Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755848 пати)

Отсутен khz777

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1275 на: 04 Февруари 2016, 18:41:33 pm »
Не беше тоа проблемот мене да ми полетува мене ми е да не има некој поголем дефект па со тек на време се повеќе и повеќе да ослабува .За мене доволно е и 120 но да не има некој друг проблем па се повеќе и повеќе да покажува кварови .

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8546
  • Пичлеме
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1276 на: 04 Февруари 2016, 20:16:03 pm »
Оти мојо одговор е избришан, демек на мајтап а? А овие другите ептен озбилни одговори. Ај шо вебаам и вас, како ќе ви текни така прајте. И онака тешка сељачана сме ние остатоко. Mwa!

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1277 на: 04 Февруари 2016, 20:17:24 pm »
Провери катализатор да не е запушен, ако веќе си сигурен дека дизните се ок и турбината е ок. Види и цревата од турбина до интеркулер и од интеркулер до усис да не има дупка некаде. Провери го и интеркулерот да не е пукнат. Мал хинт за цревата, ако не се перени 99% ќе имаат трага од уље на местото кај што би пуштале.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1278 на: 04 Февруари 2016, 20:23:33 pm »
mozes da proveris kako sto e kazano pogore da ne e zatnat katalizatorot ili da ne ti susti/dise nekade od kaj interkulerot ili crevata pa tuka da gubis boost, ili da e zapusen egr ventilot i izduvnata grana, kaj nas e polosa naftata a i gradskoto vozenje e gusenje za dizel si bara izduvavanje ali ne takvo do 210 :D

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1279 на: 04 Февруари 2016, 20:52:33 pm »
За уште 5-6 години сигурно ќе оди 260 .
За уште 5-6 години сигурно нема да оди 260.
Освен ако ставаш в8 или незнам какви модификации  ;)
Незнам како да ти објаснам, времето си го прави своето, разбираш, километража набива... Едноставно е така... Ок провери си сѐ што ти кажаа погоре за да не се сомневаш во ништо, ама на крај.. Неможе да очекуваш да се однесува како од фабрика излезена да е, па и повеќе од тоа, да стане ферари... Едноставно толко е...
Значи без никаква лоша намера, сакам да ти кажам да не се грижиш и да уживаш во возењето, со 120 како што кажа и самиот. Ако знаеш да уживаш во патувањето не ти требаат толкави брзини

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1280 на: 04 Февруари 2016, 21:22:28 pm »
Земи стави си некое адитивче од LM, препорачувам ова http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_5120.html?Opendocument&land=de

Пробај дали ќе има подобрувања па пиши. Нафтава кај нас е ужас и катастрофа, особено во последно време.
Ако е исто види актуаторот на турбината дали убаво функционира.

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4204
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1281 на: 04 Февруари 2016, 21:42:07 pm »
Провери катализатор да не е запушен, ако веќе си сигурен дека дизните се ок и турбината е ок. Види и цревата од турбина до интеркулер и од интеркулер до усис да не има дупка некаде. Провери го и интеркулерот да не е пукнат. Мал хинт за цревата, ако не се перени 99% ќе имаат трага од уље на местото кај што би пуштале.
Ауто сервис - Кај Правникот!

Отсутен marmlad

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4204
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1282 на: 04 Февруари 2016, 21:43:21 pm »
mozes da proveris kako sto e kazano pogore da ne e zatnat katalizatorot ili da ne ti susti/dise nekade od kaj interkulerot ili crevata pa tuka da gubis boost, ili da e zapusen egr ventilot i izduvnata grana, kaj nas e polosa naftata a i gradskoto vozenje e gusenje za dizel si bara izduvavanje ali ne takvo do 210 :D
ЕGR е чест дефект кај дизељ, особено ако не е издуваван редовно....

Отсутен khz777

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1283 на: 05 Февруари 2016, 11:24:35 am »
Мене пред неколку дена ми капнале 2-3 капки од под моторот па може да се тие некои цревца што не се добри .Ќе проверам и тоа деновиве .А каде се наоѓа тој катализатор дали е некаде до егер вентилот или ?

Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1284 на: 05 Февруари 2016, 11:40:38 am »
Треба да е под колата, еден лонец, во зависност од брендот понапред-поназад.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1285 на: 05 Февруари 2016, 12:13:14 pm »
Мене пред неколку дена ми капнале 2-3 капки од под моторот па може да се тие некои цревца што не се добри .Ќе проверам и тоа деновиве .А каде се наоѓа тој катализатор дали е некаде до егер вентилот или ?

Може и да е вода од сабајле од стаклото напред што кондензира, или пак ако си пуштал брисачи со повеќе течност. Кај мене се слева негде во средината на колата.

Стави картон под колата, да видиш дали е вода или нешто друго, да не се мачиш да бараш за џабе.

Отсутен martin_bt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2515
  • Дете Битолчанче
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1286 на: 08 Февруари 2016, 01:14:37 am »
Форд Мондео 1.8тд, на моторно кочење во втора или трета брзина ми сецка ,,трокира,, на пониски вртежи, сумљав на држан на мотор оти беше попара, го сменав со нов и пак ист проблем. Чаре,предлог?
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13601
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1287 на: 08 Февруари 2016, 11:08:27 am »
Да не знае некој кај можам да најдам пластични штрафови



Главите им се вакви (torque screws)


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1288 на: 08 Февруари 2016, 11:09:55 am »
Форд Мондео 1.8тд, на моторно кочење во втора или трета брзина ми сецка ,,трокира,, на пониски вртежи, сумљав на држан на мотор оти беше попара, го сменав со нов и пак ист проблем. Чаре,предлог?

Да не те плашам, ама Бош пумпата те зеза. Чарето е репарација.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #1289 на: 08 Февруари 2016, 11:14:30 am »
Jas po moe mislam deka taa diznata sto ide nakaj bosh pumpata ako ja ima ovoj model zasto taa dizna mi e manaa na site ford mondeo postarite ne mi teknuva kako se vikashe taa diznaa vo momentot