Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1766911 пати)

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #135 на: 28 Март 2015, 23:44:43 pm »
А од кај би му фалело уље...тече ли од некаде? Пошто на друг начин неможе да се намали нивото на уље во менувачот.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #136 на: 29 Март 2015, 00:07:33 am »
Прашање до сопственици на Пежо автомобили. Се работи за 206ка, 2010 година, кога ќе постои на семафор барем минута, температурата се крева над 90 степени, како на сликата доле и после се пушта вентилаторот и се симнува под 90, за некои 15 секунди.

Дали имате приметено до каде оди стрелката пред да се пушти вентилаторот кај вашите? Дали иде над 90? Сликава е од интернет :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Kaj мене на 206-ката, а е 1.4, мислам дека не расте толку температурата.
На 306-ката да, перка уклучуваше на 95 или 96, така нешто одприлике, а на 206-ката не ми одела до таму. По стрелка максимум до 92 или 93, барем по покажувачот е така.
Јас би ти препорачал да го провериш термостатот, и да ја ставиш на тестер за да се проверат останатите работи.
Инаку термостатот отвара на 89 степени, колку за инфо.
Мислам дека е нормално се ова, но сепак ако не ти било овака претходно, направи една проверка колку да си на сигурно.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #137 на: 29 Март 2015, 00:12:17 am »
На 106 1.0 перка вклучува на 97 а гаси на 92.

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #138 на: 29 Март 2015, 00:14:55 am »
како реагира ако додадеш малце туража? Може да го прави тоа од ослабен проток на вода кога е на лер... (аналогно размислување)
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #139 на: 29 Март 2015, 00:30:19 am »
Kaj мене на 206-ката, а е 1.4, мислам дека не расте толку температурата.
На 306-ката да, перка уклучуваше на 95 или 96, така нешто одприлике, а на 206-ката не ми одела до таму. По стрелка максимум до 92 или 93, барем по покажувачот е така.
Јас би ти препорачал да го провериш термостатот, и да ја ставиш на тестер за да се проверат останатите работи.
Инаку термостатот отвара на 89 степени, колку за инфо.
Мислам дека е нормално се ова, но сепак ако не ти било овака претходно, направи една проверка колку да си на сигурно.

По сеќавање мислам дека не ми одеше до толку. До 90ка негде. За брзо време ќе се прави редовен сервис, па ќе им речам да проверат.

како реагира ако додадеш малце туража? Може да го прави тоа од ослабен проток на вода кога е на лер... (аналогно размислување)

Не ми текна на тоа. Во возење, веројатно се лади и не се пушта перка. Само на семафор, на лер. Ќе проверам следен пат кога ќе ја возам ;)

Отсутен SaseMajstorot

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 509
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #140 на: 29 Март 2015, 00:35:35 am »
Kaj мене на 206-ката, а е 1.4, мислам дека не расте толку температурата.
На 306-ката да, перка уклучуваше на 95 или 96, така нешто одприлике, а на 206-ката не ми одела до таму. По стрелка максимум до 92 или 93, барем по покажувачот е така.
Јас би ти препорачал да го провериш термостатот, и да ја ставиш на тестер за да се проверат останатите работи.
Инаку термостатот отвара на 89 степени, колку за инфо.
Мислам дека е нормално се ова, но сепак ако не ти било овака претходно, направи една проверка колку да си на сигурно.

По сеќавање мислам дека не ми одеше до толку. До 90ка негде. За брзо време ќе се прави редовен сервис, па ќе им речам да проверат.

како реагира ако додадеш малце туража? Може да го прави тоа од ослабен проток на вода кога е на лер... (аналогно размислување)

Не ми текна на тоа. Во возење, веројатно се лади и не се пушта перка. Само на семафор, на лер. Ќе проверам следен пат кога ќе ја возам ;)
пробај... и јас имам приметено дека после пооштар режим на семафор ми поткрева потшо намалува протокот...
Како Југо нема друго! - и поарно шо нема!

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #141 на: 29 Март 2015, 03:30:57 am »
На мојот болид има синхрон за прва брзина.

на опелот т.е. вауксал имаше ти така?

абе дааа... не еден туку 5 синхрони има за во прва... сам си ги менува синхроните кога ке му се поебе... дај не зезај...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6445
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #142 на: 29 Март 2015, 03:46:20 am »
Ти кажувам дека има синхрон на прва брзина. И на останатите брзини има синхрон. Ти кажувам пошто 3 мењачи имаме сменето, од кои два до темел ги имаме расклопено. И можам во прва брзина да го ставам додека возам споро, со мала брзина. Она погоре што го кажува Дено, тоа кај мене може да се направи во возење без да закрчи менувачот.
Плус кај мене имам доста стрмна надолнина и пред да почнам да ја симнувам, во возење од втора во прва ставам и со моторно во прва ја симнувам.

