Автор Тема: Прашања и одговори.  (Прочитано 1755849 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5865 на: 08 Јануари 2018, 13:15:17 pm »
7.5Ј ќе треба да ги вози на 225/45-17 гума

Отсутен MilfHunter

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 123
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5866 на: 08 Јануари 2018, 13:57:00 pm »
Asto ke bide ako gi vozi na dimenzija 205/50/17 ili nekoja druga sirina I visina na guma17 ovie so oznaka 7.5 j ET42 ke I'ma nekj problem so voziloto stabilnost ke faka na krila malce sum laik za ovie raboti

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20594
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5867 на: 08 Јануари 2018, 14:01:15 pm »
7.5 е преширок бандаж за 205ка гума.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3210
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5868 на: 08 Јануари 2018, 14:11:29 pm »
Asto ke bide ako gi vozi na dimenzija 205/50/17 ili nekoja druga sirina I visina na guma17 ovie so oznaka 7.5 j ET42 ke I'ma nekj problem so voziloto stabilnost ke faka na krila malce sum laik za ovie raboti

7.5 цола = 7.5 инчи  = 19.05 сентиметри

Бандажот ќе биде широк 19.05 сантиметри. Што значи дека ако стави на него гума со ширина 205 тоа ќе изгледа вака:


Ако на истиот бандаж стави гума 225 тоа ќе изгледа малку пошироко и поизлезено од бандажот, што според мој вкус би било подобро. Ова решение со 205 ширина на пневматик ќе изгледа како гумата да е натегната на бандажот.

Предностите-мааните од возење потесен или поширок пневматик не ги земам во предвид во овој случај туку само естетската страна на примената на соодвентиот пневматик - бандаж.

Кажи му на брат ти да ти даде офсет на бандажот па после ќе видиме дали ќе пасува или не.


Отсутен MilfHunter

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 123
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5869 на: 08 Јануари 2018, 15:09:40 pm »
Vo kniskata na skoda kade e pisano za badasi stoi na site 6j so toa sto na 17" I'ma samo pisano na ednata sirina na felna 45 I na drugata 48 so guma 205/50/17 mm drugo pojasnuvanje nema

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3210
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5870 на: 08 Јануари 2018, 15:16:42 pm »
Vo kniskata na skoda kade e pisano za badasi stoi na site 6j so toa sto na 17" I'ma samo pisano na ednata sirina na felna 45 I na drugata 48 so guma 205/50/17 mm drugo pojasnuvanje nema

Еве ти линк, провери си тука.

https://www.wheel-size.com/


Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 422
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5871 на: 08 Јануари 2018, 18:58:04 pm »
Имам 2 прашања.
1. Од кај потекнува, што значи и како точно се пишува "luftmaster/luftmaser/lufmaster/lufmaser", барав на Google но само македонски огласи ми дава. Знам дека се однесува на MAF сензор ама од кај им е изваден зборот незнам, многу ми е глупав.
2. Каде можам да набавам уред за автодијагностика за OBD1 ?

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5872 на: 08 Јануари 2018, 19:00:21 pm »
Luftmassenmesser = Мерач на количина на воздух. Доаѓа од Германски.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 422
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5873 на: 08 Јануари 2018, 19:35:35 pm »
Luftmassenmesser = Мерач на количина на воздух. Доаѓа од Германски.

на македонски како се пишува/изговара правилно?

Отсутен supermen

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5874 на: 08 Јануари 2018, 19:37:35 pm »
дечки едно прашање
дали ESP системот може да се репрограмира да биде ASR,дали е можно тоа да се направи со некои промени на модул и програма.
bora tdi 85kw 4motion
Ваше мислење ??? и доколку можете распрашајте се би сакал да знам,а ако е можно и би го преправил.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5875 на: 08 Јануари 2018, 19:44:27 pm »
...
Луфтмасенмес(е)а/Луфтмасенмесер се изговара германскиот збор. А како е македонскиот збор, не знам. Мерач на количина на воздух, сензор за мерење проток на воздух.... Ама ова ти е по мое нагаѓање.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5876 на: 08 Јануари 2018, 21:12:52 pm »
Или Mass Airflow  (MAF) sensor, за не-VAG околина.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен kireppsk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5877 на: 10 Јануари 2018, 18:15:33 pm »
Zdravo drushtvo @NeVeNR @skorpion @TRPEE @n1kola @zlatkoa @Bicikle @Johnny625 @UrSa1986 @UrSa1986
@Cuore Sportivo
@Diablo @Power to the people
 @marmlad
 @Tischläufer

Mislam ve tagnav site koi go znaevte mojot slucaj, opel astra h 1.4 gtc so trosese maslo cela sipka na 3k kilometri. Posle remont vo automakedonija kako sto znaete pak se javi problemot. Poso mi bese pod garancija, se vrativ vo Automakedonija. Ja hilznaa ovojpat.. i sea ne trosi ni kapka maslo, veke sum over 3000 km.. od nivnoto dexos 5w30...

