што е можно повисоко, коморите внатре како што треба и дупките и ф-то на цревата во оргинална големина или поголеми за да не ти прави притисок назад.

« Последно менување: 01 Јули 2017, 11:30:29 am IdeuX »

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4892 на: 01 Јули 2017, 12:00:24 pm »
Не мора да бидат во иста должина цревата, гледај да го наместиш што е можно повисоко, коморите внатре како што треба и дупките и ф-то на цревата во оргинална големина или поголеми за да не ти прави притисок назад.


Баш тоа и мислев...Излезот и влезот кај иберлауфот е 22 мм, а ова што го правам јас е со 16мм дијаметар....Меѓутоа оригиналното црево е под агол и се стеснува.

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4893 на: 01 Јули 2017, 12:03:59 pm »
Зошто го правиш со ф16?

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4894 на: 01 Јули 2017, 12:09:42 pm »
Зошто го правиш со ф16?
Епа шо знам :) Многу дебели ми се видоа цревата од 22мм за виткање за да ги спроведам...Значи не бива така, ќе морам со 22мм да одам

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4895 на: 01 Јули 2017, 12:19:29 pm »
Еве го цревото како изгледа...Оригиналното

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4896 на: 01 Јули 2017, 13:30:55 pm »
Направи го со отвор како влезот на цревото, никако помал. Ова затоа што фабрички имаш и црево до филтер за воздух за да прави вакум и растеретува побрзо, а сега претпоставувам ќе ти биде без вакум.

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4897 на: 01 Јули 2017, 13:53:13 pm »
Направи го со отвор како влезот на цревото, никако помал. Ова затоа што фабрички имаш и црево до филтер за воздух за да прави вакум и растеретува побрзо, а сега претпоставувам ќе ти биде без вакум.
Ќе го преправам...22мм ќе го направам.Ќе го сечам цревото и ќе ги наставам на него новите две црева, заради тоа што има агол на оригиналното.

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4898 на: 02 Јули 2017, 02:33:19 am »
Направи го со отвор како влезот на цревото, никако помал. Ова затоа што фабрички имаш и црево до филтер за воздух за да прави вакум и растеретува побрзо, а сега претпоставувам ќе ти биде без вакум.
Еве како го замислувам да биде. Само што не сум сигурен за филтерот на излезот дали да стои или не...Да не прави и тој некој проблем. Што мислиш, таман е? :)

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4899 на: 02 Јули 2017, 03:34:28 am »
 Ок е. Во долниот дел можеш да ставиш кујнски сунгери за да сопираат уљна пареа а сепак да бидат доволно проточни за да пропуштаат гасови. Треба и да имаш некаков индикатор за тоа колку течност имаш во садот за да не го преполниш.

Отсутен KiKoOoOoOoO

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 113
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4900 на: 02 Јули 2017, 10:00:15 am »
Ок е. Во долниот дел можеш да ставиш кујнски сунгери за да сопираат уљна пареа а сепак да бидат доволно проточни за да пропуштаат гасови. Треба и да имаш некаков индикатор за тоа колку течност имаш во садот за да не го преполниш.
  Епа за уњната пареа на веќе направеното имам поставено ваква решетка, и се мислам да ја тргнам и неа заради протокот на воздух да не го пореметам....А што ако нема никаков филтер? Ми е страв да не направам поголема беља дури и ова филтерчето ми е страв да го поставам, а го има на Moshimoto Catch Can-овите

Отсутен Jasace

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4901 на: 02 Јули 2017, 10:35:18 am »
Zdravo.Imam fiat Bravo 2007 1.9 diesel.Pred edna nedela koga ja zapaliv kolata nejkese da ubaci vo brzina.Predhodno nemase nikakov problem.Koga e izgasnata nemase problem so menuvanje ama koga ke ja zapalev morav a pocekam a zagree pa da moze da stavam vo brzina.Posle nekolku dena taka sega pak koga ke ja zapalam nema nikakov problem da si ubaci vo brzina.dali nekoj imal vakvo iskustvo ili moze da znae sto e problemot.

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4902 на: 02 Јули 2017, 11:14:50 am »
Ок е. Во долниот дел можеш да ставиш кујнски сунгери за да сопираат уљна пареа а сепак да бидат доволно проточни за да пропуштаат гасови. Треба и да имаш некаков индикатор за тоа колку течност имаш во садот за да не го преполниш.
  Епа за уњната пареа на веќе направеното имам поставено ваква решетка, и се мислам да ја тргнам и неа заради протокот на воздух да не го пореметам....А што ако нема никаков филтер? Ми е страв да не направам поголема беља дури и ова (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) филтерчето ми е страв да го поставам, а го има на Moshimoto Catch Can-овите

Ок ти е решетката, можеби е подобро и сунгер или само сунгер.

Ако ти е шубе за филтерот, стави еден поголем или два или повеќе такви ко што имаш

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4903 на: 02 Јули 2017, 11:16:45 am »
Ај кажете проверки на колата што треба да се напраат за пред долг пат, т.е на одмор... Поготово сеа на горештиниве...

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10284
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #4904 на: 02 Јули 2017, 11:49:56 am »
Sveee aaaa :) појди до технички, секако даваат гратис од амсм
« Последно менување: 02 Јули 2017, 12:04:21 pm Bicikle »