Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1860113 пати)

Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 193
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10155 на: 25 Август 2021, 20:37:10 pm »
Препорака за мајстор во Охрид..Мислам дека ми засвири лагерот, дали да ја возам така, почна да тресе во кабина или утре ако знаете некој што ке смени одма да менувам.Ризик ми е да се вози некои 300 км

Фала

Отсутен kokos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 181
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10156 на: 25 Август 2021, 21:13:15 pm »

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10157 на: 26 Август 2021, 09:57:06 am »
Препорака за мајстор во Охрид..Мислам дека ми засвири лагерот, дали да ја возам така, почна да тресе во кабина или утре ако знаете некој што ке смени одма да менувам.Ризик ми е да се вози некои 300 км

Фала

Правец на технички во најмала рака да се осигураш дека е лагер и барај било кој мајстор во Охрид да ти го смени. Лагер е нема зафрканција.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3677
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10158 на: 26 Август 2021, 10:07:51 am »
Ако само бучи и нема луфта не се замарај вози го, може така и 100.000 да поминеш,... Е ако има луфта барај мајстор низ охридот :)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен deksa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1031
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10159 на: 26 Август 2021, 11:20:08 am »
Препорака за извлекување без фарбање?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

 Тој во Лисиче што го фалат.

Оди кај Даме за фаровите
Lordu ako imas ime na servisot ili tel te molam, imam slicen problem na astrata.

Od dame imam broj, ama farovite mi se dobri :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Ваљда овој е:

070 353 765

https://www.facebook.com/IZVLEKUVANJEDLABKIBEZFARBANJEpdr

Фаровите се средувани кај Даме 2017та, ама секако планирам да тркнам до Солун да ми монтираат лупи/ксенон, па тогаш све комплет ќе се среди. И Напстерче од форумов се откажа од ставање ксенон на мојава, не знам од која причина, ама он е веќе трет човек во ШК што средува фарови а не се нафаќа да ги среди, без образложение ги снемува луѓево, нема сигурно да ги молам за мои пари, ќе си идам до Солун, боље работат, побрзо и ФЕР.

Вдлабнатината денес ме израдува, од сервис за чистење ДПФ, нормално не признаваат дека они го оштетиле крилото: Дечко ова нема шанси да е од нас, (иде најјакото) АМА АКО МИСЛИШ ДЕКА Е ОД НАС НЕМА ПРОБЛЕМ НАПРАВИ СИ ГО, ДОНЕСИ ФИСКАЛНА, ПА ЌЕ ТИ ПЛАТИМЕ. Зошто би се нуделе да го платат ако не е од нив??? АПП.

И затоа драги деца нашата чудесна земја се стекна со називот: Ш У П А К Л Е Н Д! Затоа што е населена исклучиво со ШУПАЦИ.
Zalam za vdlabnatinata, a za shupaklend na mesto si e muabetot.

Bese nekade za nea? Ja sredi li I kade?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Отсутен Metuzalem

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10160 на: 26 Август 2021, 15:32:21 pm »
Секоја чест за @nidzzo . Максимално професионално и брзо снабдување со нов акумулатор, и покрај моето максимално комплицирање во врска со локација и погрешно разбрани некои работи.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10161 на: 26 Август 2021, 15:41:45 pm »
Дали за Велосипед со помошен мотор треба сообраќајна или се смета како велосипед и нетреба никаков документ. Го најдов законот во кој стои : возило со погон на педали кое може да има мотор со внатрешно согорување не поголем од 49цц... Јас за мојот немам документ сообраќаен освен купопродажен договор од дедо ми од 1957ма и сервисна книшка е истиот. Дома не памтат да имал некогаш табличка моторот.. Истиот има педала на кој може да се вози на педалање и мотор од 49цц
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Да се самоцитирам, прееска врвев покрај технички и влегов да прашам со слика од моторот со све. Терав инает дека по толкуваниот закон имам погон на педала,катадиоптри помалце од 50цц итн, му викам на тој во канцеларија значи припаѓам во Велосипед со помошен мотор... Да ми вика припаѓаш.Јас готово убеден му велам значи не треба сообраќајна ко така.  Е тука ми вели грешка си, ај уште еднаш прочитај првата реченица...   Еве го цел зајеб... 