Cisto kako follow up info da spodelam :) Fala vi za sovetite, pozdrav


311 strana, ZX14XEP e ime na motorot, pisi 0.6/L na 1000 km

ne moze da e normalno, ama manualov za astra h gtc 1.4 benzinec, taka vika....

Остај што пишува во мануалот, не може потрошувачка на толку масло да е нормална.
Мене сумјив ми е муабетов твој, не верувам дека го пипнале моторот а не па ремонт да му правеле. Тој мотор може така да се поебе само ако е возен сув без масло. Со ремонт кога ќе се променат семеринзи и карики ни капка масло не смее да троши. Муабетов не држи вода. Барај си ги ДПИ нека ти помогнат да го решиш проблемот.

Ставката Gerneralen remont веројатно мисли на зафатот (расклопување и склопување на мотор), смениле се освен лежечите кои веројатно виле како нови. Ваква беља може да се случи само ако е возена без уље. Јас тоа нивното ѓубре DEXOS 2 5w-30 сум го ставал во моите Калос 1.4 16в и во Астра 1.4 16в. Стави си нормално квалитетно масло, па види како ќе биде потрошувачката.
Муабетот "да легне моторот" нека мафта друг, ај што самиот муабет е мајсторска лаж. Кај твојот мотор НЕМА ШТО да легне, бидејќи ниту е бушен, хилзнуван, хонуван, или обработуван на било кој начин, туку само се ставени нови делови на веќе разработен (блок) мотор. Стави си квалитетно, оригинално 5w-40. За Петронас, Мотул, Пакело, Селениа, гарантирам дека се оригинал.

Токму така, да си жив и здрав. Пред 50.000км мене истот ми се случи, за 700км ми потроши 2 литра ГМ масло. Отварав мотор? Глупости. Од тогаш само Ликви моли и ни капка не троши повеќе. Си требал да посетиш повеќе саглам мајстори, мада многу тешко дека ќе ги најдеш.
311 strana, ZX14XEP e ime na motorot, pisi 0.6/L na 1000 km

ne moze da e normalno, ama manualov za astra h gtc 1.4 benzinec, taka vika....

Остај што пишува во мануалот, не може потрошувачка на толку масло да е нормална.
Мене сумјив ми е муабетов твој, не верувам дека го пипнале моторот а не па ремонт да му правеле. Тој мотор може така да се поебе само ако е возен сув без масло. Со ремонт кога ќе се променат семеринзи и карики ни капка масло не смее да троши. Муабетов не држи вода. Барај си ги ДПИ нека ти помогнат да го решиш проблемот.

Ставката Gerneralen remont веројатно мисли на зафатот (расклопување и склопување на мотор), смениле се освен лежечите кои веројатно виле како нови. Ваква беља може да се случи само ако е возена без уље. Јас тоа нивното ѓубре DEXOS 2 5w-30 сум го ставал во моите Калос 1.4 16в и во Астра 1.4 16в. Стави си нормално квалитетно масло, па види како ќе биде потрошувачката.
Муабетот "да легне моторот" нека мафта друг, ај што самиот муабет е мајсторска лаж. Кај твојот мотор НЕМА ШТО да легне, бидејќи ниту е бушен, хилзнуван, хонуван, или обработуван на било кој начин, туку само се ставени нови делови на веќе разработен (блок) мотор. Стави си квалитетно, оригинално 5w-40. За Петронас, Мотул, Пакело, Селениа, гарантирам дека се оригинал.

Токму така, да си жив и здрав. Пред 50.000км мене истот ми се случи, за 700км ми потроши 2 литра ГМ масло. Отварав мотор? Глупости. Од тогаш само Ликви моли и ни капка не троши повеќе. Си требал да посетиш повеќе саглам мајстори, мада многу тешко дека ќе ги најдеш.

Отсутен BildeR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 46
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5878 на: 11 Јануари 2018, 12:25:58 pm »
Момци дали ви се наоѓа на некој број од босанците кај Стенковец што имаат отпад за француски возила (нерко или како и да се викаше)?
Ми треба нешто за Рено, ако знаете и некој друг отпад низ Скопје што растура рено информацијата е добредојдена :)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Прашања и одговори.
« Одговори #5879 на: 11 Јануари 2018, 14:01:11 pm »
Момци дали ви се наоѓа на некој број од босанците кај Стенковец што имаат отпад за француски возила (нерко или како и да се викаше)?
Ми треба нешто за Рено, ако знаете и некој друг отпад низ Скопје што растура рено информацијата е добредојдена :)
070895438 nerko

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!