ЕДИТ: Дали тоа значи дека на нагорнина ако дојде дел каде што вашите возила со 2 брзина неможат да испаднат пример, треба да застанете целосно, да ставите прва и да тргнете под рачна ?
« Последно менување: 29 Март 2015, 03:56:36 am FiLo »

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20608
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #143 на: 29 Март 2015, 04:28:10 am »
Прашање до тие со понови коли, или постари коли ама со дигитални километражи...

Дали некој има приметено, колку максимално му има завртено парцијалната километража?

На Лансерот има две парцијални, па едната ја користам кога турам гориво, а другата ја ресетирав кога го инсталирав плинот, и не сум ја дирнал после тоа. Сабајлево приметив дека втората парцијална ми беше на некои 145 километри, а претходно кога ја проверував беше на некои 9800 километри. Ми личи дека максималната дозволена парцијална километража на Лансерот е до 10000 км, па после тоа почнува одново. Приметил некој кај него како е?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #144 на: 29 Март 2015, 05:19:10 am »
во фордот имав таква километража... да, до 9.999,9 км и се ресетира... таа би требало да ти биде сервисна километража. така на времето е замислена да функционира.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Monter

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 48
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #145 на: 29 Март 2015, 13:51:48 pm »
Имам проблем последниве неколку дена при прво палење се слуша звукот како на видеото првите 17 секунди после се смирува, истото се повторува ако ја пустам климата, ја носев на мајстор вика дека е спојница на алтернатор со кумплуг шајбна се работи за форд фокус 1,8 тдци 2003
 http://youtu.be/NxCbWEcMCeo

Заменета кумплуг шајбна сега е ок
« Последно менување: 05 Април 2015, 00:08:56 am Monter »

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #146 на: 29 Март 2015, 13:57:11 pm »

ЕДИТ: Дали тоа значи дека на нагорнина ако дојде дел каде што вашите возила со 2 брзина неможат да испаднат пример, треба да застанете целосно, да ставите прва и да тргнете под рачна ?
Не да застане, ама да речеме дека треба да се намали брзината, да биде како онаа кога возиме во прва на 1000-1200 обртаи.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3649
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #147 на: 29 Март 2015, 21:38:20 pm »
Прашање до тие со понови коли, или постари коли ама со дигитални километражи...

Дали некој има приметено, колку максимално му има завртено парцијалната километража?

На Лансерот има две парцијални, па едната ја користам кога турам гориво, а другата ја ресетирав кога го инсталирав плинот, и не сум ја дирнал после тоа. Сабајлево приметив дека втората парцијална ми беше на некои 145 километри, а претходно кога ја проверував беше на некои 9800 километри. Ми личи дека максималната дозволена парцијална километража на Лансерот е до 10000 км, па после тоа почнува одново. Приметил некој кај него како е?

И кај мене парцијалните километражи на бордот одат до 9.999км. Потоа се врти одново од 1км. Но ако например го ресетирам заедно со потрошувачката, потрошувачката не се ресетира. На пример ако втората парцијална има еднаш свртено и сега е 2400км просечната потрошувачка е за 12400км, не за 2400км. Значи се ресетирано само одометарот додека другите вредности од борд компјутерот не се ресетираат се додека рачно не го направам тоа.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1826
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #148 на: 29 Март 2015, 23:58:10 pm »
На двете Вектри што ги имав парцијалната километража се ресетираше на 2.000 км, на бордот идеше и повеќе ама никогаш немав проверено колку.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33926
  • Таков е животот... јебига
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #149 на: 30 Март 2015, 00:19:14 am »
Прашање до тие со понови коли, или постари коли ама со дигитални километражи...

Дали некој има приметено, колку максимално му има завртено парцијалната километража?

На Лансерот има две парцијални, па едната ја користам кога турам гориво, а другата ја ресетирав кога го инсталирав плинот, и не сум ја дирнал после тоа. Сабајлево приметив дека втората парцијална ми беше на некои 145 километри, а претходно кога ја проверував беше на некои 9800 километри. Ми личи дека максималната дозволена парцијална километража на Лансерот е до 10000 км, па после тоа почнува одново. Приметил некој кај него како е?

И кај мене е така исто, кај полото, кај твингото, на 206-ката....