Велосипед со помошен мотор е ВОЗИЛО, тука ме застана, штом е возило е подлежно по закон на сообраќајна..Пак се  инаетев бидејќи има еден куп велосипеди со акомулатор на багаж и тротинети и никој не ги есапи.. Уствари сите треба да имаат сообраќајна и остало,само шо не се нашло џандар писмен да го толкува законот.. Иначе по закон со самиот збор ВОЗИЛО сите можи да го јадиме.
Секако дека е мопед. Еден технички и после само полиса. Исто како 50ка скутер.

Тоа што нешто е ултра ново и нерегулирано не значи дека треба да НАЗАДУВАМЕ и да се враќаме во анархија. Да и точаците треба да имаат осигурување, особено електрични и тротинети, се што има погон треба да има. А убаво е и за обичен точак да има можност кој сака да се осигура. Лошото е што нема таква опција.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10162 на: 26 Август 2021, 15:56:23 pm »
Препорака за извлекување без фарбање?
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

 Тој во Лисиче што го фалат.

Оди кај Даме за фаровите
Lordu ako imas ime na servisot ili tel te molam, imam slicen problem na astrata.

Od dame imam broj, ama farovite mi se dobri :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Ваљда овој е:

070 353 765

https://www.facebook.com/IZVLEKUVANJEDLABKIBEZFARBANJEpdr

Фаровите се средувани кај Даме 2017та, ама секако планирам да тркнам до Солун да ми монтираат лупи/ксенон, па тогаш све комплет ќе се среди. И Напстерче од форумов се откажа од ставање ксенон на мојава, не знам од која причина, ама он е веќе трет човек во ШК што средува фарови а не се нафаќа да ги среди, без образложение ги снемува луѓево, нема сигурно да ги молам за мои пари, ќе си идам до Солун, боље работат, побрзо и ФЕР.

Вдлабнатината денес ме израдува, од сервис за чистење ДПФ, нормално не признаваат дека они го оштетиле крилото: Дечко ова нема шанси да е од нас, (иде најјакото) АМА АКО МИСЛИШ ДЕКА Е ОД НАС НЕМА ПРОБЛЕМ НАПРАВИ СИ ГО, ДОНЕСИ ФИСКАЛНА, ПА ЌЕ ТИ ПЛАТИМЕ. Зошто би се нуделе да го платат ако не е од нив??? АПП.

И затоа драги деца нашата чудесна земја се стекна со називот: Ш У П А К Л Е Н Д! Затоа што е населена исклучиво со ШУПАЦИ.
Zalam za vdlabnatinata, a za shupaklend na mesto si e muabetot.

Bese nekade za nea? Ja sredi li I kade?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Ништо страшно во принцип, естетика ми е на дното на листата приоритети во животов, ама дента ми се собра една ГОЛЕМА стомна со гомна па избувнав. А ШК е сеуште ШК.
Закажав термин кај дечкото од Лисиче за во Сабота. Штом се среди ќе споделам искуство.


Отсутен kokos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 181
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10163 на: 26 Август 2021, 16:20:46 pm »
@Deni " А убаво е и за обичен точак да има можност кој сака да се осигура. Лошото е што нема таква опција"

има и таква опција најмалку од две осигурителни компании сава и еуролинк

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10164 на: 26 Август 2021, 16:30:36 pm »
@Deni Не е мопед, велосипед со помошен мотор е. Јас немам сообраќајна ниту имал моторот некогаш сообраќајна.. Едино гаранциаја/сервисна книшка од 1957 имам за сите сервиси во Словенија. Немам никаков основ по закон да извадам сообраќајна, освен да чекам закон за легализација како пред некоја година па да го пријавам така, тоа беше одговорот од технички, ама таков закон тешко дека уште еднаш ке го вратат, се легализира све од возила со бугарски,сите кршеви/крадени итн и нема веќе..  Во истиот круг со мене се и сите со точаци со помошен електричен погон, 99% се увоз од некаде или купувани од човек на човек, никој нема некаков основ за да извади сообраќајна дозвола, а во законот со зборот ВОЗИЛО те налага на тоа, истото важи и за тротинетите.
 Значи по закон мора сообаќајна и осигурување, а 99% немаат основ како да го извадат и да сакаат.. Така да ако сака џандар доволно писмен можи да попиеш казна или одземање на возилото и ќе биди прав пред законот.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10165 на: 26 Август 2021, 16:41:05 pm »
Јас ти кажав да не мешаш електрични точаци со ова зошто немаат везе едно со друго. Тие се нерегулирани бидејќи се нови. Нерегулирани значи. Ова е мопед. Регулиран е.
Не бил мопед... Како не е мопед? Самиот збор е направен за него, а тоа не било тоа?!?!?!?!?!

