Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755870 пати)

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11655 на: 20 Февруари 2023, 14:51:06 pm »
@Simo - Carrier159 ако не се лажам истиов е и во 159-ките, па да споделиш ако имаш сознание ;D
Има една финта, што често ја праат и по форуми ја имам читано, да потрошиш малце повеќе уље, истераш 3л, ставиш нови 3л, па после 100-тина км уште еднаш, и уште еднаш истата процедура. Воглавно ќе остане многу мал процент од старото уље кое нема да влијае многу на работата на системот. Инаку, имам еден-двајца што менувале, ќе се распрашам, ако дознаам некоја корисна информација, ќе пишам...

Ја знам таа финта, ама таа финта бара одприлика x3 пати промена значи 3x3л масло + 3x1 работна рака, и секогаш уствари ќе се намалува остатокот на старо масло ама никогаш нема да дојде до 0 нели..
Па затоа би идел на варијанта 100% flush бидејќи колку што прочитав при тој процес и ја "перат" внатрешноста на менувачот

Едит:
Вакво нешто барам

Meѓутоа од очигледни причини не би идел кај бугариве ;D
« Последно менување: 20 Февруари 2023, 14:56:42 pm Bokica »
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11656 на: 20 Февруари 2023, 16:34:35 pm »
@Bokica претпоставувам за Скопје бараш мајстор. Ако случајно те носи патот за Прилеп, можам да те упатам кај мајстор кој прави ваква промена на масло на автоматски менувач. Го вади цело масло, го чисти менувачот целосно (од шпонови и хемикалии) и става ново масло.

Присутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1636
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11657 на: 20 Февруари 2023, 17:13:10 pm »
@Bokica https://yellow.place/en/avto-servis-i-peralna-vag-marvi-dolno-lisice-macedonia види со дечково на инстаграм кај него servis.vag има објави и од машина кајшто вади чисти автоматски менувач, од познанства вака добар глас го бие

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11658 на: 20 Февруари 2023, 17:14:17 pm »
@Bokica претпоставувам за Скопје бараш мајстор. Ако случајно те носи патот за Прилеп, можам да те упатам кај мајстор кој прави ваква промена на масло на автоматски менувач. Го вади цело масло, го чисти менувачот целосно (од шпонови и хемикалии) и става ново масло.
Поблиску ми е Прилеп него Србрија и Бугарија ;D
бујрум пуштај број доколку го препорачуваш човекот
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1471
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11659 на: 20 Февруари 2023, 17:17:38 pm »
@Bokica https://yellow.place/en/avto-servis-i-peralna-vag-marvi-dolno-lisice-macedonia види со дечково на инстаграм кај него servis.vag има објави и од машина кајшто вади чисти автоматски менувач, од познанства вака добар глас го бие

Проблемот е што возилото не е ваг ;D
али секако ќе прашам, фала на предлогот
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Присутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1636
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11660 на: 20 Февруари 2023, 17:37:48 pm »
@Bokica https://yellow.place/en/avto-servis-i-peralna-vag-marvi-dolno-lisice-macedonia види со дечково на инстаграм кај него servis.vag има објави и од машина кајшто вади чисти автоматски менувач, од познанства вака добар глас го бие

Проблемот е што возилото не е ваг ;D
али секако ќе прашам, фала на предлогот
И вон ваг возила работи

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11661 на: 20 Февруари 2023, 20:25:51 pm »
@Bokica 048 429 235 - Ице Тумбе. Но бидејќи не знам за каков менувач станува збор, најдобро прашај по телефон тоа што те интересира да не го тепаш патот за џабе.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11662 на: 24 Февруари 2023, 12:53:42 pm »
https://mercedes-tim-service.business.site/
Искуства? некако станава е неофицијална.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7306
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11663 на: 24 Февруари 2023, 12:58:16 pm »
https://mercedes-tim-service.business.site/
Искуства? некако станава е неофицијална.

Ова е сервис во Илинден кај инд. зона, тука кај Шенкер;  Еден другар таму го носеше мерцот на сервис, рече ок биле.. 

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11664 на: 24 Февруари 2023, 13:25:41 pm »
da da tamo e.
samo ne znaev kolku e ok ...

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11665 на: 27 Февруари 2023, 22:57:34 pm »
Некој да препорача сервисер за промена на уље/филтри за Мазда во Скопје, а да не е официјалниот сервис?

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11666 на: 02 Март 2023, 09:19:46 am »
кај митрески појди кје ти ја средит

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11667 на: 02 Март 2023, 10:16:30 am »
За таква не специфична работа, слободно можеш и кај Митревски, иако е специјалиста за VW групација. Јас таму правев редовен сервис на Suzuki Swift кога помина гаранцијата, пошто веќе ја сервисирав Ибицата која ја имав и прва препорака за сервис ми е Митревски. Таков фер однос, таков чист сервис и педантерија немам сретнато (не викам дека нема, само јас не сум го посетил :) )

Отсутен Darius

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11668 на: 06 Март 2023, 12:55:38 pm »
Поздрав дечки, имам проблем на голф 5 1.9 105кс 2007, на 3000 обртаи ми вклучуваше лимп мод, во сервис ми кажаа турбината прави овербуст ја исчистивме, сега оди супер но дими црно и сиво до 2500 обртаи и не повлекува исто турбото, некогаш ме залепи некогаш едвај пуни, ми рекоа дека е до ЕГР па дали нов или да го блокирам, некои ми викаат не е до егр него дизни/маф

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #11669 на: 07 Март 2023, 09:03:57 am »
Црното е од дизните, ама сивото ....