велосиПЕД со МОтор.

Најдобронамерно, не дека нешто. Сега да не ти раскажувам историја ама ова е мопед по дефиниција. До 70некоја вакви беа мопед. После тоа бидејќи никој не ги користеше педалите, рекоа дека МОЖЕ да нема педали мопед АМА мора да е ограничен на 45кмч. И од таму ден денес имаме таква регулатива низ светов. :) Ете ако те замимало како стигнало до 45кмч, од вадењето на педали. Односно скутер со 49цц е потполно исто мопед колку што е ова мопед.

Електрични точаци се сеуште нерегулирани и не спаѓаат никаде. Во иднина и тие ќе се во мопед кога ќе им дојде времето за регулирање.

Мопед = Велосипед со мотор = Велоспипед со помошен мотор = Велосипед со мотор итн.

Ама ти цепај си. Не верувам некој да те застане со факво фраерско возило. Едино за да го види - од мерак!
« Последно менување: 26 Август 2021, 16:49:51 pm Deni »

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10166 на: 26 Август 2021, 16:54:08 pm »
@Deni Ама сеа пишиш пред да читаш закони, убаво и јасно е дефинирано што е мопед, што е велосипед со помошен мотор при кој припаѓа и овој бидејки се вози на педали а и фино дефнирано ти е дека и "електричните точаци" i тротинети се регулирани под двата закони. Еве ти уште еднаш да прочиташ.

25. “Велосипед со помошен мотор” е возило со погон на педали, кое како
дополнување може да има мотор со внатрешно согорување со работна зафатнина
која не е поголема од 50 cm3, или електромотор со најголема континуирана
излезна силина од 0,25 KW, при што дејството на моторот се исклучува кога
брзината ќе достигне 25 км/х, или ако велосипедистот го прекине дејствувањето
на педалата;

26. “Мопед” е возило на моторен погон со две тркала или со три тркала чија
работна зафатнина на моторот со внатрешно согорување не е поголема од 50
cm3,, односно силината на електромоторот не поминува повеќе од 4 kW и чија
брзина на рамен пат е ограничена на најмногу 45 km/h;
 Регулирани се и припаѓаат таму кај што се, 3ца во канцеларија на технички ми го потврдија и за мојот мотор истото и за точаците електрични и остало шо се вози низ град кога се бунев..
 
Накратко речено по закон сите возат на диво ако се погоди џандар да им го истолкува законот како што ми го истолкуваа мене, сите можат да попијат казна. :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10167 на: 26 Август 2021, 16:56:44 pm »
И велосипед со мотор не се осигура? Не се регистрира? Не е исто со мопед во документација?

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5362
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10168 на: 26 Август 2021, 17:06:26 pm »
Се регистрира де, се осигура, само како што пишав 90% од велосипедите ги донесле Миле и Трајче од по отпади во Германија,некој друг собрал камион од Холандија, па се распродадоа тука на реклама5, па од чоек на чоек препродажба итн. Шо документ ќе приложиш за сообраќајна ко немаш. Ако има повеќе од 5 нови купени овде јас  Владимир да не се викам. Со помал процент ама горе долу истото важи и за тротинети, еден куп се на старо земени ни фискална немаат, друг дел преку граници со посредници влечкани од Грција итн. На шо ќе приложат за да извадат сообраќајна и осигурување ?
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #10169 на: 26 Август 2021, 17:12:32 pm »
Така е. Уствари како моториве што се без документи и трактори. Одвратна сива зона.

Да не може како олдтајмер нешто да се направи без документи?